Vikingové a rohaté helmy

Rohaté helmy vikingové

Kde kdo si dnes vikinského válečníka bez rohaté helmy neumí představit a diví se, když jsou Vikingové někde vyobrazeni s „normální“ přilbou… Tento nesmysl je nám servírován již dvě stě let a pochází z hlavy skladatele Richarda Wagnera, které chtěl své severské hrdiny udělat hrůzostrašnějšími. Rohatého Vikinga převzal posléze i Hollywood a tak se rohatá helma jako nezbytná výbava severského válečníka ještě dnes nadšeně šíří dál a těžko se jí zbavuje.

Proč severští válečníci nikdy nemohli nosit rohaté helmy?

Nabízí se docela jednoduché vysvětlení, které je vlastně zcela zjevné a mohlo by docvaknout i těm, kteří v životě nedrželi meč v ruce. Přesto se však točí další a další filmy a kreslí další a další obrázky, kdy severští válečníci mají na hlavě tento nesmysl. Pokud nevíte, jak vypadá raně středověká helma, podívejte se pořádně na fotku v článku.

Při útoku sečnou zbraní na hlavu sklouzne ostří po hladké oblé helmě bez odporu dolů a nezanechá prakticky žádné škody. Pokud by však přilbu měl zdobit nějaký ten roh, zbraň by se o něj (celkem logicky) zasekla a svému nositeli by mohla zajistit i zlomený vaz vlivem působení obyčejné páky. Troufám si tvrdit, že Vikingové nebyli národem hlupáků a tohle si moc dobře uvědomovali. :)

Ale…

Vikingové do boje helmy zdobené rohy nenosili, to je zjevné. Žádná z dochovaných helmic rohy nemá. Helmy s rohy se však vyskytují na několika kresbách a naznačují, že se jedná o ryze rituální předmět.

 

5 thoughts on “Vikingové a rohaté helmy

 1. No, tak zrovna nad tímhle jsem se rozčilovala na dovolené, kdy jsem strýci nebyla schopná vysvětlit, že Vikingové prostě rohaté helmy neměli (odmítal tomu uvěřit :D). Vlastně jsem ani nenašla žádný pádný argument, než mi přítel vysvětlil přesně to, co tu píšeš ty. :D Ale, kde to vzniklo to jsem teda nevěděla, každopádně to považuju za jednu z největších hovadin rozšířených ve společnosti (vedle např. spojování svastiky s nacismem).

   
 2. Upřímně řečeno jsem nad tím nikdy neuvažovala, tak je to pro mě jistou novinkou (ostatně u tebe na blogu se vždycky dozvím něco novýho:)). Ale je pravda, že helmy s rohama nezní moc prakticky a ani bezpečně.

   
 3. Děkuju za tenhle článek! Na koncert Ensiferum jsme s kamarádem uvažovali, že si vezmem kopie těch „vikingských“ přileb. Tak teď to fakt zvážíme. :D I když, říkáš, že rituální předmět…

   
 4. vidis, nad timhle me nikdy nenapadlo ani uvazovat:D ale je to logicke, zase jsem o neco chytrejsi:)

   

Okomentovat