Sbírání odpadků v lese a jedno houmlesácko-feťácké doupě

Lidi jsou dobytci, jak jsme se tento víkend přesvědčili, když jsme se s Martinem a několika známými vydali vyčistit kus lesa od odpadků. Čekali jsme jen obaly od tatranek a kelímky z mekáče (+ sem tam nějaký větší humus), našli jsme pár skládek a jedno snad bývalé houmlesácko-feťácké doupě, kterému nechyběl ani (nyní už rozpadlý) přístřešek.

Začali jsme na Zbraslavi u ZOO, kde až na pár drobností nebylo skoro co sbírat. O kus dál trůnila první menší skládka hlavně drobného bordelu – igelitů, plechovek, víček od piva… Strašilo to tam podle některých obalů už pár desítek let. V potoce jsme zase objevili několik kusů kdo-ví-jakým hmyzem prolezlých kusů oblečení, z nichž zejména to tričko bylo v pokročilé fázi rozkladu. Dva pytle jsme stihli naplnit na úseku půl kilometru.

Směrem k obci Dolní Břežany po turistické stezce se toho kupodivu mnoho nepovalovalo, až nahoře na stráni, kde vedle opět drobných odpadků ostružiní „zdobil“ jeden středně velký kufřík. Potom jsme až k hradišti u Dolních Břežan nic strašného nenašli. To až tam – nedaleko silnice. Nejprve jsme nasbírali slušnou zásobu nádobí a jiného plechu. Následně jsme objevili odhozený nárazník, jakýsi molitan a nemalý kus igelitu. Žel bohům jsme s nárazníkem mnoho udělat nemohli – nikomu se do auta nevešel, aby jej odvezl k popelnici do Břežan, a zlámat nešel. Nechali jsme jej tedy velice neradi na místě a procházeli okolí. V lese se mimo jiné válela i pet flaška plná stříkaček. Nedlouho na to jsme objevili již zmiňované místo, kde před nějakou dobou žila kdo-ví-jaká pakáž. To místo nafocené nemám, nicméně se tam válelo pár pytlů pet flašek, skla, hadrů, plechovek a mnoho dalšího svinstva. Dohromady jsme za pár hodin nasbírali asi 12 pytlů bordelu. Když to člověk viděl, trochu se bál, jestli z toho něco nechytne, ale i tak to jistě nebyla poslední podobná akce, které jsem se zúčastnila.

 

11 thoughts on “Sbírání odpadků v lese a jedno houmlesácko-feťácké doupě

 1. Veroniko, sbírání odpadků je velice záslužná práce, jste bezva parta, když se do něčeho takového pustíte. To děláte sami od sebe nebo existuje nějaká organizace, která se tím zabývá? Tipla bych si to první. Čím déle tě znám, tím víc tě obdivuji, ty rozhodně nepatříš k lhostejným lidem. Kéž by takových, jako ty, bylo co nejvíc!

   
 2. Hanko, šli jsme sami od sebe, kamarád to navrhl, dal vědět známým (což byli členové/příznivci Rodné víry) a kdo chtěl a měl ten den čas, ten se přidal. Hádám, že se brzy vydáme na další „sběr“ :)

   
 3. Tak to klobouk dolů, ze zkušenosti vím, že sbírat bordel v lese není nic příjemného. Chodili jsme na odpadky každoročně se školou a pamatuju si, že jsme našli i shnilé matrace, kočárek nebo i použité jehly jen tak u cesty. Neuvěřitelné, co všechno lidi jen tak vyhodí do lesa…
  Obdivuji vaše nadšení a obětavost :)

   
 4. Veroniko, tak to před vámi smekám. Mladí lidé se dokáží dát dohromady, kdybych s takovým nápadem přišla třeba já, budou si všichni známí ťukat na čelo.

   
 5. Markéta: taky jsme nestačili zírat, co všechno lidi odvezou do lesa místo toho, aby to odhodili někam k popelnici…

  Hanka: popravdě jsme tam byli prakticky nejmladší, takže si myslím, že o věku to není :)

   
 6. Jéé:) To už je let, co jsem dělala podobnou akci, měla bych zas něco takové zorganizovat nebo se k někomu přifařit. Člověk by nechápal, co se dá v lese najít, my jednou se skautama objevily zubní protézu, to bylo psycho:))

   
 7. chtela jsem napsat: kdyby to takhle delalo vic lidi, ale pak si rikam pockat, vzdyt bych spis mela rikat, kdyby si tak vic lidi vazilo prirody a vubec nic by tam nevyhazovali, to by bylo reseni, ale to holt po ceskych hovadech chtit nemuzem. kazdopadne vy jste uzasni:)

   
 8. Sbírám po Praze, jakmile vidím větší kus odpadku, který mě rozčiluje, beru ho a zahazuju. Ovšem na „generální“ úklid se nemám, to bych ty pytle naplnila v některých čtvrtích snad ve dvou ulicích.
  Klobouk dolu za vaši činnost!

   
 9. Kolikrát jsem jela s rodiči něákým lesem a potkali třeba prašku sedačku… Ted jsem se rozhodla že udělám projekt a chtěla bych to s ním dotáhnuot až na radnici budu na tom pracovat celé prázdniny…:) přeji lesům aby jim bylo líp. :)

   

Okomentovat