Zřícenina hradu Bezděz

zřícenina hradu Bezděz

Zřícenina hradu Bezděz patřila několik let mezi ta místa, která nás lákala, ale pořád jsme výlet na ně odkládali pro očekávaný velký příval turistů (takovým místům se zpravidla vyhýbáme). Nakonec jsme se rozhodli vypravit se tam minulý víkend a vydařilo se – počasí příznivé (ač tedy chvílemi neslušné vedro) a počet turistů se pohyboval v rámci našich mezí (to ostatně potvrzuje fakt, že prostory hradu se daly bez problémů nafotit liduprázdné).

Našlapáno: cca 3 km
Stoupání: cca 180 m
Náročnost: mírná
Okruh: ne – tam a zpět
Trasa: zde

Dobré jídlo v okolí: Vyhlídka Restaurant (kousek od parkoviště přímo v Bezdězu, u rozcestníku Bezděz – Pod hradem)

Auto jsme nechali na placeném parkovišti přímo v Bezdězu a vyrazili nahoru za mohutného řevu. Co se tentokrát našemu batoleti nelíbilo, mi zůstalo záhadou. Trvalo to někam mezi první a druhou bránu, kde teprve pochopil, že lézt po kamenné cestě a schodech je vlastně zábavné. Zbytek prohlídky už zvládl celkem v pohodě a celé ho to tak zmohlo, že po návratu do auta prakticky ihned usnul. To nám trošku překazilo plány na další výletní cíle, ale co se dá dělat.

Pohled na hrad od parkoviště pod kopcem i několik brán cestou potvrzují, že se jednalo o velký a dobře chráněný hrad. 

Z historie

Královský hrad Bezděz založil v druhé polovině 13. století Přemysl Otakar II. a jeho součástí byla i velkolepá kaple, jejíž pozůstatky si můžete na hradě rovněž prohlédnout. Po Přemyslově smrti se hrad stal vězením pro jeho ženu a malého syna. Začátkem 14. století se hrad dostal do držení šlechty, proti jejímuž rostoucímu vlivu byl původně stavěn.  Do královské správy se vrátil po nástupu Karla IV. na trůn, který zde rád pobýval. Za jeho vlády byl založen blízký rybník, o pár století později přejmenovaný na Máchovo jezero. Během husitských válek skýtal Bezděz bezpečný úkryt nejen pro majetek katolické církve. V dalších stoletích se v jeho držení vystřídalo mnoho pánů. Za správy Albrechta z Valdštejna v 17. století byl Bezděz poprvé dobyt a vypálen Švédy. Po této události se z hradu stal opevněný klášter benediktinů a v 18. století byl znovu dobyt, tentokrát Prusy. Valdštejnové hrad vlastnili do 30. let 20 století, kdy jej za symbolickou částku předali Klubu českých turistů. O 20 let později se hrad dostal do státní památkové péče.

Na hradě si můžete prohlédnout bývalou hradní kapli, pozůstatky královského paláce s gotickými prvky i věž, která slouží jako rozhledna. Za dobré viditelnosti z ní musí být úžasný výhled, nám jej však kazil opar. 

 

8 thoughts on “Zřícenina hradu Bezděz

 1. Tam to vypadá nádherně, třeba vyjde vyhlídka jindy :) Ale jinak překvapuje mě, že i přesto, že se jedná o zříceninu, se zachovaly místnosti s gotickými prvky. Vypadá to opravdu kouzelně :)

   
  1. Tak on ten hrad byl asi trochu udržován ještě relativně nedávno, ne jako některé hrady, které se jako pusté uvádí už ve 14. nebo 15. století :)

    
  1. Hehe, já si zase vždycky říkala, že to je teda kopec, když je vidět i třeba od Prahy a on je pak výšlap celkem pohoda (teda začíná-li člověk přímo v Bezdězu a má-li s sebou batole, které udává tempo) :)

    
  1. Děkuji, to mě těší :)
   My se o ně snažíme právě vždycky. Když si člověk počká, tak to jde skoro všude, ale jsou to fotky trošku zavádějící, když pak člověk přijde na místo, které dle fotek vypadá liduprázdně, a najde tam sto dalších turistů :)

    

Okomentovat