Győr – večerní procházka centrem města
• Győr •
Město Győr patří mezi největší města Maďarska (v tuto chvíli se udává jako šesté). Říká se mu a folyók városa, což česky znamená město řek. Protéká jím Mošonský Dunaj (vedlejší rameno Dunaje) a dále Rába a Rábca. Jména obou menších řek odkazují na římskou osadu Arrabona, která se zde kdysi dávno nacházela. Německy se Győr dodnes jmenuje Raab, slovensky pak Ráb.
Město dobyl Štěpán I. v roce 1001 a obratem zde nechal postavit katedrálu. V dobách válek s Turky měl Győr obrovský vojenský význam, protože se jednalo o poslední baštu před Vídní. V polovině 16. století tak došlo v velkým stavebním úpravám a přeměně města v pevnost. Turci Győr přesto dobyli a po čtyři roky drželi ve své správě, než byl opět dobyt zpět. V 18. století pak začalo město rychle vzkvétat, získalo tržní právo, statut svobodného královského města, dočkalo se nemocnice i jezuitské akademie. V roce 1809 Győr oblehla Napoleonova vojska, jednalo se o jedinou bitvu napoleonských válek na území Maďarska.
Dnes je Győr správním městem župy (kraje) Győr-Moson-Sopron a okresu Győr, žije zde zhruba 130 000 lidí a nacházejí se zde tři univerzity.
Kam na jídlo – Zöld Elefánt Étterem
O Győru jsem donedávna věděla sotva to, že existuje a původně jsme vůbec neměli v plánu se v něm zastavovat. Jenže jsme už vážně měli hlad a od většího města jsme si slibovali, že v něm najdeme restauraci, v níž se bude dát najíst i večer okolo osmé. Klaplo to hned v první nalezené.
- Jmenuje se Zöld Elefánt Étterem, což by se u nás dalo nejlépe přeložit jako restaurace U Zeleného slona nebo prostě jen Zelený slon (étterem = restaurace, zöld = zelený, elefánt = slon).
- Mají otevřeno denně od 11:00 do 22:00 a najíst se po osmé večer tu nebyl žádný problém.
- Obsluha skvělá, jídlo dobré, ceny přijatelné.
- Najdete ji na adrese Lajta út 15 (Győr).
Széchenyi tér (Széchenyiho náměstí)
Po večeři jsme vyrazili do města. Hádali jsme (správně), že tam už mnoho lidí nepotkáme, a soudili jsme tak, že bychom to mohli přežit ve zdraví. Davům turistů se úspěšně vyhýbáme i na tak exponovaných místech, jako je Sněžka, Vintgar nebo Český Krumlov, takže proč by to nešlo i tady. Auto jsme nechali na nejbližším možném neplaceném místě vedle centra (Pálffy utca) a zamířili na Széchenyi tér.
Széchenyi tér znamená česky Széchenyiho náměstí. Bylo tak pojmenováno po smrti Istvána Széchenyiho (1860). Gróf Széchenyi István (nebo též česky hrabě Štěpán Széchenyi) byl významnou postavou maďarských dějin. Krom toho, že pocházel z významného rodu, založil Maďarskou akademii věd, zasadil se o provoz parních lokomotiv a parolodní dopravy po Dunaji a Balatonu a v neposlední řadě spojil Budín a Pešt známým řetězovým mostem, jenž nese jeho jméno – Széchenyi Lánchíd. Předtím se náměstí říkalo jednoduše Piac tér (piac = trh), protože zde probíhal běžný městský život od trhů, přes veřejná setkání, až po popravy.
Dunakapu tér (náměstí Dunajská brána)
Pokračovali jsme na Dunakapu tér. Dunakapu znamená Dunajská brána, tak se podle všeho jmenovala zde stojící pevnost (nebo její část), podle níž se místo jmenuje. Dnes už tu najdete jen pamětní tabuli v ulici Aniána Jedlíka (Jedlik Ányos utca) vedoucí směrem k Széchenyiho náměstí.
Dunakapu tér patří k ikonickým místům Győru. Nachází se na břehu Mošonského Dunaje a je z něj pěkný výhled na Kossuthův most, který je v noci osvětlen (vizte níže).
Kossuth híd (Kossuthův most)
A právě na něj jsme si to namířili hned vzápětí. V témže místě se již dávno nacházel přívoz přes Mošonský Dunaj, doložený je z konce 13. století. Kossuth híd byl postaven v letech 1926-1928 jako první most této konstrukce v Maďarsku. Pojmenován je po Lajosi Kossuthovi, maďarském politikovi a významném představiteli maďarské revoluce z let 1848–1849.
Na mostě se i večer pohybovalo poměrně hodně lidí, takže předpokládám, že je to velice oblíbené místo. Jen kousek od mostu se vlévá Rába do Mošonského Dunaje a v době naší návštěvy byla jasně patrná zvýšená hladina řeky (soudě podle dopravních značek a lamp trčících z vody). Cestou nás zaujal ještě vedlejší barevně osvětlený most – Jedlik híd (je vidět na jedné z fotek), až k němu jsme ale nešli.
Káptalandomb (Kapitolské návrší)
Naopak jsme se vydali zpět a nahlédli do ulice vedoucí na Káptalandomb, což je nejstarší místo celého Győru. Kdysi se zde nacházel římský tábor Arrabona, později hradiště a v 11. století zde Štěpán I. založil biskupství, nechal postavit katedrálu a další budovy, podle čehož získala jméno celá tato oblast.
Jedlik Ányos utca (ulice Aniána Jedlíka)
Zpátky k autu jsme se vrátili ulicí Aniána Jedlíka. Jedlik Ányos (1800 – 1895) byl uherský fyzik s maďarsko-slovenskými kořeny. Většinu svého život působil jako profesor fyziky na několika školách včetně Pešťské univerzity.
Pak už bylo potřeba se zase o kus posunout, druhý den nás čekaly ferraty a hrad Csesznek. :)
Zdroje informací: hellogyor.hu | moderngyor.com | wiki
Maďarsko 2024
Vydali jsme se na dlouho zamýšlený, ale jinak téměř nepřipravený prodloužený víkend do Maďarska. Slibovali jsme si od toho, že se pořádně najíme, zalezeme si na ferratě, poznáme nová pěkná místa a namočíme se v Balatonu, případně i v nějakých lázních. Já si o toho navíc slibovala, že si vyzkouším svou chabou znalost maďarštiny v praxi.
Jak to dopadlo?
Podrobnosti se dočtete hned v prvním článku, který slouží jako shrnutí celého našeho putování.
- Trojmezí Rakouska, Maďarska a Slovenska
- Győr
- Csesznek – ferraty
- Cseszneki vár – zřícenina hradu Csesznek
- Pápa – mig na kruháči a mrtvé město
- Sopečný vrch Haláp (358 m)
- Tapolca – město
- Tapolca a jeskyně na lodičkách aneb Tapolcai-tavasbarlang
- Balaton u poloostrova Tihany
- Balatonudvari – židovský hřbitov
- Szentbékkállai-kőtenger – kamenné moře
- Hegyestű – maďarská Panská skála
- Hévíz – římské památky a kostel, co pamatuje Arpádovce
- Rezi vár – zřícenina hradu Rezi
- Hévíz – lázně a termální jezero
[…] jako v Győru jsme se i tady po večeři vydali na krátkou procházku do večerního města. Tím veškerá […]