Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb či jednoduše skanzen Kouřim se nachází ve stejnojmenném obci ve středních Čechách, přibližně 35 km východně od Prahy mezi hlavními tahy na Kolín a Kutnou Horu. V blízkosti areálu skanzenu se nachází neplacené parkoviště. Prohlídka probíhá samostatně bez průvodce, ke vstupence však dostanete mapku se základními informacemi o každém stavení.

Chystali jsme se sem už několik let, vždy jsme však na internetu natrefili na informaci, že je skanzen zrovna zavřený. Bylo to z důvodů rozsáhlé rekonstrukce (dostavby), případně kvůli filmařům. Letos už se však konečně poštěstilo. :) 

Muzeum lidových staveb v Kouřimi bylo založeno v roce 1972 a spadá pod Regionální muzeum v Kolíně. Jeho cílem v 70. letech byla záchrana lidové architektury především ze zátopové oblasti přehradní nádrže Švihov (Želivka). Později se záběr rozšířil na architekturu z celé ČR, ale na to chyběly prostory. Plány proto dále počítaly pouze ze staveními z Čech. Od roku 1996 patří skanzen Kouřim mezi kulturní památky České republiky. 

Sýpky z Hrádku a z Budče

Jako první stavbu po zaplacení vstupného uvidíte Sýpku z Hrádku u Zruče nad Sázavou z přelomu 18. a 19. století a hned vedle sýpku z Budče u Havlíčkova Brodu z konce 19. století.

Dům z Budče

Dále stojící dům pochází rovněž z Budče. Postaven byl na přelomu 18. a 19. století a představuje obydlí menšího zemědělce. K domu patří i stejně stará sýpka.

Před domem si můžete prohlédnout roubenou rumpálovou studnu z Kozojed u Ratají nad Sázavou. Rumpál pochází z počátku 19. století, zbytek vznikl jako rekonstrukce původní studny.

Dům z Týřovic a sýpka z Kornatic

Další roubené stavení pochází zase z opačného konce středních Čech, konkrétně z Týřovic na Rakovnicku. Jedná se o statek s podobou z 18. století. Statek jako takový je v písemných pramenech zmiňován již v 16. století.

U tohoto domu stojí ještě sýpka z 18. století z Kornatic na Rokycansku.

Dům ze Strašic

Dům ze Strašic na Rokycansku pochází z počátku 19. století a sloužil jako rychta a hospoda.

Dům z Masojed a dům z Krchleb

Naproti stojí roubený dům z Masojed u Českého Brodu. Pochází z přelomu 18. a 19. století a je doplněn o rekonstrukci klenuté brány vytvořené podle jiné (dnes již neexistující) brány v Masojedech.

Hned vedle si můžete prohlédnout dům z Krchleb u Nymburka ze stejného období. Mohlo se jednat o výminek patřící k větší usedlosti nebo též o dům se zahradou bez přilehlých polností.

V této části stojí rovněž velká stodola.

Dům z Bradlecké Lhoty 

Trochu jiný je zase roubený dům z Podkrkonoší, konkrétně z Bradlecké Lhoty na Semilsku. Jedná se o rychtu, o níž hovoří písemné prameny již z konce 17. století. Podoba domu však pochází až z 2. poloviny 18. století.

Dvě velmi staré stodoly

Ve skanzenu nás velmi zaujaly i 2 mohutné roubené stodoly. První z nich je desetiboká a podle letopočtu na jednom z trámů pochází z poloviny 17. století – je tedy nejstarší dochovanou stavbou svého druhu u nás. Stála v Durdicích na Benešovsku. Fascinující je zejména pohled na doškovou střechu zevnitř.

Druhá stodola je dvanáctiboká, pochází rovněž ze 17. století a stála v Želejově u Hořic na Jičínsku.

Kovárna ze Starého Bydžova

Kovárna ze Starého Bydžova na Královehradecku patří mezi ty menší stavby, které si ve skanzenu můžete prohlédnout. Pochází z 18. století.

Patrový dům z Jílového – Kamenné

Největším stavením je naopak patrový dům z Jílového – Kamenné u Děčína. Už na první pohled se jedná o architekturu ze severních Čech. Dům byl postaven na počátku 19. století.

Při prohlídce nám průběžně poprchávalo, což ale nebylo na škodu – díky počasí jsme zde ten den potkali jen minimum návštěvníků přesto, že byly prázdniny a víkend. ;)

Skanzen Kouřím průběžně po celý rok nabízí různý kulturní program, např. Řemeslné pohádkové léto nebo různé rekonstrukce lidových slavností, jako jsou Dožínky a Masopust.


Zdroj informací: skanzenkourim.cz a plánek, který jsme dostali při vstupu.

You may also like