Nechte lidem igelitky!

Nejprve vymizely igelitky dávané obchodními řetězci zdarma. Nyní se už nějakou dobu hovoří o omezení až úplném zákazu igelitek celkově. Lidl se chystá neumožnit lidem koupi igelitových tašek od března tohoto roku. Autoři tohoto nápadu i autoři článků, které kolují zpravodajskými portály, papouškují tu kouzelnou formuli o ochraně životního prostředí. O to však jako obvykle jde až na posledním místě.

Už pár let s sebou všude tahám skládací tašku, která se pohodlně vleze do batohu nebo do kapsy. Čas od času se mi samozřejmě stane, že si ji zapomenu. To si pak tu igelitku (velkou či malou podle nákupu) prostě koupím. Do igelitových tašek, které se mi doma sejdou, házím odpadky nebo třídím plasty. Z diskuzí jsem pochytila, že rozhodně nejsem jediná, kdo to tak dělá. Igelitka je tedy využita nejméně 2x. Pokud si lidé nebudou kupovat igelitky k nákupu, budou si místo toho kupovat více sáčků do košů, které lze ve většině případů použít pouze jednorázově. Kde je tedy ta ochrana životního prostředí?

Další využití papírové tašky, která má igelitku nahradit, si umím představit na třídění papíru, na jiné odpadky se příliš nehodí. Proč ne, ale stačila by mi tak 1 ročně, protože papíry třídím do krabic, ve kterých mi přišlo zboží z e-shopů. Otázkou zůstává, v kolika případech tahle taška přežije přenos nákupu z obchodu domů. Když jsem si ji před pár lety koupila, nevydržela to ani od pokladny na ulici. Na těžší věci není stavěná (stejně jako tenká igelitka).

Pokud pominu to, že lepší by bylo rovnou prodávat u pokladny skládací tašky na opakované použití (= lidé by si zvykli nosit ji s sebou opakovaně a obchody by nemohli na taškách tolik vydělávat, tudíž ty skládací tašky v běžných potravinových obchodech k vidění většinou nejsou), donášet si z každého nákupu domů papírovou tašku ten eko problém moc neřeší. Ti, kteří třídí odpad, ji vyhodí do papíru stejně jako by vyhodili igelitku do plastu. Ti, kteří odpad netřídí, ji hodí do směsného odpadu, stejně jako by vyhodili igelitku. Ona výroba papíru sama o sobě taky moc ekologická není.

Nemůžu si pomoct, ale z tohoto trendu mám stejný pocit, jako když se před lety ustupovalo od igelitek zdarma (a tím neříkám, že mi vadí si sem tam ty dvě kačky za tašku zaplatit, ty obchody si to stejně vybíraly jinde). Obchodům jde o větší zisk, o nic jiného. Tašek se za rok prodá tolik, že se na tom dá slušně rejžovat. Ještě to zabalit do těch eko žvástů a lidi nebudou ani moc držkovat.

Pokud by skutečně šlo o ekologickou otázku, bylo by potřeba se zamyslet nad tím, kolik plastů si domů člověk při každém nákupu doopravdy odnáší. Pro představu – balená voda, balené salámy a sýry, balené maso, hořčice, kečupy a jiné omáčky v plastových obalech, jogurty, cukrovinky, prací a čisticí prostředky a ještě bych mohla chvíli pokračovat. Igelitka se v tom množství úplně ztrácí a na rozdíl od ní se nic z toho nedá použít opakovaně (vyjma petflašky).

zdroj obrázku: aktuality.sk

 

1 thought on “Nechte lidem igelitky!

  1. Vždy je problém v nás lidech, když si vzpomenu, jak se lidé vyžívali v kradení většího množství tašek zdarma a pak se tím chlubili po známých, je mi špatně.
    Já jsem se naučila nakupovat do těch velkých tašek, co markety prodávají, jsou pevné, vydrží, máme jich několik a je po starostech, v případě šup-nákupu mám v kabelce látkovou tašku, já ty igelitky už vůbec nepoužívám, ale určitě dalším odpadem nejsme pozadu….

     

Okomentovat