Větrný mlýn Ruprechtov
Větrný mlýn Ruprechtov se nachází ve stejnojmenné obci na Vyškovsku v Jihomoravském kraji (přesně zde). Při cestě z Vyškova do Blanska na něj narazíte ihned za posledními domy. Od jara do podzimu (od května do září) slouží mlýn k ubytování, přes zimu (od října do dubna) se můžete objednat na prohlídku.
Na tento mlýn jsme narazili čirou náhodou při naší cestě domů z Beskyd (vzali jsme to tehdy přes Moravský kras). Zaujal nás natolik, že jsme u něj zastavili a následně se o něm dočetli několik zajímavostí.
Mlýn Ruprechtov postavili v roce 1873 jako klasický větrný mlýn holandského typu se čtyřmi lopatami na kole. O desetiletí později byl poničen větrnou smrští a jeho stavitel Cyril Wágner se rozhodl pro instalaci Halladayovy turbíny. Ta používá namísto klasického větrného kola s lopatami věnec se stavitelnými žaluziemi, které se ovládají táhly. Ty umožňují přizpůsobit náklon kola směru větru. Ve mlýně se díky této turbíně zvládl semlít až dvojnásobek obilí.
Turbína měří v průměru 10 m, váží 2 tuny a visí 16 m vysoko. Jedná se o vynález amerického farmáře Daniela Halladaye, který je u nás i v Evropě ojedinělý. Mlýn se proto řadí mezi technické památky a je navržen i na zařazení do seznamu UNESCO.
Zdroje informací: stránky mlýna
Znáte tento mlýn?
A co nějakou jinou technickou památku či jiný zajímavý větrný mlýn?
Neznám, nějak jsem se mlýnům vyhýbala. / nikoliv úmyslně !! /
Jako nejzásadnější a pro mne nejdůležitější technickou památku jsem neviděla u nás v České republice, ale minulý rok na Madeiře.
Celý ostrov je propojený kanály, levádami, kde se z oblastí nadbytku vody stahuje životodárná kapalina tam, kde je jí nedostatek.
Voda, čtyři písmenka, která jsou o životě. A tam je jí dostatek, díky technickému propojení kanály, které je staletí opečovávané a udržované.
Fascinuje mne, jak dokáže někdo hospodařit s vodou, my jsme to prokaučovali. Zrušili jsme remízky, lesní potůčky, svádíme vodu z velkých ploch továren do kanalizace a stále brečíme, že jí je nedostatek.
Tohle hospodaření a tahle technická památka na mne zapůsobila skutečně zásadně, díky ní má někdo zelenou a krásnou přírodu, my máme vyschlou a strádající Saharu. Smutné.
To zní opravdu zajímavě a s tím hospodařením s vodou naprosto souhlasím. Zrušily se i lužní lesy, neustále kosená tráva na 1mm trávník taky žádnou nezadržuje a strašně se všichni diví, že všechno usychá…
To je tedy pěkný mlýn! A zajímaný pohon.Tam se asi nedostaneme, tak děkuji :)
Třeba jednou… :) My jeli zcela náhodou okolo a docela by mě zajímal i zevnitř.
Verunko, kdysi jsme byli na malé 4 denní dovolené v Jedovnici ( o Velikonocích ) a tento mlýn, jakož i některé další v okolí, jsme navštívili a okolo jsme loni v září jeli znovu, cestou do Kuželova, kde je také větrný mlýn.
Tyto památky jsou každopádně zajímavé.
Jiřina z N.
Jé, v Jedovnicích to také známe, nedaleko bydlí naše známá a v době, kdy jsme ještě nejezdívali všude autem, jsme odtamtud jeli domů autobusem. :) Kuželov neznáme, najdu si.
Pro letošní dovolenou máme rezervované ubytování v Holštýně. Díky za tip na výlet.
Přeji pěkné dníky.