Místo antidepresiv doporučuji třezalku

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

V dnešní uspěchané době se antidepresiva předepisují jako na běžícím pásu. Já místo nich doporučuji čaj z třezalky. Tahle, dalo by se říct až zázračná, bylinka pomáhá při lecjakém problému a ještě k tomu poměrně dobře chutná. Vzhledem k tomu, že za všechny nemoci těla může nezdravá psychika, nejprve se zaměřím na účinky, které mám vyzkoušené osobně a potvrdili je i mí známí. Mohu ji tedy vřele doporučit těm, kteří se zdráhají jít k psychologovi či odmítají z různých důvodů požívat prášky na hlavu. 

Třezalka je výborný lék na nervy. Uklidňuje, pomáhá při slabších nebo sezónních depresivních stavech (v případě těžkých depresí antidepresiva nenahradí), dlouhodobém stresu, nespavosti, úzkostech, strachu i neurózách. Špatné psychické rozpoložení ovlivňuje celé tělo, proto se dá očekávat, že po uklidnění nervů se dostaví zlepšení dalších neduhů či jejich úplné vymizení. Zejména je to nekvalitní spánek (noční buzení, noční můry) a problémy s usnutím.

Hodí se ji použít i v případě nočního pomočování u dětí, které má často příčinu v psychice (např. kvůli problémům v rodině či ve škole, strachu, nervozitě atd.).

Při jednom šálku čaje denně a jsem pozorovala výrazné zlepšení po dvou týdnech, kdy ustoupily všechny výkyvy nálad pramenící z několikaměsíčního trvajícího stresu. Nálev jsem pila po dobu asi dvou měsíců a pozorovala i dalších zlepšení zdravotního stavu.

Vedle uklidňujících účinků třezalka podporuje krevní oběh a dýchání buněk. Látková výměna je velmi důležitá pro celkové zdraví organismu a její zlepšení prospívá všem orgánům v těle. Používá se jí při menstruačních poruchách i problémech v přechodu – většinou jako součást bylinného čaje. Pomáhá při nemocech jater a žlučníku, při žaludečních vředech, překyselení žaludku i poruchách močových cest. Byly zjištěny i protibakteriální a protivirové účinky.

Její účinky znali už staří Řekové a sláva ji provázela po celý středověk. Odjakživa jí byly přisuzovány ochranné účinky proti zlým silám. Vzhledem k tomu, že byla považována za svatojánskou bylinu, sbírala se o svatojánské noci a zároveň je doložena u starých Slovanů, celkem snadno z toho vyvodíme, že magické účinky bude mít ta třezalka, kterou posbíráme za noci letního slunovratu (případně v jeho předvečer), tedy v době, kdy začíná kvést.

Doporučuje se užívat max. 6 – 8 týdnů (záleží na formě), po této době by měla nastat čtvrtletní přestávka. Pozitivní účinky by se měly projevit do 3 týdnů. Při užívání se může projevit jediná nevýhoda – zvýšená citlivost na sluneční záření, čili podráždění pokožky (vyrážka, svědění, zčervenání, které však není nijak nebezpečné. Rozhodně se nedoporučuje opalování, a to ani v soláriu! Pokud se alergická reakce projeví bez přímého slunečního svitu, třezalku dále neužívejte! Hodí se upozornit, že snižuje účinky hormonální antikoncepce. Rovněž se nemá kombinovat s antidepresivy, hypnotiky, sedativy, anxiolytiky a léky na vysoký krevní tlak. V případě těhotných a kojících žen se doporučuje porada s gynekologem, rozhodně by neměla třezalka užívat denně.

Třezalkové recepty přinese příští článek.

zdroje: obrázek, fiftyfifty.cz, lekarna.cz, wendys.cz, ireceptar.cz, maminka.cz, abecedazdravi.cz

 

Okomentovat