O focení, pseudofocení a fotkách z mobilu

Já a fotografie

Focení je jeden z mých koníčků. Už osm let se snažím zlepšovat, šest let vlastním zrcadlovku a celou tu dobu se rychleji či pomaleji snažím přiblížit k cíli „necvakej, foť“. Pokrok sice vidím, nicméně občas se přesto uchyluji k pořizování tzv. dokumentárních fotek (tedy těch bez většího uměleckého záměru), které právě toto pravidlo porušují. Na ně by se lepší menší kompakt hodil jako sůl :) Přesto jsem se dostala do fáze, kdy mám chuť z „nacvakaných“ fotek vymazat jen menší procento z nich, většinou 80-90% pořízeného materiálu končí zveřejněno u fotoreportů z cest. Kdysi dávno to snad bylo i naopak a v tom vidím hlavní posun.

Do počítače, (zkonvertovat), zmenšit, (upravit, podepsat, přejmenovat) a teprve až potom na net

Za každým focením následuje hromada práce. Pominu-li úpravy a konverzi z RAW do JPG, tak je to vždy zmenšení, vložení podpisu, někdy ořez, přejmenování, 2-5 minut práce na jedné fotce, aby to nějak vypadalo. Tato práce k focení prostě patří stejně jako promazání odpadu a duplicit. Mezi cvakači to však nějako neletí. Ti raději nabouchají tisíc fotek během dvoukilometrového výletu a přes wi-fi je nahrají přímo na web. Co na tom, že je tam jeden záběr patnáctkrát, hlavně že se s tím nemusí víc patlat. A tak člověk narazí na alba, ve kterých jsou neotočené fotky, přepálené fotky, podexponované fotky, rozmazané fotky, fotky bez záměru. K čemu tohle je? Někteří jedinci toto dokonce dokážou prezentovat návštěvě.

Filtry na Instagramu pořádné úpravy nenahradí!

Řada dalších, kteří nehází na web všech 500 fotek, které pořídili během hodinové procházky, zase používají jiný nešvar – instagramové filtry. Nedávno si je vyzkoušeli zde. Ty níže jsou z Wikipedie.

instagramové filtry

Digitální záloha online? Nikdy!

V poslední době se rozmáhá ještě jeden nový trend – zálohovat fotky online (třeba na rajce.net). Někteří cvakalové své fotky dokonce ani neukládají do počítače a spoléhají se na to, že je mají na jakémsi online uložišti. Toto absolutně nechápu. Ať je nyní vybraný web sebenavštěvovanější a sebeúspěšnější, může se ze dne na den stát, že to zabalí a fotky budou fuč. To jejich uživatelům nevadí nebo jen nedochází?

Fotoknihy jsou dobrým vývojem klasického fotoalba

Z moderních výmyslů se mi zamlouvají fotoknihy. Zatím vlastním tři a od klasického fotoalba je to vývoj dobrým směrem. I zde ale platí, že je nutné se její výrobou zabývat delší dobu a ne tam jen bezhlavě nasázet fotky tak, jak přijdou pod kurzor. Pokud chci někomu ukázat fotky z minulého roku, je opravdu příjemnější mu do ruky strčit fotoknihu, než probírat x složek v počítači.

Selfie a selfie tyčka?

Pod pojmem selfie si představím autoportrét mobilem s našpulenou hubou. Je to odporný výraz, který jde mimo moje chápání. Nikdo v mém okolí jej naštěstí nepoužívá a už vůbec nikdo se takto debilně nefotí. Obecně to má být jen obyčejný autoportrét, ale doba velí mu říkat jinak.

Aby se lidem ještě líp fotil tento mnohdy debilní autoportrét, někdo vymyslel selfie tyčku, tedy držák na mobil, aby se mohlo ještě líp culit do toho miniaturního snímače, který stejně pěknou fotku neudělá. Kdo si to stále neumí představit a neviděl se s tím fotit turisty, může použít Google. Naštěstí turisticky hojně navštěvovaná místa procházet nemusím, takže jsem toho ušetřena, z různých stran jsem ale slyšela, že to dnes používá velká část turistů.

Co mobil nemá a foťák jo?

Statistiky uvádí, že většina fotek v dnešní době vzniká mobilem. Jejich autoři se strašně diví, proč s sebou někdo vláčí lepší kompakt nebo zrcadlovku, když jim to k z jejich pohledu dobrý fotkám stačí. To, co z pohledu byť amatérského fotografa mobilu chybí, zase jeho uživatelům nechybí. Podle toho ale také ty jejich mobilofotky vypadají. Mobil opravdu foťák nahradit nemůže. Chybí mu kvalitní optika, čili se s ním nedá pracovat s hloubkou ostrost, nemůže snímat za horších světelných podmínek, chybí mu optický zoom a nestihne zachytit objekt v rychlém pohybu.

Ostatně jsem si to nedávno vyzkoušela. Na projížďku na bruslích jsem s sebou zrcadlovku netahala (možná to příště udělám) a cestou jsem se zastavila na památníku na Vítkově. Opravdu z toho nevylezlo nic použitelného a nesmazala jsem to jen proto, že se to hodí pro tento článek.


Ilustrační foto z mobilu Ilustrační foto z mobilu
Ilustrační foto z mobilu Ilustrační foto z mobilu
Takto tedy opravdu ne. To je opravdu horší než to, jaké fotky před osmi lety předváděl náš dosluhující kompakt.

Co vy a focení a nové trendy v pseudofocení?
 

3 thoughts on “O focení, pseudofocení a fotkách z mobilu

 1. Zrcadlovku mívám ve fotobatohu – je to pohodlné :).
  Jinak – originály fotek zálohuji na dývka. Fotoknihu jsem ještě nezkoušela, ale bude to asi dobrý nápad. Selfie? Nehrozí – mobilem nefotím vůbec :). Používám nezbytné základní úpravy fotografií, bez nich fotka nejde ven.
  Mám ráda reálnou fotografii. Hledat dobré světlo – mě prostě baví :).

   
  1. Také mám fotobatoh a zrcadlovka je povinná součást každého (i sebedelšího) výletu :)
   Souhlasím, čím méně úprav, tím větší mám z fotky radost :)

    

Okomentovat