Stalking (základní info)

O nebezpečném pronásledování se začalo více mluvit zhruba před 2,5 lety, když tato aktivita byla (konečně!) zařazena mezi trestné činy. Konkrétně se tak stalo 1. 1. 2010. O co vlastně jde?

Nejznámější případ stalkingu znáte ze zpráv jistě i vy. Jedná se o „dokonalý“ modelový příklad toho, kam pronásledování může zajít, a proto jím začneme. Tomáš Kočí se před devíti (!!!) lety zastal svojí, řekněme ne úplně normální, spolužačky na maturitním večírku, kde se do ní spolužáci naváželi. Ta do něj už byla delší dobu zamilovaná a toto gesto si ona (a zřejmě i její ne zcela normální matka) vyložila tak, že se Tomášovi líbí. Od té doby nedaly Barbora (28) a Eva (59) Kupkovy dnes devětadvacetiletému Tomáši pokoj. Podle všeho Eva Kupková svou dceru do pronásledování jejího bývalého spolužáka začala nutit. Kromě desítek esemesek denně za ním všude chodily (a dle všeho stále chodí), zjistily si, kam chodí na vysokou, neváhaly vyrazit do jiného města a pokřikovat v okolí jeho kolejí (kde dokonce přespávaly v křoví před nimi) a následně i zaměstnání, nechávají mu dárky přede dveřmi a dělají mu ostudu hysterickými žárlivými scénami. Policie byla v tomto případě až do roku 2010 dle zákona zcela bezmocná, ale i po definování této aktivity v trestním zákoníku nemá Tomáš vyhráno. Obě pronásledovatelky se však po soudním rozhodnutí alespoň drží ve větší vzdálenosti.

Výraz stalking v angličtině znamená doslova stopování. Je definován jako úmyslné, zlovolné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které oběti snižuje kvalitu života a zároveň/nebo ji ohrožuje. Problém začíná nenápadně, mnohdy se vyvine z rozchodu (to však není pravidlo). Z přátelských (v případě onoho rozchodu spíš sebelítostných) zpráv a e-mailů se stávají výhružky, které mají demonstrovat sílu a odhodlání stalkera. Přidává se i osobní sledování, pokřikování, ponižování přímo na ulici, kontaktování rodiny a známých oběti buď za účelem získání informací, nebo šíření pomluv. Soubor těchto činností má zajistit kontrolu života oběti.

Není to však jen bývalý/bývalá, který/á dokáže svému/svojí ex takto ničit život. Pronásledovatelem může být člověk, kterého oběť zná jen krátce (např. vedoucí z táboru, kolega z práce, soused) nebo vůbec (např. psychicky narušený jedinec, který si náhodně vybere někoho, kdo mu zapadá do jeho představ).

Typické projevy jsou

 • Opakované pokusy o kontakt
  telefonáty, SMS, e-maily, dopisy, dárky
 • Demonstrování síly
  výhružky přímé i nepřímé (přes někoho dalšího)
 • Poškozování a ničení věcí
  nejčastější je poškozování automobilu (propíchnuté pneumaticky, poškrábaný lak), setkat se však můžeme i s likvidací domácího zvířete nebo rozesílání virů
 • Fyzické pronásledování
  stopování oběti všude, kam jde (práce, nákup, čekání před domem/prací)

.
Co dělat

Jste obětí stalkingu nebo to zažívá někdo ve vašem okolí? Neexistuje rada, která by zabránila všem stalkerům v pronásledování. Následující rady proto jsou spíše obecné:

  • Absolutní nezájem a ignorace
   Je velice důležité stalkera v jeho utkvělé představě, že vás zajímá, i když to nedáváte najevo, nepodporovat, tzn. nezvedat hovory od něj, odmítat schůzky, neodpovídat na SMS zprávy ani maily, při osobní střetnutí jej zcela ignorovat.
  • Změna zažitého
   Doporučuje se pohybovat se po městě po jiných trasách než obvykle a je-li to možné, střídat je nebo obměňovat. Rovněž je dobré s sebou mít důvěryhodnou osobu jako doprovod.
  • Změna tel. čísla, e-mailu…
   Změna telefonního kontaktu a e-mailové adresy může pomoct, ačkoli v dnešní době není problém na internetu minimálně e-mail časem vypátrat. S tímto se tedy pojí ještě rada poskytnout tyto kontakty jen důvěryhodným osobám a zároveň je na tento problém upozornit, aby nešířily žádné informace.
  • Svěřte se někomu

Nenechávejte si tento problém pro sebe a obraťte se s ním na své nejbližší, policii nebo krizová centra.

 • Něco na obranu
  Je dobré pro všechny případ s sebou nosit prostředky pro aktivní obranu (např. diskutabilní pepřák, nůž…). Daleko lepší je však vyhýbat se podezřelým, opuštěným místům a lokalitám, kde se pronásledovatel často vyskytuje.

 

.
Právní pomoc?

Ustanovení § 354 trestního zákoníku hovoří o stalkingu takto:

Nebezpečné pronásledování (označováno také jako „stalking“)

(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu, a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) vůči dítěti nebo těhotné ženě,
b) se zbraní, nebo
c) nejméně se dvěma osobami

Dle diskuzí se zdá, že ani zařazení mezi trestné činy není všespásné, proto je důležité mimo jiné i shromažďování důkazů – činnosti, která odpovídá stalkingu foťte, natáčejte, nahrávejte si hovory, uchovávejte e-maily, piště si deník. V případě zahájení trestního stíhání bude důležitá každá maličkost. Kromě policie se můžete obrátit např. na Bílý kruh bezpečí.

 

5 thoughts on “Stalking (základní info)

 1. Tohle je naprosto šílená představa, dostat se do této situace.
  Stalkeři jsou totiž opravdu magoři, kteří si tím něco dokazují a hlavně, nedokážou pustit svou „oběť“ ze svého dosahu a dát jí volnost.
  Takoví lidi by potřebovali jedno – malý dvůj a velkej bič.
  Nebo, ještě jinak a líp – nahnat je na zahradu nebo pole a nechat pořádně makat. Ony by se jim ty blbosti vykouřily z hlavy.
  Bohužel je to prakticky neproveditelné…

   
 2. Je dobře, že už je to zařazeno mezi trestné činy, ale v praxi to ještě moc nefunguje. Většinou policie stejně čeká dokud se nestane fakt nějaké násilí :-/ Jednu moji známou takhle někdo obtěžuje, ale řekli jí něco v tom smyslu, že by to muselo být alespoň 50 sms nebo telefonátů denně. Aha.
  Ale možná jsem zaujatá, protože policii vzhledem ke svým špatným zkušenostem nevěřím.

   
 3. Z toho až běhá mráz po zádech, Veroniko! Kdo něco podobného nezažil, těžko si to dovede představit. V každém případě je moc dobré, že je stalking zařazen mezi trestné činy. Ovšem, jak píše Marieke, taky policii moc nevěřím, i já s ní mám špatné zkušenosti.

   
 4. Myslím, že dneska málokdo v tomto ohledu věří policii. Místo aby se hned zasáhlo, nechá se to pokročit až zbytečně daleko. Nemám s tím osobní zkušenosti, naštěstí. A upřímně doufám, že ani mít nebudu.

   
 5. Sama jsem se 2x stala obětí stalkera (neopětovaná láska), a opravdu to není nic příjemného, dopad na psychiku strašný. Z normálního člověka se během chvilky stane magor. Zoufalá výhružka přivolání policie mi nakonec pomohla.

   

Okomentovat