Mohyly na Babě u Vitína
Mohyly na Babě u Vitína patří k asi nejznámějším raně středověkým mohylníkům u nás a také k těm nejlépe zachovalým nejen v jižních Čechách. My se do Vitína vypravili někdy v létě roku 2017 s Rodnou vírou, parkovali jsme přímo ve Vitíně u obecního úřadu. K mohylám jsme následně došli nenáročnou cestou, nacházejí se asi jen 1,5 km daleko, vizte mapu.
Mohyly u Vitína pocházejí z raného středověku
Mohylové pohřebiště na Babě u Vitína pochází z raného středověku, konkrétně z 8. až 9. století (dvě mohyly se pak datují do starší epochy, doby bronzové nebo halštatské). Najdeme tu pět řad po osmi až patnácti mohylách a pak pár dalších, které se nacházejí mezi nimi. Na místě kdysi proběhly nějaké výkopy, o nichž se nedochovaly žádné zprávy. Nezdokumentovaný průzkum měl proběhnout ve 20. letech 20. století a jediný zdokumentovaný pak v roce 1983 poté, co byla jedna mohyla porušena při lesnických pracích. Nálezy (zlomky keramiky a bronzová náušnice) jsou uloženy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.
Místo mohylového pohřebiště podléhá památkové ochraně. V oblasti u Hluboké nad Vltavou se nachází i řada dalších mohylníků čítajících dohromady okolo tisícovky mohyl.
Zdroje a další info: pamatkovykatalog.cz, archeologickyatlas.cz
Znáte mohyly u Vitína?
Jaké další mohylové pohřebiště doporučíte k návštěvě?
Vypadá to, že ten les je plný mohyl. Není to nakonec něco jako rušení klidu zemřelých, když člověk po nich jen tak šlape? Toť otázka.
Ono není potřeba šlapat přímo po mohylách, dá se jít okolo nich. :)
To je úžasné místo! Na první pohled to vypadá jako obyčejný les plný malých kopečků, prostě takový zvlněný terén… A přitom je to jedna mohyla za druhou… :-o
Souhlasím a už se těším, až se tam někdy vypravíme znovu. :)