Spal bych jako mimino

Spinkací miminko

Použil ve vašem okolí někdo podobné přirovnání? Pokud ano, dá se jen těžko odhadovat, co tím dotyčný myslel. Uznávám tento příměr pouze v případě, kdy má být odrazem roztomilosti. Spící miminko je totiž roztomilé hodně (zejména to vlastní).

Pokud ale někdo použije toto přirovnání jako přání toho, aby se dobře vyspal, nikdy v životě zřejmě o podstatě spánku miminek neslyšel. Uvedu tedy zažité nesmysly na pravou míru.

Spinká jako miminko. / Ať spí jako mimino. / Já bych spal jako mimino.

 • Představa: Spát tvrdě.
  Skutečnost: Miminko nespí tvrdě snad nikdy (což je mimochodem dobře, protože to snižuje riziko SIDS).
 • Představa: Spát dlouho.
  Skutečnost: Miminka trápená vyplakávací metodou možná dlouho spí. Ostatní miminka až na výjimky (záleží samozřejmě i na věku) spí pár hodin, poté vyžadují kojení a následně zase spí pár hodin.
 • Představa: Vyspat se do růžova, čili do obnovení sil.
  Skutečnost: Miminko se dokáže probudit po deseti minutách spánku a pak je mrzuté z únavy další hodinu, než znovu usne.
 • Představa: Spát nerušeně, čili bez reakce na vnitřní či vnější podněty.
  Skutečnost: Ano miminko ze spánku nemusí vytrhnout potřeba jít na WC, od toho má plínku. Za to ho ale třeba v některých obdobích co půl hodiny budí prořezávající se zuby. Reakce na okolní prostředí souvisí s prvním bodem, takže někdy miminko probudí i to, že někdo ve vedlejší místnosti zakašle.

Ať spinká jako manuálně pracující po celodenní dřině

Ne, já prostě tohle přirovnání nemám ráda a nikomu nepřeju, aby spal jako mimino. Raději sobě, blízkým i přátelům přeju, aby spali jako manuálně pracující člověk, co se ten den fakt nadřel. U něj je totiž předpoklad, že lehne a vážně prospí nerušeně celou noc.

 

2 thoughts on “Spal bych jako mimino

 1. :-D Svatá pravda. Mně otec dětí už aspoň tisíckrát vyčetl, že se doma jen válím s dětmi, tak z čeho bych jako měla být furt utahaná. Neví, že zatímco on se v noci pořádně vyspí a ničím se nenechá vyrušit, děti tedy rozhodně pořádně nepospí. A o to hůř, když jsou navíc nemocné…
  Myslím, že v tom přirovnání musí jít o něco jiného. Třeba že spící děti vypadají konečně tak klidně, spokojeně… Spal bych jako mimino = rád bych na chvíli cítil takovou spokojenost, jakou vyzařuje spící dítě? :-)

   

Okomentovat