Jak vypadala ČR v letech 1947-1959 z leteckého pohledu ?

Letecká mapa ČR 1947 - 53

Na stránkách kontaminace.cenia.cz můžete najít velice detailní mapu České republiky z leteckého pohledu. Snímkování probíhalo mezi lety 1947 až 1959. Pro lepší orientaci lze zapnout topografickou mapu i popisky a pro porovnání s dneškem lze přepnout na snímky ze současnosti.

A co zajímavého se dá mimo jiné najít?

Na první pohled je zřejmý rozdíl ve struktuře polí – spousty malých políček místo obrovských ploch bychom na dnešních leteckých snímcích hledali marně.

Na letištích u Plzně (jižně od obce Líně), postává řada MIGů 15, což by mohlo zajímat příznivce letectví. Pokud však čekáte podobnou přehlídku i na jiných letištích (např. v Chotusicích u Čáslavi, Plané u Českých Budějovic či u Žatce), nedočkáte se. Buďto tam v době snímkování nestály, nebo je nějaký cenzor vyzmizíkoval.

Asi není nutno upozorňovat na o něco menší rozlohu měst. Netýká se to jen Prahy, ale prakticky každého většího i menšího města, kde se teprve začaly stavět paneláky. V místech, kde dnes stojí obrovská sídliště, se nacházela pole a vesnice. V Praze se pak dají nalézt pozůstatky po bombardování zejména v Sázavské ulici (prázdné místo po synagoze) a Vinohradské ulici (sem tam chybějící dům). Zajímavý je i pohled na Kolbenku a porovnání s tím, co z ní zbylo dnes.

V neposlední řadě na dobových snímcích chybí přehrady. A najde se tam toho mnoho k vidění a zkoumání. Vřele doporučuji, pokud chcete zjistit, jak to nejen ve vašem okolí vypadalo před více než půl stoletím.


Aktualizace 8.11.2017

Letecká mapa z roku 1953 byla použita i v článku Zatopené dálniční mosty D1 a trocha historie. Stav dálnic rozestavěných za 2. světové války je na ní velmi dobře patrný.ČR v letech 1947-1959 z leteckého pohledu

 

12 thoughts on “Jak vypadala ČR v letech 1947-1959 z leteckého pohledu ?

  1. Jj, taky jsem kouakala na všechna možná místa, kde jsem bydlela nebo byla a všude něco chybělo :D

    
 1. uz jsem na to jednou koukala, pak jsem na to uplne zapomnela, je zajimave videt, ze v roce 1954 byly na nasi ulici, kde se dnes denne pereme o parkovaci mista, krome naseho jen dalsi dva baraky a jinak vsude okolo stromy a zelen..nestezovala bych si, kdyby to tak bylo porad

   
 2. Prosím o sdělení,kde lze najít letecké snímky z http kontaminace.cenia.cz.Jedná se nám o snímky Šternberka na Moravě,konkretně prostor nemocnice a ulice Jívavská a Poděbradova.
  Děkuji.Ing.Jiří Tylšer

   
  1. S tímto bohužel nepomohu, to je dotaz spíše na autory daných stránek. Já na ně pouze odkazuji jako na zajímavost, která stojí za zhlédnutí.

    
 3. Dobrý den byla tu mapa focená po 2 světové nemohu jí najít a rad bych porovnal určité pozemky a hlavně cesty poradte mi děkuji Milan

   
 4. Dobrý den, prosím kde bych nalezla a mohla vidět mapu Nového Studence /dnes osada Ždírce nad Doubravou/ a zjistit kde se nalézal v roce 1913 dům s číslem popisným 3. Děkuji.

   
 5. zdravím,,nechce se mi ukázat mapa,,nevím nač kliknout po zadání kontaminace.cenia.cz……je tam plno doporučení–odstavců..ale mapa se nezvětšuje děkuji

   
  1. Zdravím, žel s tímto asi nepomohu. Mapa mi funguje i nadále – je třeba mít povolený javascript a nainstalovaný flashplayer.

    

Okomentovat