Terčino údolí za deště (Stropnický vodopád, tvrz Cuknštejn)

Terčino údolí

Terčino údolí nebo též Terezino údolí se nachází přibližně 1 km jihozápadně od Nových Hradů. Jedná se o romantický krajinný park v údolí říčky Stropnice. Součástí upravené krajiny je také umělý Stropnický vodopád a okruh si můžete naplánovat i kolem pozdněgotické tvrze Cuknštejn.

  • Kraj: Jihočeský
  • Okres: České Budějovice
  • Vzdálenost: 6 km
  • Stoupání: 70 m
  • Okruh: z větší části
  • Náročnost: žádná
  • Typ cesty: asfaltka, zpevněná, pěšina
  • Vstup: volný
  • Parkování: placené u vstupu

Tak trochu šílený přesun a Terčino údolí bez lidí

Návštěvě Terčina údolí předcházel šílený přesun od Tachova. Předchozího dne jsme totiž výletovali okolo Přimdy, jenže počasí se zhoršilo, nám se nechtělo domů a podle předpovědi počasí se první místo, kde by pršet nemělo, nacházelo ve 220 km vzdálených Novohradských horách. Tak jsme večer popojeli. No, nevyšlo to. V Novohradkách pršelo taky, ale když už jsme tam byli, vydali jsme se do Terčina údolí, kam bychom za hezkého počasí kvůli davům lidí rozhodně nešli. Takhle jsme na parkovišti, které známe beznadějně plné, stáli skoro sami a v parku jsme potkali jen velice málo dalších turistů. :)

Zřícenina Modrého domu

Popravdě jsme vůbec netušili, co nás přesně v Terčině údolí čeká, jen nám tohle místo bylo z více stran doporučováno. A tak jsme byli tím upraveným, takřka zámeckým parkem dost překvapeni. Vystavěn byl v polovině 18. století na základě romantických představ, a to na popud hraběte Jana Nepomuka Buquoye, resp. jeho ženy hraběnky Terezie.

Charakter upravovaného zámeckého parku se trošku ztrácí za Tereziinými Lázničkami, a to přesně od zříceniny Modrého domu, který nevydržel nápor vody při povodni v 30. letech 20. století.

Stropnický vodopád a údolí říčky Stropnice

Vodopád na říčce Stropnici je umělý, byl vybudován na začátku 19. století.

Tvrz Cuknštejn

Dál proti proudu Stropnice jsme narazili na pozůstatky nedávné bouřky – zlámané a popadané větve, z nichž jedna srazila a rozbila naučnou ceduli. Projít se ale dalo bez problémů, takže jsme pokračovali k vodní nádrži Humenice, která vznikla před 40 lety, aby zabránila ničivým povodním.

O kousek dál se nachází pozdněgotická tvrz Cuknštejn. Vznikla v druhé polovině 15. století, dnes je v soukromých rukou, přístupná příležitostně po předchozí domluvě. Přilehlá vesnice zanikla pravděpodobně v době třicetileté války.

500letý dub a jiné zajímavé stromy

Vzhledem k charakteru upravovaného parku se v Terčině údolí najdou i cizokrajné stromy, například cypřiše nebo vejmutovky. Rostou tu ale i stromy starší než samotný park, např. jeden pěkný dub letní s obvodem kmene přes sedm metrů, jehož stáří se odhaduje na 500 let.


Navštívili jste Terčino údolí?

 

Okomentovat