Rogar „Kletba“ 2012 – raně středověká bitva

I letos jsme se vydali na raně středověkou bitvu Rogar do Brdečného u Neveklova. Tentokrát jsme vyrazili se 2 přáteli už o den dřív a spojili tuto akci s dvěma nocemi v přírodě. No a na akci jsme dorazili pěkně v dobovém, takže jsme až na pár drobností byli k nerozeznání od účinkujících. Jelikož jsme však lidé poctiví, šli jsme i tak zaplatit vstupné, ačkoli si nás slečna, která jej vybírala, nevšímala. A vůbec, kdybych ho nezaplatila, nemohla bych se zúčastnit soutěže o to kopí, co jsem ho chtěla vyhrát už minulý ročník. Své šance jsem vysoké neviděla, ale co kdyby :)

Prostředí tábora se nijak od minule nelišilo, předváděná řemesla nijak výrazně také ne (jen jsem měla dojem, že toho spíš ubylo). Jelikož jsme měli po týdnu veder sluníčka plné zuby, prohlédli jsme si stany a stánky a zamířili na jedno z mála stinných míst. Na vysušené prostranství u obětiště jsme se vydali až na rozstřel dlouhých luků a poté se opět uchýlili do chládku (resp. do stínu s jakžtakž přijatelnou teplotou). Jednou či dvakrát jsme si zašli pro pití a jinak líně pozorovali okolí. Pryč nás vyhnala až bitva. Byli jsme nuceni se přesunout opět na přímé slunce. K nevydržení, netrvalo dlouho a obličej i ruce mi začaly zdobit popáleniny.

Příběh letošní bitvy nazvané „Kletba“, které předcházela ukázka bojových formací, nám ukázala Rogara jako zajatého válečníka, kterému hrozil život v otroctví. Nejzajímavější asi byl útok „lesních běsů“, protože ti vlkopsi byli prostě úžasní :) Nechyběly ani kruhy zrady a „útok“ na nás. Na rozdíl od válečníků, kteří toho ale údajně ještě neměli dost, polovina upečených lidí z místa postupně odešla.

My do konce zůstali jen kvůli tomu, že se po bitvě vyhlašovala ona „vědomostní“ soutěž (ty uvozovky proto, že všechno bylo napsané na informačních tabulích, i když to bylo podobně lehké jako minule). Třetí místo, čili medovinu, vyhrál k našemu obrovskému překvapení Martin, už to jsme považovali za obrovský úspěch. Jak jsme si pro ni šla a tahala ze spousty lístků druhé místo, říkala jsem si, jaké mám štěstí. Pak někdo tahal první místo, na první číslo nikdo nereagoval, na druhé také ne a třetí bylo k úžasu nás všech moje. Inu skutečně mám doma kopí. Když jsme tam tak postávali, došlo mi, že teď musíme působit krajně podezřele, když jsme vyhráli 2 ceny a na sobě máme hadry jako ti, co to pořádají… Ani ve snu mě však při zaškrtávání odpovědí nenapadlo, že je vůbec něco takového možné. Půlka medoviny ten večer samozřejmě padla jako oběť bohům. Sláva jim!

 

10 thoughts on “Rogar „Kletba“ 2012 – raně středověká bitva

 1. vypadá to opravdu skvěle :) když se koukám na ty fotky, lituji, že jsem tam nebyla – připadá mi, že by to bylo přesně to pravé pro mne ! ačkoliv pokud bylo tak slunečno, jak popisuješ…. asi by to pro mne nebylo úplně košér

   
 2. Veroniko, vůbec se nedivím, že se ti raný středověk zamlouvá. Tahle bitva by se mi taky líbila. Gratuluji k výhrám i k bezvadným fotkám. Jsi na některé z nich? Připadá mi, že ne, což je škoda!
  Vy jste absolvovali bitvu v hrozném vedru, my zase v dešti, větru a chladnu, ono prostě nemůže být tak akorát!!!

   
 3. Ann: byl to jeden z nejteplejších letních dnů a stínu pramálo, že to opravdu „stálo“ za to :) Doporučuju navštívit a Svatobor rovněž http://blog.veruce.cz/cestovani/svatobor-2012/ :)

  Hanka: díky a nejsem na žádné z našich, na rajčeti v jiném albu jsem se na jedné fotce našla, ale nestojí to za řeč, zrovna tam sedím na slunci, zakrývám si oči, abych něco viděla a jsem rudá jak rajče :D
  Bitvu v dešti bych brala tisíckrát tolik!

   
 4. Tak tak ta výhra kopí je úžasna! Měli jste teda pořádné štěstí. :) Škoda, že jsem nemohla ani letos, ale stále nevidím variantu jak se na místo tam a zpět dopravit (já ani přítel ještě nemáme řidičák a i kdyby, auto taky ne, navíc myslím, že s veřejnou dopravou to nebude nic moc). takže opět díky alespoň za skvělé fotky. :) Trochu si to kompenzuji alespoň tímto víkendem na Rytířském klání v Rosicích. Jedu už dnes, koupila jsem si dobové šaty, no zkrátka už se těším jak malá. Snad pak taky dodám nějaké fotky, kdyby vás to zajímalo (kdybychom se potkali bylo by to ještě lepší ,ale pochybuju, že se chystáte tak daleko, když to přece jenom není Svatobor :D)

   
 5. Nefi: kdybys napsala a měla možnost dojet do Práglu, měli jsme v autě ještě jedno volné místo, akorát jsme to spojili se dvěma nocemi v lese, což nevím jestli by pro tebe bylo schůdné :)
  V Rosicích jsme nebyli, přecejen jsme na ten raný středověk, ale fotky určitě ukaž :)

   
 6. No, tak možná příští rok, snad bude situace příznivější (no, říkám to pořád, ale tak snad už se to konečně opravdu povede :D). Jinak tady je pár fotek z Klání v Rosicích. :) http://wulfien.rajce.idnes.cz/Rytirske_klani_Rosice_2012/

   
  1. Nefi: tak snad už ti to výjde :)
   Fotky fajn, i tohle vypadá zajímavě, ač je to na mě už moc moderní :D Tobě to ale sluší :)

    
 7. gratuluju k vyhre!:D takova kompenzace za slunecna muka je urcite dostatecna:) a fotky se mi taky moc líbí

   
 8. elysia: díky! :) jo, to vedro se při té výhře poodsunulo do pozadí toho, co jsem vnímala, ale zase to možná bylo tím, že my se ihned poté přesunuli do stínu :D

   

Okomentovat