Kočka má žrát granule a maso roste ve vaničce v supermarketu

Kočka

Už docela dlouho mi tu hnije koncept článku, který se týká čím dál větší separace člověka od přírody. To, co je mezi zvířaty od nepaměti přirozené, se někteří jedinci snaží obrátit k obrazu svému. Zvířecímu lovci seberou kořist a přejí mu špatný konec jen proto, že lovené zvířátko jim připadá roztomilejší. Vedle toho se další (nebo ti samí?) pohoršují nad tím, že jejich děti uvidí, že to maso, které jedí k obědu, pochází třeba z těch kraviček, které viděly při minulé procházce.

Kočka si hraje s myší, zachraňte tu chudinku!

Náhodou jsem narazila na video, ve kterém je zachyceno, jak si kočka nejprve s myškou hraje a následně jí ukousne hlavu. Jedná se o naprosto běžný jev, který nikoho (od reality neodtrženého) nepřekvapí.

Diskuze pod videem obsahuje vedle pochopitelných komentářů i takové, které poukazují na to, jak jsou lidé odtrženi od reality. Nadávají autorovi videa, že myš nezachránil, protože jim myška připadá roztomilejší než kočka. Nabízí se otázka, zda by reagovali stejně u dokumentu BBC, kde si smečka lvic uloví k večeři roztomilou a bezbrannou antilopu.

Liška si ulovila zajíce, zavolejte ochránce přírody

Podobně jako ti, kteří by zachránili onu myšku, uvažovala i žena z Prahy. Její telefonát na městskou policii obletěl internet. Sděluje v něm, že lišce sebrala uloveného zajíce, a dožaduje se ochránců přírody. Zajíce nechtěla pustit na svobodu, protože na něj liška dále číhala. Příslušník městské policie se zachoval překvapivě inteligentně, když ji suše oznámil, že lišky běžně zajíce loví a naopak lidé jim ho obvykle neberou. Záznam si můžete poslechnout třeba tu,

Odkud se bere maso, které máme doma?

V německé škole byl v rámci projektu pro páťáky během vyučování zabit a stažen králík. Nic, co by rodiče ze vsi někdy neviděli na vlastní oči, ba u toho sami nepomáhali. Ano, možná to pro jedenáctileté děti nebylo příliš vhodné, ale nevidím na tom ani nic drastického, co by nesměly vidět. Mezi rodiči se však našli i tací, kteří byli pohoršeni tím, že jejich ratolest zjistí, že běžně pojídané maso neroste v supermarketu, ale pochází ze živých zvířat.

„Moje dítě se teď ptá, odkud se bere maso, které máme doma,“ uvedla podle serveru jedna z naštvaných matek

zdroj: idnes.cz

Lidé jsou odtrženi od přírody

Hadi pojídají malé bílé roztomilé myšky. Kočky si s myšmi hrají a často je jen pro zábavu umlátí k smrti, aniž by je nakonec snědly. Větší kočky loví větší (také jistě roztomilá) zvířata. Venkovská kočka opravdu není závislá na granulích jako ty městské (bytové) a dokáže si potravu obstarat sama. Lišky loví běžně zajíce. Sebrat lišce úlovek a ještě se tím chlubit? To je jen důkaz toho, jak jsou lidé (hlavně) ve městech odtrženi od toho, co je v přírodě naprosto přirozené. Co by asi odpověděli, když by se jich někdo zeptal, co které zvíře žere? Snad ne to, že je někdo chodí krmit granulema…

 

11 thoughts on “Kočka má žrát granule a maso roste ve vaničce v supermarketu

 1. Myslím, že je na místě dětem vysvětlit, odkud maso pochází, není to „z obchodu,“ ale ze zvířat, nevím, co ta matka měla za problém… moje prababička ještě chovala králíky a slepice, i dneska třeba klepneme kapra před Vánocema, neměla by se určitě z toho dělat věda a s myškama, co je loví kočky… jasně, že si kočka se svou kořistí „pohraje,“ už to má v povaze. Taky nechápu ty lidi, co se nad normálním přirozeným chováním pohoršují. Horší je, když se jako lovci chovají lidi, ale to už je úplně jiné téma.
  Děkuju za komentář, já jsem ten cukerný roztok taky „nekopla,“ ale upíjela, najednou bych to asi nedala, dělala jsem si pár vteřin pauzu, takže bych desinfekci poznala taky, ale podle mě by to bylo cítit i nosem.

   
  1. Asi tak. Zajímalo by mě, kolik z těch lidí, kteří se pohoršují nad uvedeným videem nebo nad tím, že jejich dítě zjistí, odkud je maso, o Vánocích bez problémů klepne kapra a ani se nad tím nepozastaví.

    
 2. No, dnešní svět už je prostě takový, je to smutné. :( A pro příklady nemusím chodit daleko. Mému bratránkovi bude letos 10 let, před pár lety, když tu byl na prázdninách jsme se ho ptali, jestli s námi nechce jít na zahradu pro jahody a on se ptal, na jakém stromě rostou. :) Ale je strašně rád, když může přijet a posbírat slepičkám vajíčka. A to podotýkám bydlí na vesnici. Je už asi trochu jiná doba, lidi už nechovají králíky, slepice nebo jiná domácí zvířata a děti se je učí poznávat v zoo koutcích, tedy v tom lepším případě, v tom horším pak na obrázku v knížce. A myslím, že většina dětí dnes by řekla, že maso se vyrábí uměle někde v továrně. Vidím v tom ale spíš selhání rodičů, dnes se dítě posadí před televizi (tablet, mobil apod.), jen aby dalo chvíli pokoj, místo, aby se s ním šli rodiče projít do lesa, radši si udělají vycházku do supermarketu. Je to smutné, ale bohužel realita. :-/ A druhá věc je se pozastavovat nad tím, že zvíře ulovilo jiné zvíře. To jako vážně?! A co by mělo dělat? Stát se vegetariánem (i když už jsem párkrát viděla, jak někteří blázni ze svého psa či kočky toho vegetariána dělají)? Hrůza.

   
  1. Rodiče na tom mají vždy ten největší podíl, protože se o vzdělávání dítěte „starají“ přesně tak, jak píšeš. Přitom se už batolata učí zvířata i to, co za zvuky vydávají. Nevidím problém v tom, jim časem začít vysvětlovat, že některé z nich mají k obědu.
   Už jsem taky narazila na to, že existují vegetariánské granule. Svět se zbláznil.

    
 3. Jo, taky myslím, že aspoň jednou v roce, třeba na Vánoce by měli lidi poznat, jaké to je, když vám pod rukama končí jeden život, každý by si měl zabít svého kapra sám.
  Na druhou stranu, když autem srazíte kočku, nebo třeba holuba, zastavíte a půjdete je „dorazit“?
  A zase jinak – překvapil mne člověk, u kterého bych to nečekal, když při kopání nějakého výkopu vykopal dešťovku, vytáhl ji a odhodil stranou…

   
 4. Je to podobné jako s tou fialovou Milkou. Pamatuju si, že dávná kamarádka zveřejnila na Facebooku fotky ze zabijačky krůt (visící maso před kucháním a porcováním) a málem v komentářích rozporcovali ji – ti samí lidé, kteří žijí v té samé vesnici a mají na dvoře slepice, kachny, králíky a kde co na maso – že prej je to nehumánní a že týrají zvířata. To člověk neví, jestli má civět, nebo se smát ..

   
  1. Tomu se říká prvotřídní pokrytectví. Co s těmi zvířaty dělají? Nechávají je zabít někým jiným, když se rozhodnou, že je čas si dát kus masa z vlastního?

    
 5. Jsem obrovský nadšenec do myšiček, leta jsem je chovala i jako mazlíky, ale zkrátka a dobře, příroda je příroda. Rozhodně nebudu litovat, když uslyším na poli dva peroucí se křečky a když jsme před dvěma lety trávili Silvestra na chatě a myši se dostaly do spíže, natražili jsme pastičku a bylo. Bohům žel, mám někdy pocit, že se ve společnosti začíná usazovat až přehnaná, doslova na hlavu spadlá humanita. Na druhou strranu, jsme poměrně dost tolerantní člověk a nebude-li se mi něco spát pod nos, nechám takzvaně žít, což platí i v případě většiny veganů v mém okolí. Chladnou mě však nenechává fakt, že se na různých blozích setkávám s názorem veganů a stravu SVÝCH psů a koček. Výhradně rostlinné jídlo pro kočky se mi jeví jako špatný vtip. A ještě víc jistý americký aktivista (jehož jméno si naštěstí již nepamatuji, ale kdysi mi jej kamarádka ukázala na youtube), který prosazuje, aby se v Keni oddělili predátoři jako například lev od býložravé kořisti, a že oni ti lvi by se museli přizpůsobit… Málokdo si dokáže představit, jaké následky by přinesla násilná změna potravního řetězce pro celý ekosystém, kdyby se třeba ony kočky postupným vývojem fakt staly býložravé.

   
  1. Striktně rostlinná potrava pro masožravá či všežravá zvířata mi přijde vážně absurdní a ten zmiňovaný aktivista je už vážně špatný vtip. Tihle lidé se museli museli pořádně praštit do hlavy.

    
 6. No … a já si naivně myslela, že děti jen neví, jak kráva vypadá … ze by jim doma někdo řekl, že maso je ze suoermarketu …. chudák můj syn. Ten bude hlava nehlava ničit mýty dětem ve školce. Kočky proste nosí mrtvá zvířátka. Některé kravičky se chovají na maso … to ještě bude …

   
  1. Ten náš už byl přítomen zabití slepice, kdyby někdo v okolí zabíjel a stahoval králíka, klidně ho nechám koukat. No taky asi bude bořit mýty, ale třeba další děti překvapí ;)
   A hlavně si myslím, že děti by měly vědět, odkud se maso bere, měly by znát jeho cenu.

    

Okomentovat