Kontaktní čočky, aneb šikovné české ručičky

– patřící Otto Wichterlemu

– Představa něčeho, co by se místo brýlí nasazovalo přímo na oči se objevila už v renesanci a neměl ji na svědomí nikdo jiný, než Leonardo da Vinci. V roce 1508 popsal změnu síly rohovky ponořením oka do vody. Tento nápad nechtěl používat pro korekci zraku.
– René Descartes v roce 1636 vymyslel skleněnou tuba naplněnou tekutinou přiloženou přímo k rohovce. Tento nápad ale znemožňoval mrkání.
– V roce 1801, vytvořil vědec Thomas Young tekutinou plněný šálek na oko, na jehož základě vytvořil okulár pro mikroskop. Ani tento vynález ale nebyl určet pro korekci zraku.
– V roce 1887 pak německý fyziolog Adolf Eugen Fick vyzkoušel kontaktní skořápku o průměru cca 20mm z hnědého skla, která byla tvrdá. Rohovku by dráždila a vyvolávala bolest, proto se dotýkala až bělma, které je daleko méně citlivé. Mezi rohovkou a sklíčkem byl použit roztok z hroznového cukru.
– Ve 30. letech minulého století se objevilo plexisklo a bylo tak možno Fickův nápad zdokonalit.
– Od 50. let se mohly čočky posadit i na rohovku, ale nepropoštěly kyslík, což byl problém.

Otto Wichterle přišel na teorii trojrozměrného hydrofilního polymeru – tedy materiálu, který oko snese, ve vlaku při návratu z Olomouce do Prahy v roce 1952. Trklo ho to zejména proto, že jeho spolucestující četl článek o chirurgické náhradě oka. Spolu s Drahoslavem Límou vyrobil HEMA gel – řídce síťovaný hydrogel propouštějící vodu (a tím pádem i kyslík). Poté začal řešit, jak z něj čočku vyrobit. Při odlévání do forem docházelo k potrhání při vyjmutí a následně se skleněnými formami nastal problém s obraušováním okrajů. Čočky však byly velice dobře snášeny.
Ministerstvo financí nijak Wichterleho výzkum nepodporovalo a tak si vyrobil následující aparaturu ze stavebnice Merkur a motorku z gramofonu:

Čočkostroj - Otto Wichterle

V roce 1961 tak v rotujících nádobkách dokázal díky odstředivému odlévání vyrobit kontaktní čočky s minimálními náklady. Následující rok je zdokonaloval a prodalo se přes 5000 kusů.

Čočky začaly vyrábět americké firmy i přes přiznání vynálezu Wichterlemu a i dnes je na našem trhu 90% čoček ze zahraničí.

 

3 thoughts on “Kontaktní čočky, aneb šikovné české ručičky

  1. Jo, tak tomuhle člověku budu opravdu vděčná. Bez jakékoli dioptrické korekce bych s mými 5 dioptriemi viděla akorát rozmazané fleky. Nejdřív jsem měla jako asi každý brýle, ale až s čočkama jsem konečně šťastná a spokojená :)

     
  2. ten cockostroj je uzasnej:) ja se zatim spokojila s brylema, ale asi si poridim i ty cocky, ono neni zrovna nejlepsi, kdyz se bryle mlzi z toho jak si clovek na sale funi do rousky:D a v zime je to taky vyhoda, to sem treba takhle prisla do hospody a nevidela kde sedi mi kumpani, bo sem mela pred sebou akorat mlhu:D

     
  3. Elysia: tenhle problém mají asi všichni, co nosí brýle :D nu, taky kvůli tomu do budoucna plánuju čočky :)

     

Okomentovat