Podzimní Saské Švýcarsko | Schrammsteine a Falkenstein

Pro náš podzimní výlet jsme si jako cíl vybrali Saské Švýcarsko, konkrétně skalní věže Schrammsteine a volně stojící skalní masiv Falkenstein. Skály se nacházejí kousek za hranicemi, zhruba 5 kilometrů severozápadně od Hřenska, 4 km východně od Bad Schandau. Vyrazit nahoru se dá z mnoha míst, prakticky z každého parkoviště u Labe (i z opačné strany od Lichtenheinu). A nutno říct, že každá stezka tady stojí za to. :)

  • Země: Německo
  • Kraj: Sasko
  • Vzdálenost: 10,5 km
  • Stoupání: 390 m
  • Okruh: ano
  • Náročnost: mírná
  • Typ cesty: pěšina, skalnatý terén, žebříky
  • Vstup: volný
  • Parkování: viz bod v mapě

Parkování

Původně jsme měli v plánu zastavit ještě na naší straně. Pěkné bezplatné parkoviště se nachází u Labe zhruba půl kilometru před hranicí. Jenže jsme to přejeli a najednou jsme stáli u hraniční kontroly a popisovali německým celníkům, že k nim jedeme na výlet, takže se nám nechtělo se někde jen obracet a jet hned zpátky, potkat se s nimi znovu a celé tohle nedopatření jim vysvětlovat. :D

V Německu jsme parkovat vůbec nechtěli, u všech parkovišť v okolí Saského Švýcarska jsme se dočetli, že stojí okolo 7 € za den, což nám přišlo zbytečné. Na tohle (viz bod v mapě) jsme narazili cestou a v danou chvíli placené nebylo. Automat byl přikrytý, nikdo nic nevybíral. Možná to bylo tím, že je po hlavní sezóně, možná tím, že jsme tam navíc jeli mimo víkend, těžko říct.

Od parkoviště u Labe rovnou do kopce

Pobrali jsme nezbytné věci, přehodnotili trasu (původně jsme chtěli začít u Schmilky, ale tam nemělo smysl se vracet) a vyrazili. Od tohoto parkoviště se dá vyrazit přímo do kopce po barevně neznačené stezce. Ta nejprve vede do mírného kopce podél silnice a následně u rozcestníku Breite Kluft / Holzlagerplatzweg odbočuje do trochu prudšího kopce a necelého půl kilometru se klikatí nahoru. Už tady je na co koukat.

Cesta pokračovala dál do mírného kopce, až se připojila na zelenou u rozcestí Elbleitenweg / Breite Kluft (unten). Tady se otevřely první hodně zajímavé výhledy.

Po zelené jsme pokračovali na místní hlavní cestu zvanou Schrammsteinweg.

Breite-Kluft-Aussicht

Po Schrammsteinweg jsme šli jen chvíli a už jsme stáli na jedné ze známých vyhlídek této oblasti – Breite-Kluft-Aussicht. Je odsud vidět jižním směrem k údolí Labe.

Cestou k vyhlídce u Schrammsteinturm jsme viděli mnoho dalších zajímavých skalních útvarů.

Vyhlídka u Schrammsteinturm

Vyhlídka u Schrammsteinturm nabízí výhled zejména na skalní město a skály, jak ty poblíž, tak ty vzdálenější na opačné straně. Trochu mi to tu připomnělo Broumovské skály, ale tak ona jsou si tahle skalní divadla v něčem vždycky podobná. :)

A ihned za touhle vyhlídkou začíná jedna z nejzajímavějších částí trasy, co se terénu týče – první žebříky, přeskakování přes skalky a tak podobně. Výhledy jsou tady perfektní na obě strany.

Schody a žebříky na Schrammsteine

Opustili jsme hlavní trasu a vydali se směrem k zelené, která končí až na vyhlídce Schrammsteinaussicht. Schrammsteine se česky nazývají Zjizvené kameny, což je celkem příhodný překlad (e Schramme = jizvy, rýhy, škrábance; e Steine = kameny). Jedná se o značně zvětralý členitý masiv, který tady na vyhlídce budete mít jako na dlani. Ten osamnělý masiv trochu stranou, který je na dvou snímcích vidět, je Falkenstein, na nějž jsme pokračovali. Cestou jsme procházeli i pod Hohes Schrammtor, což je zase ten nejbližší největší masiv, který je shora vidět.

Další žebříky aneb po Wildschützensteig dolů

Wildschützensteig jsme zvolili jako cestu dolů zpátky na Schrammsteinweg. Takhle část byla velice zajímavá, žebřík za žebříkem. Měla jsem pocit, že jsme museli naklesat hodně výškových metrů, ale ve skutečnosti to bylo jen 80 (na trase dlouhé 170 m, to jen pro představu). Prakticky jsme se nacházeli na úrovní Falkensteinu, toho malého masivu někde tam dole, tak vysoko se dá na Schrammsteine vylézt.

Na Schrammsteinweg jsme cestou ke žluté potkali zajímavé útvary Jungfer (ten špičatý na druhé a třetí fotce), Eunuch (ten vedle něj) a dále Mädel, Wetterhaube, Neffe, Schrammsteinkegel, všechny v masivu Schrammsteine. Tady jsme teprve narazili na první zavřené cesty, které vedly přímo kamsi do skal, jinak z hlavních tras nebyla uzavírka naštěstí nikde. O kus dál jsme pak dorazili ke skalním útvarům Zackenkrone, Schrammtorwächter, Gottfried-Bauch-Spitze a Südlicher Osterturm.

Po žluté podél Hohes Schrammtor

Všechny tyto skály jsme mohli obdivovat i z větší dálky, z cesty po žluté. Procházeli jsme i pod masivem Hohes Schrammtor, na nějž jsme ještě před chvíli koukali z vyhlidky nahoře na Schrammsteinech.

Osamělý masiv Falkenstein

Na rozcestí Elbleitenweg / Hintere Promenade jsme žlutou opustili a vydali se k Falkensteinu. Z vyhlídky vypadal tento pískovcový masiv maličký, ve skutečnosti ale na výšku měří 100 metrů a obejít ho chvíli trvá.

Podzimní výhledy na zpáteční cestě

Naši chuť na podzimní skály jsme saturovali, rozhodli jsme se proto pro návrat k silnici vedoucí od Labe směrem na Ostrau. Cestou jsme si ale ještě užívali přicházející podzim plnými doušky.

Poslední část trasy na cyklostezce podél Labe sice nepatří mezi ty, které bychom si dobrovolně znovu vybrali, ale na druhou stranu proběhl návrat k autu rychle a my si užili ještě pohled na stolovou horu Lilienstein v zajímavých barvách. Tam se vydáme zase někdy příště. :)

Naše cesta pokračovala zpět do ČR na večeři do Děčína, konkrétně do restaurace Nautilus, kterou můžeme s klidným svědomím doporučit. Další den nás čekala děčínská zoo a postupný přesun na Liberecko.

PS: Saské Švýcarsko je krásné, ale i mimo sezónu a mimo víkend je v něm spousta lidí, byť se to ještě dalo přežít.

You may also like