Štěně pod stromeček v akci

Řekněte NE množírnám

PesProdám čistokrevná štěňata bez PP. Jsou odčervená a zdravá, z ověřeného spojení (oba rodiče PP mají). Odběr možný i na Štědrý den.

Takto může vypadat nenápadný inzerát, který na web pověsila jedna z mnoha množíren, u nás stále legální byznys se zvířaty, zejména se psy a kočkami. Množírny se pomalu dostávají do povědomí lidí, ale stále převažuje názor, že na výše uvedeném příkladu není nic podezřelého. Spolu s dalším souvisejícím a nyní aktuálním problémem – nákupem štěněte k Vánocům bych na ně ráda v tomto článku upozornila. Kvůli neznalosti, nezájmu o ověřování informací a také kvůli zaručeným fámám, které o chovu psů kolují, vznikl podnikatelský záměr, který kde kdo podporuje, aniž o tom třeba tuší.

Mezi lidmi je zakořeněná představa, že chovné stanice nabízející štěňata s PP rejžují z lidí peníze, že jsou to ony, kdo chovají psy kvůli výdělku. Naproti tomu raději sáhnou po levnějším štěněti, které najdou v prvním inzerátu na internetu. Na fotkách vidí 5 roztomilých chlupatých kuliček, co by na tom bylo podezřelého? Často téměř všechno. Ona štěňata mohou pocházet z množírny a jsou to právě majitelé jejich rodičů, kteří v „chovu“ vidí jen peníze.

NE množírnám! (http://www.psinadeje.cz)
První část letáku nadace Psí naděje, který je určen k volnému šíření. Více pod odkazem, na který vede obrázek.

Množírny

Na internetu koluje mnoho fotek otřesných podmínek, ve kterých jsou ponechávány fenky, které jsou drženy v malých prostorech, jen aby mohly být opakovaně nakryty a měly další štěňata na prodej. Stejně tak jsou věznění i psi, s minimem nejlevnějšího jídla, nemytí, nevenčení, v nedostačujícím prostoru. Jak vypadají množírny nejhoršího rázu najdete např. na neposednetlapky.cz nebo dogtown.cz.

Lidé, kteří přechovávají zvířata v takovýchto podmínkách, k nim nemají žádný vztah. Jakmile fenka nedokáže mít další štěňata určená k prodeji, je vyhozena na ulici/v lese/na poli a ponechána svému osudu, v lepším případě přivedena k nejbližšímu útulku. Stejně tak dopadnou i štěňata, která se nepodaří udat. Příběhů psích nalezenců, kteří jistě jako továrna na peníze fungovali, koluje po internetu spousta.

Velkomnožitelé si nelámou hlavu s genetikou a tedy ani dědičnými chorobami, odčervením, očkováním. Jakmile štěně, o jehož stavu často lžou, předají novému majiteli, přestane pro ně existovat. S případnou reklamací neuspějete už jen proto, že množitel vymění telefonní číslo i e-mailový kontakt, případně se i přestěhuje. Často vám štěně předá někde mimo svou adresu, třeba na benzínce nebo u supermarketu. Mnohdy se také jedná o příliš mladá štěňata, která by měla být ještě několik týdnů u matky. Bez mateřského mléka jim hrozí pojití hlady, z brzkého odloučení zase psychická nestálost.

Drobní množitelé

Vedle množíren existují tzv. drobní množitelé. Ti naopak své zvíře většinou nade všechno milují a ukázkově se o ně starají. Chtějí jen fence dopřát ten úžasný pocit mít vlastní potomky či psovi, aby si také užil dovádění s fenkou, případně chtějí, aby jim po nich zůstala alespoň štěňata.

Takový přístup je velice sobecký, ačkoli není činěn ve zlém. Každý pes nemusí být připuštěn, aby vedl spokojený život. Každá fenka nemusí mít za svůj život štěňata, aby zůstala zdravá. Příroda je nastavená tak, že mláďata mívají jen ti nejsilnější jedinci. Zde jeden důkaz, že lidé přemýšlí úplně jinak:

Nucené krytí (protivna-blondyna.cz)protivna-blondyna.cz

Ať už je takový vrh plánovaný nebo se jedná jen o typické „vesnické“ spuštění se s toulavými/napůl nadivoko žijícími psy, nese s sebou množství rizik. Ani zde si nikdo neláme hlavu s genetikou. Nikdo předem neodhadne, jaké zdravotní problémy může výsledný ořech mít. Často jsou to psi, kteří nebývají nemocní ani degenerovaní, to je třeba na druhou stranu uznat :) Větším problémem je udání takových štěňat. Ač je majitel nechá odčervit i očkovat, nemusí všechny udat ani zadarmo. Takoví psi končí zbytečně v útulcích, které praskají ve švech.

Chovné stanice

Chovné stanice jsou registrované. Chovatelé zakládají chov psů na genetických poznatcích a v případě výskytu zdravotního problému, štěně vyřadí z chovu. Chov provozují prakticky jako svého koníčka, často dotovaného z vlastní kapsy. Cena štěňat je vyšší než u množitelů, protože jsou opravdu očkovaná, opravdu odčervená, dostávají kvalitní žrádlo a je o ně staráno. Každý dobrý chovatel si zakládá na své pověsti a na narozených štěňatech mu záleží. Nedá je třeba kde komu a zajímá se o ně i po prodeji.

Bohužel se v posledních letech opakovaně objevují zprávy ukazující, že i chovné stanice mohou upadnout na úroveň množíren. Pokud o nějaké takové ve svém okolí víte, nahlaste ji.

Štěně s PP, „čistokrevné“ bez PP a štěně bez PP

O PP (průkaz původu) koluje mnoho nepravd. Jak to s PP tedy je?

 • Průkaz původu se vydává pouze psům narozeným rodičům, kteří jej vlastní také.
 • Průkaz původu dostane každé štěně z takového vrhu, a to i kdyby mělo tři oči a dva ocasy. V případě nějaké výraznější odlišnosti od standardu plemene se do průkazu pouze uvede, že není vhodné pro chov.
 • Z toho vyplývá, že množitel, který se vám bude snažit nakukat, že zrovna tohle štěně PP nemá, protože má jedno svěšené ucho nebo protože, že je jako poslední z vrhu menší, lže.
 • Neexistuje ani nadpočetný vrh. Další oblíbená lež množitelů, proč zrovna tohle štěně PP nemá, se odvíjí od jakéhosi smyšleného limitu pro počet štěňat na vrh. Žádný takový limit není.
 • Čistokrevné štěně bez PP neexistuje. Právě průkaz původu dokládá čistokrevnost několik generací nazpět. Stoprocentně čistokrevné nemůže být žádné štěně bez PP, ačkoli jeho rodiče se na první pohled zdají být jasným obrazem své rasy.
 • Množitelé často a rádi zaměňují průkaz původu za očkovací průkaz, který se dá označit stejnou zkratkou, tedy PP – Pet Pas.
 • Se psem s PP nemusíte chodit na výstavy a i přes dané jméno začínající písmenem vrhu vám nikdo nebrání říkat mu, jak chcete.
 • Štěně s PP má vystavený rodokmen ČMKU (FCI) a chovná stanice je uvedena na jejich stránkách. Vedle FCI ještě existuje organizace UCI, která sdružuje ty, kteří nesplňují podmínky FCI nebo z ní byli vyloučení. Potvrzení UCI se nedá pokládat za rodokmen FCI, neboť tato organizace genetiku u zvířat nezkoumá.

Jak vybírat? Zjišťovat, ověřovat, navštěvovat

Pokud se rozhodnete pro koupi štěněte, je nutné si uvědomit, že si domů přivezete dalšího člena rodiny, ne plyšovou hračku. Pes je závazek na dalších 10-15 let. Ta roztomilá malá chlupatá koule bude vyžadovat vaši neustálou pozornost a rychle vyroste. Pokud vás o psa prosí děti, uvědomte si, že ve většině případů je po pár týdnech/měsících omrzí a budete to vy, kdo s ním bude chodit ven. Rychlé shánění štěněte před Vánoci/před vysvědčením je čirý nerozum, kterého množitelé rádi zneužívají.

Jaké plemeno?

Výběr plemena by měl přijít hned poté, co rozhodnutí přivést domů čtyřnohého kamaráda bude promyšlené. Promyslete si, jak velké plemeno budete zvládat (ne každý dokáže naplnit potřeby ovčáků, když bydlí na sídlišti v 1+1). Promyslete si, jakou povahu psa upřednostníte a zda budete schopni jej pak cvičit (rodinný mazel nebo hlídač?).

Jakmile máte jasno ve velikosti psa a jeho povaze, zjistěte si o plemenech další informace. Existuje řada „přešlechtěných“ plemen, která trpí různými dědičnými chorobami. Tyto choroby se bohužel mohou vyskytnout i některých jedinců z chovu.

Pár základních rad před samotnou koupí
 • Pokud pejska vyžadují děti, nejprve s nimi proberte, jaká odpovědnost by na ně připadla. Nenechte se uchlácholit tím, že vám bez rozmyšlení slíbí, že se o něj budou starat.
 • Nekupujte štěně bez důkladného zvážení na poslední chvíli – v den narozenin, na Štědrý den ráno, odpoledne po vysvědčení. Toho množitelé rádi využívají a ještě vám na štěně přihodí slevu, jako by se zbavovali potravin těsně před dovršením data spotřeby.
 • Nekupujte štěně od člověka, který Vám jej chce předat na veřejném prostranství, aniž byste předtím navštívili prostory, kde se narodilo a vyrůstalo, nejlépe i prostory, ve kterých žijí rodiče štěněte.
 • Nekupujte štěně od člověka, který neprojeví zájem o to, do jakých rukou jej dává.
 • Vyžadujte kupní smlouvu.
 • Nekupujte štěně z lítosti. Pokud už máte podezření, že se jedná o velkomnožitele, štěně odmítněte. Takto byste možná zachránili jednoho tvora, který má velkou šanci celý (krátký) život trpět nějakou dědičnou chorobou, ale množiteli tím dáte impuls k tomu, aby množil dál, protože právě na dalším štěněti vydělal.
Nemáte na psa s PP peníze?

Chtěli byste čistokrevného psa, ale zdráháte se za něj dát více peněz, než za kolik by šel sehnat přes inzerát bez PP? Uvědomte si, že případná nepodchycená dědičná nemoc může vyjít na daleko větší peníze. Kromě toho budete ještě sledovat, jak pes trpí bolestmi a/nebo předčasně zemře. Raději šetřete měsíc dva déle, než si budete moci štěně s PP pořídit.

Je vám jedno, co ze štěněte vyroste, jen mu chcete pomoci?

Adoptujte si psa z útulku nebo od organizací, které se zabývají jejich záchranou. Často inzerují i štěňata, nikoli pouze dospělé psy. Šance na dědičné choroby a nejasný vzhled v dospělosti jsou zcela totožné s těmi, které máte u velkomnožitelů, jen tím nebudete podporovat nikoho, kdo drží zvířata v klecích jen proto, aby na nich vydělal.

Zdroje a doporučené články: nemnozime.cz | nekupujadoptuj.cz | nemnozdoma.cz | dogtown.cz | utulek-liben.com | sherak.cz | denik.cz | idnes.cz | tetyvakci.cz | neposednetlapky.cz | protivna-blondyna.cz

 

2 thoughts on “Štěně pod stromeček v akci

Okomentovat