Nenávist mezi Pražáky a Brňáky, Čechy a Moraváky

Panorama Prahy

Jedni prohlašují, že Pražáci jsou namyšlení sobci, kteří mají spoustu peněz a druzí zase, že zbytek republiky je vidlákov a Brno největší vesnice v České republice… Jako malá jsem žila na Severní Moravě a tam bylo na denním pořádku stěžovat si, jak jsou Pražáci namyšlení, prachatí, sobečtí, nevychovaní a tak dále. Pak jsem se ale do toho velkoměsta najednou stěhovala. Vypěstovanou a vtloukanou nenávist jsem si vezla s sebou a moravský přízvuk k tomu. Výsledkem bylo odstrčení z kolektivu už jen kvůli tomu. Holt když neustále opakujete, že to tu nenávidíte a že se odstěhujete zpátky, tak vám to moc přátel nenadělá :). No jo byla jsem malá (bylo mi 8-9) a všechno viděla jen z jedné strany. O to víc se mě dotýkalo, když jsem v jednom kuse slyšela, že Moraváci jsou vidláci, Brno je větší vesnice a okolo Ostravy jsou možná tak kopáči a že se tam nedá normálně bydlet. Je to od stěhování více než 10 let, vztahy Pražáků a Moraváků se nezměnily, ale můj pohled je daleko objektivnější. Na kecy z jedné i z druhé strany reaguju očima v sloup.

V Brně na Zelńáku pije chlápek vodu z kašny.

Přijde k němu Brňák a povídá: „Téé, kéémo, nechlemtéé tu vasrovku z tej atajnkaserne, blejó do teho zkalené machri a chcijó do teho morgoši“.
Chlápek se otočí: „Hele pane já vám vůbec nerozumím, já jsem z Prahy“.
„Jo, povídal jsem, voda je to dobrá, ale studená, tak pijte pomalu ať se nenachladíte.“

Vzhledem k tomu, že sem chodíte z celé republiky, zajímalo by mě, jak to vnímáte vy? Piště do komentářů :)

 

53 thoughts on “Nenávist mezi Pražáky a Brňáky, Čechy a Moraváky

 1. no tak ja jako moravak si taky do “cechacku” rada rypnu a oni zas do me, ale vzdy je to v mezich slusnosti a spis jen ze srandy, ze bych to brala nejak vazne to ne, mam pratele vsude,v cechach, na morave, v brne tak i v praze a nedelam v tom rozdil:)

   
 2. My na Slovensku žiadnu takú neznášanlivosť nemáme, aspoň ja som sa s tým nestretol.
  Ale hovoriť na nejaký európsky národ že sú vidľáci alebo namyslení sebci je úplný primitivizmus a ešte horšie že to sú dva veľmi blízke slovanské národy.

   
 3. Elysia: já moc nerýpu, bych rýpala do sebe v obou případech, je to divný :D
  danielkix: promitivizmus to dokonale vystlihl, obzvlášť je-li to myšleno vážně…

   
 4. Já na tohle kašlu. Nechápu cíl dohad jestli je lepší Praha, Brno, Morava, Čechy. Stejně jako dohady, že slávisti jsou debilové a sparťani jsou borci a naopak. Jednoduše řečeno, taková srovnávání nesnáším.

   
 5. Ten vtip je super :-D Mám ráda vtipy o Pražácích i o Moravácích když nejsou myšleny špatně a dokážu si udělat srandu jak z Pražáků tak ze sebe-Moraváků. Na jednu stranu miluju Valašsko a Beskydy kde žiju, ale mám moc ráda i Prahu <3 Je sice fakt, že když někdo použije “přijdu dýl” tak mám chuť řvát :-D ale já zas říkám “z kama” a “z jinama” :-D Rozhodně nechápu extremisty ani z jedné ani z druhé strany a souhlasím s Huntmasterem.

   
 6. Já tu nesnášenlivost beru spíš ironicky, protože jsem se s ní nikdy natvrdo nesetkala, ale stejně mi připadá nesmyslný se hádat o to, jestli je lepší Pražák nebo Brňák. Všichni lidé jsou si rovni, ne? :-)

   
 7. Hele – než jsem šla do školy, bydlela jsem v jedný vesnici u Třebíče (v Třebíči jsem se narodila). A těch 7 let stačilo k tomu, abych pochytila přízvuk. Doteď z něj mají všichni srandu a netuší, co je to žofan… :D

   
 8. Máš ten vtip blbě:p Je to “ty, kemo” pokud se chceš striktně držet hantecu:)
  A jinak – su moravák každým coulem, miluju Moravu, v Brně studuju, v Ostravě mám kamarády, Olomouc je můj druhej domov, Haná je mé rodiště…k celé Moravě mám nějaký vztah, ale k čechám necítím nic, nemám je ráda zejména kvůlitomu jak debilně tam lidi mluví /”mluvěěěj” grrr/ a můžu říct, že kdykoli jsem byla v Práglu, lidi (v obchodech, metu, na ulici) tam byli protivní, arogantní a neustále nasraní a v presu, což se mi v Brně ani na Moravě moc nestává.
  Jsem velký patriot a za to, aby se vrátila velká Morava bych dala nevím co:D Ale mám mezi čechy i pražáky i kamarády, strašně fajn lidičky, takže to nevidím jen černobíle. Ale kurva kdyby aspoň čehuni mluvili normálně:D

   
  1. „Téé, kéémo, nechlemtéé tu vasrovku z tej atajnkaserne, blejó do teho zkalené machri a chcijó do teho morgoši“.
   Tohle se ti zdá normálně, taková hatlanina. Prej špinavý metro ? xDDD
   Ten člověk, kterej tohle napsal nevytáhnul paty ze svýho prdelákova a nebyl se podívat nikdy v cizině, tam by teprv viděl co to je špinavý metro. :DDDD
   Na uvolnění nálady: Baví se dva Brňáci v metru, tak zelena je A, žluta je B, červena C a modra je D ? Přijde Pražák: ne, to je Vltava, pyčo!

   Dost mě zklamal přístup samotných Brňáků. Člověk se zeptá kudy se leze do metra a dočká se jen nepříjemných pohledů a vulgarit.

    
    1. až na to, že ten vtip je o pražácích a né moravácích. Jaký je rozdil mezi pražákem a vietnamcem? Vietnamec umí česky a je pracovitý.

      
  2. No já sem třeba Pražák a docela mě to uráží. :) My nemůžeme za to jak nás učili mluvit už doma a od školky. :) Prostě na Pražáky furt budou nějaký kecy protože tu máme práci. Ale nikdo z pražáků nemůže za to jak mluví, jak se chová v metru, na ulici a vůbec nemůže za to že se narodil v Praze. Já osobně jezdim metrem každej den už 17 let. :) A nikdy sem neviděl žádný arogantní lidi v metru. Jestli někdo z Moravy nadává na pražáky tak se nedivim že sou arogantní. Ale my jsme rychlejší je to pravda no. Ale je to tim že furt pracujeme a sme vystresovaný z toho takže si nemůžeme dovolit kolikrát nechat ujet i metro i když další jede za 2 minuty. :)

    
 9. Lúmenn: no jo, je to už nějaký čas, co jsem z jižní Moravy pryč, budu muset vyhrabat ty povídky v hantecu :D
  Ač je to 11 let, co už na Moravě nebydlím, stejně pořád tvrdím, že su Moravák :) Na Blanensko se budu pořád ráda vracet, ikdyž jsem tam strávila pouhé 3 první roky svého života a do Beskyd taky :)

   
 10. rozlisovat, kdo mluvi a nemluvi „normalne“, to muze delat jen opravdovy debil, at z moravy nebo cech

   
  1. pokud vím tak včil a bo a rožni není čeština, tak kdyš se udajně morava učí česky tak ad i mluví a ne včil ale ted a místo rožni tak rozvit

    
 11. Teprve až komouši vymysleli, že Čechy a Morava jsou jeden celek, Praha je hlavní město Čech a Brno hlavní město Moravy. Tak to bylo po mnoho staletí a teď je to najednou jinak (od 1949) … já budu nadávat na pražáky a na další čechy hodně dlouho, nic mě to totiž nestojí. V televizi a vůbec všude je to jenom samá Praga, Praga, Praga, Čechy sem, Čechy tam, Čechy támhle … tento stát je pouhou svojí existencí urážka Moravy a všech jejích obyvatel. Dělejte si co chcete, ale já si zase úplně všechno líbit nenechám. Tož tak!

   
   1. Baví mě, jak se pořád odvoláváte na stát, který existoval před tisíci a půl lety, a existence netrvala ani tři čtvrtě století…

     
  1. No tož asi tak, ono névíc mě sere to že nevím jak nekdo hovoří: V čechach je to tak a v rusku tak, krásně to je vidět u youtubera Kamfit na You tube, on je v americe ale původem nekde z čech a mluví u nás v čechách je to za tolik a v usa za tolik.A co Morava??? Nebo Ulož to. Cz majó napsané že: Ulozto je v cechach a na slovensku… Proč je teda dostupne na Moravě? Nevim, protože je jenom v čechách a na slovensku..

    
  2. Dejte s tím pokoj. Znala jsem lidi, co přijeli za prací do Prahy, pak přijeli domů na Moravu a tam spustili:“ To my v tý Praze se máme nádherně“. Nad svými známými a kamarády, co zůstali na Moravě, ohrnovali nos. Mě se divili, že jsem z Prahy a nechovám se, jako oni. Vždy říkám, že nezáleží na tom, odkud člověk je, ale jaký je. Může být blbec Moravan, Pražan nebo člověk z jiného koutu naší republiky. A co se týká spisovného jazyka – nemluvíme nikdo nikde spisovně. Jiná je hovorová řeč, včetně nářečí a jiná je spisovná. Co se týká toho,že v televizi je uváděna Praha, tak se podívejte ve světě, tam jsou také uváděny hlavní města, protože jsou mnohem známější. já nejsem posedlá Prahou, můj manžel je Moravan (nespisovně Moravák a já jsem nespisovně Pražanda) a žádné problémy s tím nemáme. Navíc jedno dítě se nám odstěhovalo z Prahy na Moravu, ale to byla jen náhoda. My tam jezdíme za ním a všichni mi tam dávají za pravdu, že opravdu nezáleží na tom odkud kdo je.

    
 12. Samozřejmě že si Pražáci myslí že Moraváci jsou vidláci.Když tady čtu takové názory jako že ,,U vás v Praze se tak debilně mluví.Jste arogantní a nafoukaní,,.Takové názory potom nutí k tomu že si nic jiného ani myslet Pražáci o Moravácích nemohou.Tak jestli se Moraváci chtějí odtrhnout od Čech tak at to udělají a pouze o tom nemluví.Tohle téma o vzájemné nenávisti Čechů a Moravanů je nesmyslné.Na Moravě i v Čechách najdete jak dobré tak i špatné lidi.

   
 13. Ahoj lidičky. Jednoho dne jsem se rozhodl jít za prací od nás ze Sev. Moravy do Prahy. Chtěl jsem zkusit něco nového, zkušenost, nový přátele, jiné prostředí atd. Ale otec mě na Pražáky předem upozorňoval, že jsou vychcaní, podrazáci, arogantní, namyšlení, že jsou něco víc než my, že nemusí žebrat o práci, a že to zkrátka nebudu mít lehké jako on před třiceti lety na vojně. Hlavně začátek než si zvyknu. Moc jsem ho neposlouchal. Říkal jsem si, že jsme přece Češi, vypadáme stejně, na záchod chodíme taky, tak co řešit. Po příchodu do Prahy a do nového zaměstnání jsem to záhy pochopil. Slyšeli můj přízvuk a už to jelo. Naštěstí to bylo většinou myšleno ze srandy, ovšem až na jednoho opravdového typického PEPÍKA. (ale i dalších!) Když jsem něco řekl po moravsky, tak to po mě hned debilně a uboze opakoval. Hned jsem se ho zeptal co má za problém. On že ho prý sere, když jsem prý přijel do Prahy, tak se mám naučit česky a nedělat tady ostudu. Já sem ho suverénně poslal do hajzlu, že možná kdo nemluví spisovně je on. Řekl jsem mu, ty blbečku, když teda machruješ, že jsi Čech a bydlíš v hlavním městě tak se podle toho chovej a mluv a piš spisovně a nedělej ostudu hlavnímu městu. Narážím na Přijedu dýl, naklizíno, nucíno, klucíma, nakoupíno :-)ale co mě nejvíc bylo do uší to jejich skloňování. Např. Tátovo dcera, mámino pes. :-) Prostě neunesl, že mluvím víc hezky česky než on. Stačí se podívat na zprávy ČT, které se vysílají v Praze a hle, nemluví tam Pražácky, ale normálně česky. Tak to na mě čuměl. Když tady čtu vaše názory na ně, tak to po pěti letech života v Praze můžu jen potvrdit. Ano tati, měl jsi pravdu, lidi se nemění. Opravdu jsou takoví. Ne sice všichni, ale většina ano! Do dnes nevím co mají jiného než my…snad jen špinavé, přeplňené „metro“, které je neustále obležené bezdomovci a opilci a vzduchem se line odporný a nezapomenutelný smrad!. Jsem si jistý, že se na Moravu zase vrátím. S přítelkyní plánujeme do budoucna mimčo a tady bych ho fakt vychovávat nechtěl. Snad mi rozumíte proč. Závěrem bych chtěl jen říct všem Moravákům v Praze…ať na ně máte názor jakýkoliv, i pozitivní, nenechte si vše líbit a dejte jim najevo odkud jste a kdo jste. :-) Není to jen jejich hlavní město. Jak tady napsal Lúmenn. Kéž by se jednou vrátila Velká Morava. Třeba se toho ještě dožijem. Možná by bylo vše jiné a byly by jsme si všichni rovni. Hodně štěstí.

   
  1. Upřímně mě to překvapilo. Znám tady daleko víc nově přistěhovalých Moraváků než rozených Pražáků a tebou popisovaná situace je mi úplně cizí. Před pár lety tomu tak skutečně bylo a zažila jsem to i já, ale nyní to v mém okolí vůbec nikdo neřeší. Snad je to jen výjimka…

    
  2. To je dost omezenej kometář. Ne že by to nebyla pravda, ale v opačnym případě, tedy, že by pražák přijel za prací na Moravu, by to bylo úplně stejný, ne-li horší. Vylízanci jsou zkrátka všude a nějaká Praha nebo Brno, Čechy nebo Morava s tim nemaj nic společnýho. A češtinu taky komolíme všichni, nebo mi snad tady někdo bude tvrdit, že „…su Moravák“ je správně česky? :)

    
  3. To nejde ani docist. Bydlis v Pze, nauc se mluvit stejne. Jinak si odfrc z5 do Brno. Na meetinzich mluvime spisovnou cestinou. V soukromi je to slang. Chces nekam, chces si vydela vic a zaroven zaplatit vic za bydleni? Srovnej si hubu a nauc se mluvit jako lide tam, kde zijes. Rovnam si hubu pokazdy, kdyz jedu z Brno. Oddelit. Nejezdete sem, kdyz vam vadime. Vy nam uz taky. Nejdebilnejsi ridici jsou okolo Ostravy a Zlina. Domu z prace chodite ve 4. Tak se nedivte, ze nejste vystresovani. Skoda oddeleni od Slovaku. Ale pro rozdeleni Cech a Moravy jsem okamzite

    
 14. Praha a Brno navždy nenávist hlavně ze nám nadáváte do pražských k. hlavně ze jezdíte do Prahy pracovat a studovat!

   
  1. měla by se udělat státní hranice mezy ČECHY a moraváky kteří nas jen obtěžují a beztak jezdí za prací k nám do prahy tak ad tahnou kdyš se jim tu nelíbý

    
   1. ehm.. :D nauč se nejdřív psát a potom se zapojuj do veřejných diskuzí.. :D :D jde vidět že pražák se nezapře.. :D :D

     
 15. Moraváci jsou křupani nikdy neviděli metro a snažej se vecpat k nám kvuli práci a to jejich mluvení to i lama čumí líp.

   
  1. Proč by sakra Moraváci měli být křupani? Já sama bydlím asi 30 km od Prahy a mam spoustu kamarádů na Moravě. Příjde mi, že tam jsou lidi mnohem víc milí a fajn narozdíl od Pražáků, který jsou věčně nasraný a nepříjemný. Samozřejmě všude se dají najít super lidi, ale příjde mi že na Moravě jich je o hodně víc. Tohle se dá poznat i v těhlech hádkách. Brňáci nadávaj, že Pražáci jsou arogantní svině a namyšlený sobci, což je pravda (zase jen u někoho, jsou tam i fajn lidi.) No a Pražáci se oháněj tim, že na Moravě jsou samý křupani,že tam neni práce a že neuměj česky. A to jenom potvrzuje to pravidlo, že jsou namyšlený, protože si myslej, že když maj metro a bydlej v hlavním městě, tak jsou něco víc. Praha stejně po chvíli omrzí, jako každý město a v Brně je to taky moc fajn. Hlavně v Praze je strašně moc namyšlenejch náctiletech lidí, co nedělaj nic jinýho, než čuměj do svýho novýho Iphonku, kterej jim koupila mamka. Používaj výrazy jako ‚libovka, topec, swag a nebo chill‘. To že Moraváci říkaj že Češi neumí mluvit a Češi zase že Morávíci neumí mluvit mi příjde úplně uhozený, protože si myslim, že češtinu komolíme úplně všichni a ve výsledku je to jedno. Až budu dospělá, chtěla bych se přestěhovat na Moravu. Prostě se mi to tam celkově líbí víc. Tímhle nechci nějak extra urážet v Pražáky, protože v Praze je taky spoustu fajn lidí a v Brně se zase najdou lidi, který nestojej ani za pozdrav. Jinak si myslim, že se to moc hrotí. Nad vtípkama o Pražácích a Brňácích bych se prostě zasmála a nějak bych je víc neřešila a lidi co na ty druhý chovaj vyloženě nenávist nechápu, protože jestli je někdo z Prahy nebo Moravy nezáleží. Člověk jako člověk a svině se najdou všude.

    
  2. Zavři zobak, kurňa pičovat by ti šlo, že ja? Nevím co v te praze je nebo neni mě je 14 a do čech sem se nikdy nepodival, a tož co je na tym, NIC! A estli to řeknu na rovinu: U nás se na Moravě pěstuje na zahradach, hodně lidí ma pole, traktor, dobytek a hlavně že ve valce budeme posledni kdo bude žít , protože si dokážem sami vypěstovat část jidla (ovoce, zelenina), praha bude hlavni bombardovanó čásťó republiky, ale neaké vesnice a mestečka na Moravě nikeho zajímat nebudó Sám su z Kojetína(cca 5000 lidí) ,střední haná , olomócké kraj. A máme zahradu jak sviňu, záhonky, stromy a u sóseda kupujem véca, mliko a semtam maso.
   A na potěšení par slovíček, co se u nás doma mluvijó:

   Fčil, ertepla, šufan, oharek, rožni, čagan, bék,stréc, legáte, rozglábené, rozgajdané, svíca, bévák, bet, bét, su, nésu, só, nésó…
   No a koncovky a ou
   Blbé, mladé, hlópé, televiza, poslóché, slepica, do mozka…

    
 16. Já sem sice Čech a s Moravou nemám nic společnýho, ale zdá se mi že Moravákům bylo během 20. století hodně ukřivděno, tím že se zrušilo rozdělení České republiky (nebo předtím zemí Koruny české) na jednotlivé země, tedy Čechy, Moravu a ten zbytek Slezska. Dneska se tomu celýmu říká Česko nebo dokonce jenom Čechy a každému obyvateli Čech.
  Srovnejme například Moraváky a Slováky. Morava kdysi byla významnější než Čechy a i později bylo Moravské markrabství významnou zemí a i ve výčtu titulů Františka Josefa I. byl kdesi v půlce titul moravského markraběte. Slováci byli jen jakýmsi pochybným slovanským národem v Horních Uhrách mluvící jakýmsi českým nářečím.
  Jak je to dnes? Slováci mají vlastní stát. A Moraváci? NIC! Když už byly zrušeny jednotlivé země, tak aspoň rozdělení na kraje by mohlo respektovat hranice Čech a Moravy. Co třeba taková Vysočina? Patvar, kterej je napůl v Čechách, napůl na Moravě.

   
 17. Jedná se o systémovou chybu, za kterou obyvatelé Moravy a Čech, tedy řadoví občané nemohou. Tím, že nebylo Moravě a Slezsku, nebo Moravskoslezské zemi vráceno zemské zřízení s odpovídajícími pravomocemi dochází na Moravě a ve Slezsku k hospodářskému úpadku oproti Čechám a Praze. Praha navíc dostává na daních víc, než mnohá jiná hlavní města v Evropě. Projevuje se to mnohem nižšími možnostmi obyvatel Moravy a Slezska ve všech sférách života společnosti. Nerovnost a nespravedlnost je podhoubím nenávisti. Bohužel vlivem centrálních médií si ani mnozí obyvatelé Moravy a Slezska neuvědomují pravou příčinu tohoto stavu a neusilují tak ze všech sil o nápravu stavu – tedy o navrácení práv Moravě a Slezsku, aby si mohli svoje záležitosti spravovat sami a lépe a domohli se i spravedlivějšího rozdělení daní. Nerovnoměrný rozvoj republiky ve svém důsledku není ku prospěchu ani státu jako celku. Ti, kteří si příčinu uvědomují a usilují o její nápravu jsou centrálními médii označování za moravské separatisty, šovinisty a v lepším případě za nacionalisty. To samozřejmě působí i na veřejné mínění samotných obyvatel Moravy a Slezska a stává se to potom neřešeným problémem a začarovaným kruhem. Škoda.

   
 18. Studoval jsem na gymnáziu v Praze pět let, a ještě než ty časy nastaly, předem jsem si předsevzal: Budu mluvit spisovně! Celou dobu jsem tuto tradici dodržel a nikdo to nekomentoval. Jen obyčejní Pražáci to komentovali. Kupříkladu když se konalo hokejové play off mezi Spartou a Brnem, jeden rodilý Pražák se mě ptal, komu fandím. A když jsem mu řekl, že hostujícímu celku (jinak fandím Vítkovicím), tak mě urážel. A když zjistil, že Brno postoupilo dále, řekl mi s prominutím toto: „Nebuď nasranej na Spartu.“ Budete-li pracovat v Praze, radím vám toto: Nelze nadávat na ty, kteří přijeli do Prahy jen proto, že si nenašli práci. Co když i váš budoucí přítel je Moravák? Na druhou stranu, vyloženě rodilých Pražáků moc není.

   
 19. Objektivní názor po letech sbírání zkušeností – Pražáci u mne skončili, a jakmile mi nějaký z tohoto poddruhu Čechů obecných přijde do rány, v tu ránu je moje mírná, klidná, pomáhající, milující, obětavá a sloužící povaha pryč a musím se velmi snažit, abych existenci takového tvora vůbec dokázal tolerovat.
  A věřte – zažil jsem s nimi svoje. Sobečtí mistři přetvářky, kteří dělají VŠE jen a pouze pro sebe, s ohledem na sebe a na nic a na nikoho jiného. V práci, v rodině, u kamarádů, v obchodech, u známých, je to jedno. Každý Pražák je sám o sobě „strašně důležitý“ a nic jiného ho nezajímá.
  Stejný vzorec chování přebírají i lidé, kteří se tam nastěhují a jsou schopní tam žít – stanou se Pražáky a je jedno odkud jsou původem.
  Nebudu jim s ničím pomáhat, nebudu jim prodávat, nebudu jim poskytovat služby. Jediné co budu, je tolerance skutečnosti jejich existence. Jinak ať mi vlezou na záda :) Soudesuyoneeee :D
  Už aby přišla válka a oni zase jezdili žebrat a prosit o jídlo mimo Prahu. Nasr*t! mají peníze a pocit úžasnosti, tak ať se najedí a obléknou z toho.

  Co se týče Moravanů – ač jsem rodilý „Krkonošan“, sám mám část této krev, mám tam půlku rodiny z matčiny strany. A je mi většinou k smíchu jejich přehnaná hrdost. Na co, prosím vás? :) A to jejich věčné volání po „samostatnosti“… dnes se mají lidé spojovat, a ne se v naší minizemičce ještě rozdělovat! Věřte, že Češi, Maravané i Slezané nesnáší Pražáky (schválně nepíšu Pražany :D) stejně, tak bychom se měli chytit za ruce, jít to nicneprodukující a všekazící město vybombardovat a potom svorně a s láskou společně žít v jedné zemi. Minulost je minulost a kdo na ní lpí, nikdy nemůže žít správným životem. Nebo chcete naši zem, vlastně i většinu Evropy, vrátit Keltům, když na ní mají historický nárok a vy jste na Moravě původem cizí, přistěhovalci? :)

  A nesnáším Slováky, zejména pak jejich namyšlenost v českých diskuzích :P A to s jedním jako gay žiju! XD

  Tak žijte dlouho a blaze, vážení :)

   
 20. Pražáci mají komplex z Moraváků, protože Moraváci jsou původně vládci celých Čech. Velká Morava se jmenovala jen MORAVA, pouze později se jí začalo říkata Velká Morava. Každopádně čecháčci včetně pražáčků jsou jen otroci Moravy.
  Historii nezměníte a Moraváci budou vždy vládci a bohové všech čecháčků, pražáčků.

   
  1. Víc jak polovina Pražáků jsou Moraváci. Takže Pražáci nemůžou mít komplex z Moraváků, to je nesmysl.

    
 21. Tady je vidět, jací moraváci jsou – je mi z toho špatně, původní pražáci nejsou tak namyšlení jako vy moraváci, pěkně se od Čech odtrhněte ! My vás a ten váš metanolový alkohol nepotřebujeme a vemte si zpátky ty žluklé politiky typu Topolánek !!! Vždy to bylo české království – nebýt prohry Německa, mohli bychom se mít báječně. Mám v sobě českou a německou krev a moraváci jsou hysterky, kdo z Čechů leze na Moravu? Spíš lezete k nám do Čech. Jste směšní !

   
 22. Mohu taky potvrdit.Jsem z Moravy a neznal jsem mentalitu zdejších lidí a nikdo mě na nic neupozorňoval.PO měsící jsem chtěl domu.Lidi tady nemaji pořádné kamarádství ,je to jen umělé a hrozně se tady lidi pomlouvaji a zavidí.Až budu mit dítě s přítelkyní ,taky se chci vrátit.Na moravě je jedním slovem LáSKA.

   
  1. Proboha, vybombardovat Prahu? Jen to ne! Je to krasne mesto plne uzasnych pamatek. Doporucuji pouzit chemicke a biologicke zbrane!
   Lidi, proberte se sakra! Na co si to rada z vas v diskuzi vlastne hraje? „Ja su Moravak“ nebo „ja sem‘ Cech“… Vzdyt je jedno, kdo z nas jak mluvi a s jakym narecim. Jedine na cem zalezi je to jaci jsme uvnitr. V Cechach I na Morave se najdou uzasni lide a zaroven I pekne svine. Je sice fakt, ze na Morave jsou lide mnohem srdecnejsi nez v Cechach, ale to byly I narody v byvale Jugoslavii a vsichni vime jak to tam dopadlo…

    
 23. Narodil jsem se 50 kilometrů od Prahy, mám tudíž s Pražáka dost zkušeností. Můj názor na toto ,,etnikum,, je souhrn těch nejhorších lidských vlastností, to je Pražák. Jsem hrdý na to, že jsem Čech, ale s obyvateli hlavního města nechci mít nic společného.Těm co jezdí do hlavního města za výdělkem, radím držet zásadu, Praha dobrá milenka, ale špatná manželka.

   
 24. Jak se rozdělovalo Slovensko s Českem byla na stole otázka jestli se netrhne i Morava. Bohužel se tak nestalo, velmi toho lituji a kdyby byla byť i malinká možnost se rozdělit neváhal bych podpořit tuto myšlenku jakkoliv. Jsem Moravan a s Čehuňami nechci mít nic společného a už vůbec ne jeden společný stát. Olomouc by bylo Hl, město, další velká města Ostrava a Brno kde by byli rovněž důležité instituce. Finanční toky by byly všude stejné, a ne jako dnes kde vše řídí sebestřední Pražáci, kteří si myslí, že jim z pupku vychází slunce a zachází o 30 centimetrů níze. Snad jednou budeme mi Moraváci volní.

   
 25. Nejhorší když přijede na Moravu Pražšký klub hned Moravácí uražej při fotbalovíma hokejovím zápase i Pražský Kur. šel sem nakopit do galeri harfa kolem auto spz brnenským čišle jelo zaparkovat auta z okna křičely jen na mě jen uražky nehorší jsou fandové Komety z Brnato je zajímaví hlavně Brno a Ostrava nám nadává pražský k. hlavně ze pracují a studují hl měste Praha a Brno nenavist

   
 26. Já už se u diskuzí Praha vs Brno / Čechy vs Morava musím vždy jen smát :D normální dospělí člověk to totiž stejně nemůže brát vážně. Mám vždy pocit, jako bych se vrátil na 1. stupeň ZŠ :D jinak mnoho cizinců mi potvrdilo, že nevraživost mezi obyvateli hlavního města a ostatními občany je u nich úplně stejná. Východní Němec nadává na pos.raného Berlíňana, Francouz z venkova na zkur.veného Pařížana.. atd.. hlavní město má zkrátka vždy určitá privilegia, většinou vyšší mzdy, je sídlem vlády, apod apod.. což ostatní obyvatele dané země může štvát. Nic ale není černobílé. Třeba bydlení a život v metropoli je dost nákladný, apod.. Btw. setkal jsem se i s mnoha Moravany, kteří se netajili nenávistí k Brnu a Brňákům a prohlašovali, že Brno s Moravou nemá nic společného :D Spíš se koukněte kolem sebe – do jakého průseru se Evropa valí. Za pár generací nebude ve Francii, Belgii, Nizozemsku nebo Německu jediný „čistokrevný“ Francouz/Belgičan/Nizozemec/Němec.. a kdo ví co se stane s jejich ústavou za pár desítek let. Měli bychom tedy spíš držet při sobě bez ohledu na místo narození a místo pobytu. Dělení republiky na „Čechy Morava Slezsko“ by neprospělo ani jednomu regionu. A nějaké občanské války a dělení státu? To je typické zejména pro rozvojové země, tak se chovejte jako lidi :) A současná snaha o odtržení Katalánska od zbytku Španělska je také jen výkřik několika populisticko-nacionalistických pitomců v čele s magorem Puigdemontem, kteří nevědí roupama co by.. španělská ekonomika na tom není úplně nejlépe, tento stát má už tak problémů k hašení dost a malá skupina blbečků jen přidělává problémy další.. ale hlavně aby jim nad hlavami vlála katalánska vlajka, asi si myslí, že pak vstoupí do ráje nebo co :D sorry, ale je to stupidní..

   
 27. dne 21 10 2018 velmi rizikoví hokejoví zápas Sparta a Brno střetnou se zas fanoušci který se mezi sebou se nenávidějí

   
 28. Hele, vono to neni vo tom jestli seš čech, nebo moravák, cikán nebo bílej, je to vo výchově!!! O tom k čemu tě vedou rodiče. Když se jako hovado chováš, měl bys dostat přes tlamu, a´t víš jako to bolí, když pomůžeš slabšímu a uděláš dobrou věc, tak bys to mělo bejt ok, ale bohužel všechno je jináč:o(

   

Okomentovat