Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar se nachází na samém severovýchodním okraji Triglavského národního parku, asi 5 km jihovýchodně od centra Jesenic a stejně daleko severozápadně od Bledu. Možností, kde nechat auto, se nabízí více, všechny jsou zpoplatněné, ale ne stejně. Soutěska jako taková je dlouhá zhruba 1,5 km, ale je pouze jednosměrná, takže nejkratší možný okruh měří okolo 5 km.

 • Země: Slovinsko
 • Oblast: Hornokraňský region
 • Vzdálenost: 5 km
 • Stoupání: 250 m
 • Okruh: ano
 • Náročnost: mírná
 • Typ cesty: dřevěné lávky, zpevněná pěšina, schody, asfaltka
 • Vstup: zpoplatněný (dospělý 10 €, více zde)
 • Parkování: placené u vchodu do soutěsky nebo u hřbitova (viz info níže)

Parkování a vstupné

Nejprve jsme zajeli na parkoviště u hřbitova u Blejske Dobravy, kde nestál prakticky nikdo. Platí se tu 5 € za 4 hodiny. Kvůli dešti jsme ale hledali bližší parkoviště. V půlce května jsme si mohli vybírat, prázdno bylo všude, ale netušili jsme, že nás stejně čeká okruh. Kamarád, který tu byl někdy před 15 lety, si pamatoval, že soutěska je průchozí, že se dá vrátit stejnou cestou podél řeky. No, nedá.

Tak jsme zaparkovali na parkovišti u vchodu do soutěsky, zaplatili 10 € místo 5 € a přečetli si, že to platí jen na 2,5 hodiny, což jen dokazuje, jaký musí být v létě Vintgar strašný průchoďák. Projít samotnou soutěskou nám trvalo hodinu a čtvrt, další hodinu zabral návratový okruh přes Blejskou Dobravu a úpatí kopce Boršt. Kdybychom se chtěli stavit na kafe, kochat se ještě déle nebo si třeba projít Dobravu, případně dokonce přilehlé kopce (Boršt, Hom, Vrše) už by to nestačilo ani omylem (ale to ani ty čtyři hodiny na parkovišti u hřbitova).

Co se vstupného týče – dospělý platí 10 €, dítě 3 €. Na parkovišti visí obrovská cedule, že počet návštěvníků na den je omezený a doporučují zakoupit vstupenku online dopředu. Uf… V květnu to není potřeba, ale v sezóně si raději dejte pozor.

Soutěska Vintgar téměř bez lidí

A teď už to opravdu důležité – samotná soutěska. To hlavní přírodní divadlo tu tvoří říčka Radovna, která se jen o pár kilometrů dál vlévá do Sávy Dolinky. Rokle Vintgar měří 1600 metrů a dosahuje hloubky až 250 metrů.

Radovna má, stejně jako další vodní toky (nejen) v Julských Alpách typickou modrou barvu, která je jasně patrná i za deštivého počasí.

Většinu trasy soutěskou Vintgar tvoří dřevěné chodníčky. Na několika místech se přechází z břehu na břeh přes mostek.

Vodopády a železniční viadukt

V jedné části si voda plyne jen velice volně a člověk už má pocit, že to nejlepší a nejhezčí si prošel a že dál ho nic zajímavého nečeká. Není tomu tak. :)

Peřeje se zase postupně rozdivočí a najednou stojíte nad vodopádem u viaduktu. O kousek dál už placená část prohlídky končí a máte možnost se buď vydat rovnou do kopce po lávce, která vede nad dalším vodopádem, nebo si k němu kousek zajít a užít si pohled na něj i zespod.

Pak už nás čekala jen ta méně zábavná část, zbytek okružní trasy. Pršelo celou dobu a tak to nebylo nic extra. Já si ale nestěžuju, zažili jsme Vintgar prakticky bez lidí, a za to trocha deště rozhodně stála! :)


Slovinsko 2023

 1. Pevnost Batteria Sella Predil (It)
 2. Malý vodopád na Rokavě
 3. Sečoveljské solné pánve
 4. Koper – přístavní město
 5. Terst (It) – přístavní město
 6. Črni Kal – zřícenina hradu / pevnosti
 7. Škocjanske jame – nelze fotit, info ve shrnutí
 8. Jama Jezerina – krasová jeskyně
 9. Lublaň
 10. Pivka – muzeum vojenské historie
 11. Grad Predjama
 12. Zřícenina zámku Hošperk (Haasberg)
 13. Skednena jama – obří průchozí jeskyně
 1. Najdena jama – jeskynní ferrata
 2. Mirenski Grad – významný hrad
 3. Krmelj (mašinka) a střední Slovinsko
 4. Celje – významný hrad a vyhlídka na město
 5. Ribniki Zaloge
 6. Prometheus v Trbovlje
 7. Hrad Deutschlandsberg (At)
 8. Pistrov Grad – zřícenina hradu Vuzenica
 9. Průmyslová oblast Jesenice
 10. Soutěska Vintgar
 11. Vodopád Boka a řeka Soča
 12. Pevnost Kluže, Fort Hermann a muzeum v Kobaridu
 13. shrnutí a to ostatní
 

Okomentovat