Krasopis, rukopis a Comenia Script

Comenia script

Začal nový školní rok a pár dalších škol zavedlo v prvních třídách vášně vyvolávající písmo Comenia Script místo krasopisu. Každou změnu doprovázejí bouřlivé diskuze, ve kterých jedni novotu hájí a druzí haní, jen menšina diskutujících zaujme více méně neutrální postoj.

Co vítám já a co se na písmu nelíbí?

Moje generace se v 90. letech poctivě (povinně) učila krasopis. Většina mých vrstevníků si i vzpomene, jak se jím píše, ačkoli u něj do dospělosti zůstalo jen pár z nich. Ona většina se přiklonila k podobě písma napůl psacího a napůl „tiskacího“, případně spojovaného „tiskacího“, a to i přesto, že za to byla na prvním stupni učiteli perzekuována. Vedle krasopisu jsme se učili i „tiskací“ písmena, která jsme museli umět číst. Mnozí se je tak velice rychle naučili i psát. Tak se celé generace učily a učí 2 druhy písma od sebe se do značné míry lišící. Zda je to přidaná hodnota, těžko soudit.

Psací písmo, tiskací písmo, hůlkové písmo, tištěné písmo, script

Slovíčko tiskací není v předchozím odstavci v uvozovkách jen tak. Každé rukou psané písmo je z logiky věci psací písmo. Tiskací, dříve hůlkové, písmo je vlastně jen zavádějící výraz používaný pro psané písmo, které se svým vzhledem podobá nespojité tištěné abecedě. I proto se Comenia Script jmenuje Comenia Script. Skript je písmo psané rukou a psacím nástrojem. Je tedy blbost si říkat, že děti píšící tímto písmem nebudou umět psát jen proto, že se písmo nesprávně označuje jako tiskací.

Grafická stránka Comenia Scriptu

Písmo jako takové se mi líbí. Stránky psané školáky jasně dokazují, že se jim takto píše dobře, text je úhledný a dobře čitelný. Verze s napojovacími tahy přímo svádí k propojování písmen tak, jak mnoho z nás píše v dospělosti. Proporčně je písmo postavené také dobře – malá abeceda dosahuje 2/3 výšky velké abecedy, což je rozhodně lepší než poměr 1:2, který známe z krasopisu (takový poměr zpomaluje psaní a zhoršuje čitelnost).

Jemná motorika se necvičí jen psaním

Odpůrci nového písma vznášejí námitky ohledně omezení rozvoje jemné dětské motoriky, kterou trénuje psaní smyček v krasopisu. To považuji za hloupost, resp. v tom vidím nedostatek zájmu rodičů se na rozvoji jemné dětské motoriky podílet aktivně. Vzpomenu-li si na své začátky se psaním, musela jsem poctivě psát každý den i doma, protože mi ty obloučky prostě nešly. Pochybuji však, že to mělo nějaký vliv na moji zručnost, kterou jsem začala později rozvíjet sama, když mě začalo štvát, že neumím ani ustřihnout papír rovně. Kdybych byla odmala vedena k tomu, abych stříhala papír podle natištěných čar, slepovala jednoduché papírové i plastikové modely, víc kreslila a vybarvovala a dělala nějaké další z mnoha aktivit, kterými se dá jemná motorika trénovat, nemusela bych ji později tak usilovně dohánět. Roli psacího písma v tom opravdu nevidím nijak velkou.

Ředitelé škol a vyučující, kteří písmo mezi žáky zavedli, se shodují na tom, že se s ním lépe píše i dysgrafikům a dyslektikům. Kupodivu se tato zkušenost setkala rovněž s negativními reakcemi z řad veřejnosti. Proč? Pokud se dysgrafik či dyslektik (často oboje najednou) naučí díky jednodušší formě psacího písma rychleji a lépe psát a číst, nebude v pozdějších ročnících muset žádat o výjimky (např. více času na psaní maturitní slohové práce apod.). Na rozdíl od mnoha jiných zjednodušení, které jsou ve školství v posledních letech aplikovány a znevýhodňují chytřejší děti, mi ale tato nepřijde nijak závadná z výše uvedeného důvodu.

Problém je v tom, že písmo je licencované

Největší problém mám s tím, že písmo jako takové vlastní soukromá osoba, tedy jeho autorka Radana Lencová. Písmo, které budou školáci používat při psaní ve školách a jeho přirozeně pozměněnou podobu i později, by mělo být volné stejně jako krasopis. V případě, že by písmo mělo nahradit současný psací vzor (a já jsem rozhodně pro, aby se tak stalo), by se mělo Ministerstvo školství zasadit o to, aby se Comenia Script stal volnějším k použití, např. dá digitalizovanou verzi ke stažení. Ta v současné době totiž není k dispozici pro všechny, lze ji pouze odkoupit. Vlastní materiály si tedy dle současné licence nikdo sám tisknout nesmí. Písmo však není licencované v tom smyslu, že by s ním nemohl kdokoli v současnosti i později psát (zatím pouze ručně samozřejmě).

Sečteno podtrženo – nové písmo se líbí, stejně jako nápad nahradit stávající vzor novým, lépe čitelným (než začnete kritizovat tento názor, vzpomeňte si, jak píší lékaři ;)). S tím licencováním by se ale mělo Ministerstvo školství vypořádat co nejdříve, aby ten hlavní problém s tímto písmem odpadl.

Zdroje některých informací a tipy na zajímavé články: Kozel zahradníkem, prase typografem. Jak zdevastovat školní písmo; Co bude dál s písmem Comenia Script – na tahu je MŠMT

 

5 thoughts on “Krasopis, rukopis a Comenia Script

 1. Skvěle vypracovaný článek! Mám vnučku ve druhé třídě, takže vidím, jak odlišně se dnes děti učí psát.
  Comenia Script se mi zamlouvá, je opravdu mnohem čitelnější. Teď jenom vyřešit licenci, jenže u nás to zřejmě bude běh na dlouhou trať! :(

   
 2. Já jsem se učila ještě krasopis a ano, vymlouvat se na to, že zlepšuje dětskou motoriku a žák se bez něj neobejde je hloupost, protože jemnou motoriku se dá zlepšovat vším možným a jak správně píšeš, je to hlavně na rodičích jestli to se svými potomky chtějí procvičovat nebo ne, nějaká zodpovědnost je také na nich, když už ty děti mají.
  Tohle písmo se mi líbí, ale nemělo by se to měnit častěji jinak v tom bude ještě větší zmatek než je teď.

   
 3. Obloučky mi těžce nešly :) Podle přiložených ukázek Comenia scriptu a klasického psacího musím sama uznat, že se Comenia čte rychleji a snadněji. Jinak souhlasím, že by se měli rozhodnout jednou, nafurt a nechat to tak, aby to mělo nějaký význam.

   

Okomentovat