Novohradské hory | Zima na Vysoké (1034 m)

Novohradské hory - zima na Vysoké

Novohradské hory nás zaujaly už při návštěvě Kraví hory, teď jsme jeli podívat, jak vypadá taková zima na vedlejší Vysoké.

Kdo mě zná, ví, že mám ráda přiměřeně šílené nápady. Když se nám v sobotu ozval kamarád, že by šel druhý den vítat zimu na Vysokou, kterou máme přesně 193 km daleko, téměř jsem nezaváhala a řekla, že jedeme. Venku totiž panoval mráz i u nás v placatém Polabí, hory slibovaly i nějakou tu sněhovou nadílku a sněhu my si jinak zase tolik neužijeme. Dovolím si tedy drobnou zimní vsuvku do podzimní série výletů ze západu Čech.

  • Vzdálenost: cca 7,5 km (část nelze zakreslit do mapy, byla mimo cesty)
  • Stoupání: 280 m
  • Okruh: ano
  • Náročnost: střední
  • Typ cesty: lesní pěšina i zcela mimo cesty
  • Vstup: volný
  • Parkování: v Hojné Vodě u zvonu

Šílené nápady musejí nutně obsahovat nějaké to nepohodlí. V tomto případě se jednalo o velmi brzké vstávání. Není důležité, v kolik to bylo, důležité je pouze to, že to bylo o cca 3,5 hodiny dříve, než obvykle vstáváme. Za odměnu jsme ale hned dostali téměř liduprázdnou cestu a o nějakou tu hodinu později i parádní výhled na zasněžené Novohradsko. Pro porovnání přidávám i fotku pořízenou o pět hodin později při návratu k autu, kdy už to s tím sněhem tak slavné nebylo. Proč je ta druhá tak nekvalitní, se brzy dozvíte.

Zaparkovali jsme v Hojné Vodě u zvonu a vyrazili do lesa. S každým výškovým metrem bílé nadílky přibývalo a s každým krokem nás vše okolo ujišťovalo, že jsme udělali dobře, že jsme jeli. Posuďte sami, tohle prostě stálo za to.

Na jednom místě jsme se zdrželi přivítat zimu, jak se sluší a patří. Při té příležitosti jsme mohli obdivovat i rezavé rampouchy.

No a pak jsme vyrazili prozkoumávat skalky různě v terénu, cesta prakticky žádná. Pohyb ve sněhu nepředstavoval problém pro nás, ale pro foťák celkem ano. Každou chvíli se při překonávání těžších úseků válel ve sněhu. Funkčnosti to sice nevadí, je voděodolný, ale na objektivu se držela voda, zejména v okraji, a fotky začaly vypadat dost špatně. Některé vypadají, jakoby je přejel nějaký úchylný filtr na Instagramu, ale není tomu tak. :D

Samotný vrchol jsme ale nemohli vynechat, takže po průzkumu větších i menších skalních masivů jsme zamířili tam. Je zajímavé, že Vysoká je až desátý nejvyšší vrchol Novohradských hor. Člověk by při pohledu na to, jak se tyčí nad okolní krajinu, řekl, že musí patřit mezi ty úplně nejvyšší.

Nu a pak už nastal čas vydat se zase pěkně dolů. Vzali jsme to pro změnu trochu jinou cestou. Sněhu s každým krokem ubývalo, doslova nám tál pod nohama a padal nám v tekuté podobě za krk. Teprve tehdy nám začala být trochu zima a začali jsme se těšit do tepla. :)

Tento výlet se řadí k mnohým dalším mírně šíleným akcím letošního roku. Povedeným akcím. Novohradské hory potvrdily, že je v nich co objevovat, a my se do nich jistě v dohledné době zase podíváme. A taky doufám, že to nebyl první a zároveň poslední sníh, který jsme tuhle zimu viděli.


Líbí se vám zima na Vysoké?

 

1 thought on “Novohradské hory | Zima na Vysoké (1034 m)

Okomentovat