Temperament

(Obrázek je můj. Chce-li si jej někdo půjčit, nechť tam prosím uvede zdroj, děkuji.)

stabilní introvert = flegmatik

labilní introvert = melancholik

stabilní extrovert = sangvinik

labilní extrovert = cholerik

Tyto pojmy jsou v posledních letech více či méně známé i širší veřejnosti. Často výbušného člověka běžně nazýváme cholerikem, líného puberťáka, který kašle na příkazy rodičů, zase flegmatikem. Jak to s tímto rozdělením mysleli pánové C. G. Jung (extrovert x introvert), Hans Eysenck (stabilní x labilní) a Hippokrates (4 tekutiny v těle) a jeho pokračovatel doktor Galenos, když je vytvářeli? A jak jsou viděni dnes? Jdeme to rozpitvat…. O samotných pánech tu bude článek později.

Zprvu si musíme uvědomit, že veškeré pojmy jsou orientační. Člověk, který je jen a pouze (př.) cholerik a od dalších třech nemá jedinou vlastnost, je výjimkou. Důvod je prostý, takový člověk by se prakticky vůbec neuměl adaptovat do různých životních situací. Jde tedy o to, že člověk je smíchán ze všech složek, některá však převažuje. Znamená to, že v různých situacích převážně jednáme za základě jedné z nich, ale reakce na základě ostatních složek se objevují také – v menší míře.

Hippokratovu teorii o 4 tekutinách v lidském těle netřeba představovat. Nicméně jí bude věnováno místo v článku o něm. Stejně tak práce Galena. My si vezmeme rovnou 4 základní ukázkové temperamenty.

Flegmatik

V běžné mluvě tak označovaný notorický flákač, kterému je všechno jedno. Není tomu vždy tak. Jsou to spíše ty záporné vlastnosti. Flegmatik má ale také spoustu pozitivních. Především stálost, věrnost, spolehlivost, které jsou zvláště ve vztahu k druhým neocenitelné. Dále jmenujme třeba přemýšlivost, mírumilovnost. Flegmatik se nikam nežene, umí se pozastavit, situace prožívat s nadhledem a nenechá se snadno stáhnout do výlevu emocí. Tím pádem se stává stabilní oporou pro někoho dalšího. Často se ale stane, že někdo nepochopí jeho přirozenou netečnost a lhostejnost k dané situaci.

Pozitivní vlastnosti flegmatika:

a) dokáže s každým vyjít bez konfliktu
b) nevadí mu být sám ani v kolektivu mnoha lidí
c) pracuje systematicky a postupně
d) nespěchá, nenechá se jen tak vyvést z míry
e) snadno se přizpůsobuje a odolává tlakům
f) bere život takový jaký je a to z kladné i záporné stránky
g) je spolehlivý

Negativní vlastnosti flegmatika:

a) nemá rád změny a novinky
b) neumí se rozčílit, zanadávat si
c) neumí se pro nic pořádně nadchnout
d) práci často odkládá na poslední chvíli
e) nemá rád rozhodování

Melancholik

Melancholiky většinou vystihne i jediné slovíčko – přemýšlivý. Člověk s převahou melancholika totiž přemýšlí i nad věcmi, které ostatní přejdou bez povšimnutí. Je náladový a zároveň uzavřený, takže své emoce nedává tak intenzivně znát, jako cholerik a sangvinik. Je tichý, ostýchavý a zdrženlivý, často své pocity vyjadřuje uměleckou tvorbou. Obvykle trpí nižší sebedůvěrou. Při navazování vztahů potřebuje čas, aby mohl druhým začít důvěřovat. Nejhůře se adaptuje na požadavky dnešního světa, protože jej vnímá jinak, že společnost požaduje. Za to ale má schopnost vcítit se a porozumět ostatním.

Pozitivní vlastnosti melancholika

a) nenáročný, tichý, přemýšlivý
b) talentovaný a tvůrčí
c) má rád detaily, potrpí si na kvalitu
d) starostlivý se schopností empatie
e) problémům se snaží předcházet

Negativní vlastnosti melancholika

a) snadno zranitelný, přecitlivělý
b) na sebe sama přehnaně přísný
c) všude vidí překážky
d) více náchylný k depresím

Sangvinik

Typický veselý člověk, který rád chodí do společnosti a potřebuje kolem sebe lidi a nesnáší samotu. Snadno navazuje vztahy, ale hůře rozumí ostatním, nehloubá nad životem, negativní stránky života se snaží potlačovat, čímž si v sobě formuje časovanou bombu, která časem může přejít v různé psychosomatické problémy. Kvůli tlaku dnešní společnosti se i ostatní temperamenty snaží vystupovat jako sangvici, kteří mají v dnešním světě lepší pozici.

Pozitivní vlastnosti sangvinika

a) veselý, optimistický se smyslem pro humor
b) snadno prochází sociálními kontakty
c) rád je středem pozornosti
d) otevřený a zvědavý

Negativní vlastnosti sangvinika

a) naivní až dětinský
b) bývá egocentrický
c) skáče lidem do řeči nebo mluví jen o sobě
d) nepromýšlí důsledky svého jednání

Cholerik

Cholerikem nazveme člověka, který se často naštve i kvůli úplné prkotině. Jenže stejně jako u flegmatika se u něj staví kladné vlastnosti stranou. Cholerik např. je vůdčí typ, dokáže improvizovat, jít si za svým a realizovat své cíle navzdory překážkám. V mezilidských vztazích je však zbrklý, rychle se mu střídají nálady, které ač jsou intenzivní, rychle odezní.

Pozitivní vlastnosti cholerika

a) vůdčí, iniciativní, jde za cílem
b) problémy řeší rychle, je rozhodný
c) rád vyniká a soupeří

Negativní vlastnosti cholerika

a) myslí si, že má vždy pravdu
b) snadno se naštve a rozčílí
c) netrpělivý

 

14 thoughts on “Temperament

 1. Ahoj :) nechci být rýpal, ale správně je extravert s „a“, ne s „o“, protože extro není předpona. Chybně se to uvádí i v mnohé literatuře, tak se to často plete. A taky nemáš na obrázku v tom slově extravert „x“. :D jinak parádní článek, jako všechny ostatní.

   
  1. Tak toho chybějícího x jsem si doteď nevšimla, divné, obrázek je starý už 5 let :D Díky za upozornění, opravím si.
   S tím extrovertem a extravertem to ale tak jednoduše nevidím. Dokonce i pravidla českého pravopisu obsahují slovo extrovertní, ale extravert/ní se v nich neuvádí.

    
   1. Tak to je divné, že i slovník to uvádí takhle. Já psychologii studuji a právě profesoři nám vtloukoají do hlavy, že máme používat extravert s „A“. Každopádné článek účel splnil, takže za mě máš palec nahoru :)

     
    1. Naše přednášející na psychologii také používala slovo extravert, ale od užívání extroverta nás nijak neodrazovala. Těžko říct, zda je tedy správně obojí, zkusím to zjistit :)
     A díky! :)

      

Okomentovat