Tapolca a jeskyně na lodičkách aneb Tapolcai-tavasbarlang
• Tapolcai-tavasbarlang •
Pod lázeňským městem Tapolca se nachází zatopená jeskyně, kterou si můžete proplout na lodičkách. Jedná se o oblíbenou turistickou atrakci, kterou můžeme jedině doporučit. Jeskyně patří pod Balaton-felvidéki Nemzeti Park, tedy Národní park Balatonská vrchovina. Okresní město Tapolca má zhruba 15 tisíc obyvatel, leží zhruba 13 km severně od Balatonu, 100 km jižně od Győru a 45 km jihozápadně od Veszprému, psala jsem o něm v předchozím článku.
Tapolcai-tavasbarlang je nebývale teplá jeskyně
Skála, v níž jeskyně vznikla, pochází z konce miocénu, z doby před 13,7 miliony let. Tvoří ji vápenec a vápencové sedimenty uložené v bývalém moři, které v té době zasahovalo hluboko do vnitrozemí dnešní Evropy. Vápence se usazovaly na výrazně starší vrstvě dolomitu z doby před 210 miliony let (svrchní trias). Míchají se zde studené krasové vody (10 °C) a teplé termální vody (30 ˚C). Ty studené prosakují do velkých hloubek, kde se ohřívají v sopečném prostředí a vracejí se zpět nahoru. Míchání těchto vod vedlo ke vzniku dutin a chodeb. Ta samá smíchaná voda o teplotě zhruba 18-20 °C, s vydatností 12–15 m³/min, dodnes pramení v Malom-tó, v Mlýnském jezeře, o němž jsem se zmínila minule. Díky těmto teplým pramenům také teplota vzduchu v jeskyni běžně dosahuje 18-20 ˚C bez ohledu na roční období.
Jeskyni pod městem objevili roku 1903 při kopání studny a již v roce 1912 ji mohli navštívit první návštěvníci. Plavby na loďkách tu fungují od roku 1938. O čtyři roky později začala být chráným územím (výrazně dříve než další maďarské jeskyně) a od roku 1982 patří mezi vysoce chráněné lokality. Celý jeskynní systém pod městem Tapolcou, který zahrnuje kromě této jeskyně ještě Berger Károly-barlang (jeskyně Karolye Bergera) a Kórház-barlang (= Nemocniční jeskyně), měří 14,6 km. Nejvýše položené severní části jeskyně postupně vyschly, mnoho chodeb je ale stále zatopených. Jeskyně se nacházejí zhruba 15 metrů pod městem a až pět metrů silná vrstva opuky mezi povrchem, písčitými a jílovitými vrstvami a samotnými jeskynními prostory zabraňuje prosakování dešťové vody.
Vstupenky, prohlídka a další užitečné informace k návštěvě
- Vstupné stojí pro dospělého 3700 HUF (cca 250 Kč), pro dítě pak 2700 HUF (cca 180 Kč).
- Vstupenky se vyplatí koupit dopředu, jeskyně je velmi oblíbená a hojně navštěvovaná po celý rok. Online se dají koupit zde.
- Výklad probíhá pouze v maďarštině, cizojazyční návštěvníci si mohou expozici projít sami, většina naučných tabulí je i v angličtině. (Tento bod platil mimo sezónu v září, jak je to v sezóně, nevím.)
- V jeskyni je tepleji, než to u podzemí bývá zvykem. Teplota běžně dosahuje 18-20 ˚C bez ohledu na roční období.
- Pro návštěvníky je zpřístupněna expozice v budově, dále 70 metrů suchých chodeb jeskyně a plavební okruh o délce 180 metrů.
- Plavba trvá zhruba 20 minut. Čekání na loďku i déle. Celý okruh je dobře osvětlený.
Expozice před vstupem do jeskyně
Expozice v budově jeskyně prochází celkem deseti úseky ve dvou patrech a seznamuje návštěvníka se světem krasových oblastí a procesy utváření jeskyní. Pro děti je tady kromě interaktivních prvků připravena i umělá jeskyně, kterou si mohou prolézt. To bavilo i našeho malého jeskyňáře, který s námi jinak prolezl nejednu opravdovou ďouru. :)
Jeskyně a okruh na lodičkách
Do jeskyně sestoupíte po 73 schodech. Před nástupem na loďku si můžete prohlédnout 70 metrů suché jeskyně, stejně tak tyto prostory můžete navštívit i poté.
Vzhledem ke způsobu, jakým jeskyně vznikly, se tady nenachází žádná krápníková výzdoba, pouze povlak drobných krystalků kalcitu a aragonit. Hlavním lákadlem této unikátní maďarské jeskyně je bezpochyby právě samotná plavba. Na tu nastupujete sami, do loďky se vejdou dva dospělí, případně dospělý a starší dítě. Hodně malé děti samozřejmě mohou plout s rodiči a do limitu na loďku se nepočítají. Většinu trasy jsou chodby dostatečně široké na pádlování, někde si ale budete muset pomoct rukama a na pár místech je potřeba dávat pozor na hlavu.
Příjemnou zastávku jsme měli za sebou a s vizí, že si dneska určitě už někde dáme langoš nebo halászlé, jsme vyrazili podél Balatonu k poloostrovu Tihany.
Zdroje informací: bfnp.hu | wiki | szallas.hu
Maďarsko 2024
Vydali jsme se na dlouho zamýšlený, ale jinak téměř nepřipravený prodloužený víkend do Maďarska. Slibovali jsme si od toho, že se pořádně najíme, zalezeme si na ferratě, poznáme nová pěkná místa a namočíme se v Balatonu, případně i v nějakých lázních. Já si o toho navíc slibovala, že si vyzkouším svou chabou znalost maďarštiny v praxi.
Jak to dopadlo?
Podrobnosti se dočtete hned v prvním článku, který slouží jako shrnutí celého našeho putování.
- Trojmezí Rakouska, Maďarska a Slovenska
- Győr
- Csesznek – ferraty
- Cseszneki vár – zřícenina hradu Csesznek
- Pápa – mig na kruháči a mrtvé město
- Sopečný vrch Haláp (358 m)
- Tapolca – město
- Tapolca a jeskyně na lodičkách aneb Tapolcai-tavasbarlang
- Balaton u poloostrova Tihany
- Balatonudvari – židovský hřbitov
- Szentbékkállai-kőtenger – kamenné moře
- Hegyestű – maďarská Panská skála
- Hévíz – římské památky a kostel, co pamatuje Arpádovce
- Rezi vár – zřícenina hradu Rezi
- Hévíz – lázně a termální jezero
[…] Prošli jsme si Tapolcu a projeli si místní jeskyni pod městem na loďce. […]