Zřícenina hradu Chlum
Po procházce k nenápadné Tisé skále jsme pokračovali na podobně nenápadnou blízkou zříceninu hradu Chlum. Výletní cíle zpravidla hledám myší po mapě, mrknu na pár fotek a vše ostatní se buď dozvídám z infocedulí na místě, nebo po návratu domů při psaní článku. Tady to nebylo jiné – čekali jsme tedy pouze jednu stěnu hradního paláce a víc nic. Byli jsme proto velmi mile překvapeni.
Našlapáno: 1 km
Stoupání: žádné
Náročnost: žádná
Okruh: ne – tam a zpět
Trasa: zde
Kudy k hradu
Stejnojmenná obec Chlum leží přibližně 8 km (vzdušnou čarou) jihozápadně od Golčova Jeníkova. K hradu nevede žádná turisticky značená trasa a v obci se jen velmi špatně parkuje. My jsme nakonec nechali auto při polní cestě (vizte začátek a konec trasy na uvedené mapě). Najít hrad ale není nijak složité. Na první křižovatce se nachází starý dřevěný ukazatel se šipkou k němu (na mapě bod 3). Dále už je cesta spíše intuitivní, nicméně druhou odbočkou vlevo dojdete přímo k plácku s hradem.
Když jsem hledala nějaké informace, narazila jsem na to, že před deseti lety bylo okolí hradu ve špatném stavu – odpadky všude, a to zřejmě v takové míře, že zakrývaly okna do sklepů, která nejsou nijak zajištěná. Dnes už to tam vypadá úplně jinak – plácek uklizený, okna do sklepů jasně viditelná (ale pozor, zajištěná stále nijak nejsou).
Něco málo z historie
Hrad zřejmě založil Bleh z rodu Slavatů, případně jeho synové Mstislav, Bun a Sezema, a to někdy v druhé polovině 13. století. Blehovi synové již užívali přídomek z Chlumu a v držení pánů z Chlumu hrad vydržel po další 3 století.
Hrad nebyl nijak rozsáhlý. Opevnění zprvu tvořil příkop na západní straně, na ostatních stranách násep, v 15. století došlo k zesílení opevnění vybudováním mohutného valu kolem celého hradu, zároveň tak vznikl i příkop. Do konce 19. století přiléhal k hradu z jihovýchodu i rybník. V 15. století došlo rovněž k úpravám samotného hradu, v té době měl hrad v držení Slavata. Později – v první polovině 16. století přešel hrad do držení dalšího Slavaty, avšak z jiné (košumberské) rodinné větve. Jeho syn Diviš již užíval jméno Slavata jako příjmení a za jeho života patřilo k Chlumu 20 vsí. Následně se v majetnictví hradu vystřídalo několik dalších lidí. Začátkem 17. století jeden z nich hrad opustil a v průběhu let Chlum i jeho okolí vydrancovalo několikrát císařské vojsko. Majitelé se nadále střídali a v druhé polovině 17. století se hrad uvádí již jako pustý.
Podoba hradu dnes
Po třicetileté válce se kámen z hradu využil na obnovu přilehlých stavení. Na západní straně – v místech valu a příkopu se začaly stavět nové domy. Z původního hradu zůstala jen část paláce, sklep a zbytek příkopu a valu na druhé straně od vsi.
Do sklepa se nejlépe leze největším průchodem, který dříve býval schodištěm. Klouže to, ale stojí to zato. ;) Doporučuji s sebou mít baterku, jinak toho moc neuvidíte ani za jasného dne.
A ještě 3 fotky s bleskem, kde je toho vidět výrazně více.
PS: Ten den panovala krásná dohlednost (cca 100 km) – pohled na Krkonoše od úrovně Golčova Jeníkova. :)
Zdroj informací: hrady.cz
Konečně jsem našla u někoho místa, kde jsem dosud nebyla! Jupí. Jiřina z N.
Ale dlouho se chystám na cestu z Bílku do Chotěboři podél Doubravy.
mělo to být do Chotěboře!
Jiřina z N.
Jé, děkuji za potěšující komentář! :)
Na údolí okolo Doubravy se též někdy chystáme, chtěli bychom okruh z Bílku, ale těch lidí, co tam vždycky je! To nás pokaždé z toho nápadu “vyléčilo”. Musíme si vybrat asi nevlídné počasí, abychom tam měli klid. :)
Vy jste tedy odvážní průzkumníci!
A já si ráda ty krásné fotky prohlídnu :)
To mě těší! :)