Šumava | Svaroh (Zwercheck)

Svaroh - výhled

Svaroh (německy Zwercheck) – hora pojmenovaná po slovanském božstvu – se nachází na českoněmecké hranici nedaleko Černého jezera a Jezerní hory. Turistická trasa na vrchol vede pouze z Německa.

Našlapáno: 5 km
Stoupání: cca 270 m
Náročnost: střední (kvůli vedru)
Okruh: ano
Trasa: zde

Cestu jsme tedy započali na značeném parkovišti cca 11 km od přechodu v Železné Rudě (cesta směrem Lohberg). Výstup není nijak náročný. Do kopce se stoupá lesem s přirozenými stupni v podobě kamenů a kořenů. Ten den se i počasí chovalo relativně slušně, vedro začalo být až později.

Z hřebene se nám naskytl výhled na všechny strany, ještě než jsme došli na samotný vrchol, resp. vrcholy. Kamenité vršky se tu totiž nachází hned dva – jeden na české straně a druhý na německé. Německé ukazatele samozřejmě směřovaly turisty na ten jejich, na tom české však také stojí vrcholový kříž s nadmořskou výškou.

Cestou dolů jsme se kochali výhledem na náš další cíl – Velký Javor (na fotkách ta hora se satelity na vrcholu). O tomto výletu už jsem psala zde. Zvolili jsme neznačenou, ale dobře rozpoznatelnout cestu, která se napojila na tu, po níž jsme z parkoviště vycházeli (jak je patrné z mapy, na kterou odkazuji výše).


Navštívili jste někdy Svaroh / Zwercheck?

 

6 thoughts on “Šumava | Svaroh (Zwercheck)

  1. Hory jsou nádherné, jenže pro mě už většinou nedostupné.
    Nafotila jsi překrásné snímky, výšlap byl určitě skvělý a výhledy ještě lepší.
    No, budu se chodit rozhlížet z horských vrcholů k tobě, V. ;-)

     

Okomentovat