Zřícenina hradu Šostýn

Zřícenina hradu Šostýn

Zřícenina hradu Šostýn (německy Schauenstein) se nachází na kopci u Kopřivnice ve výšce 442 m.n.m. a jedná se o kulturní památku České republiky. Hrad pochází z konce 13. století, první písemná zmínka pak z roku 1347.

Našlapáno: cca 1,5 km
Stoupání: cca 70 m
Náročnost: žádná :)
Okruh: ne – tam a zpět
Trasa: zde

Svým účelům hrad sloužil pouze do začátku 15. století, kdy se na něm ukrývali dva polští šlechtici. Ti byli vojáky Vladislava Jagellonského roku 1404 vyhnáni a hrad byl vypálen. Následovaly tahanice o vlastnictví Šostýna až do roku 1467, kdy jej olomouckému biskupu Tasovi z Boskovic přenechal Jiří z Poděbrad. Nový majitel již zpustlý hrad neopravil.

Na místě jsou k vidění sklepní prostory paláce, které byly částečně zrekonstruovány, dále odkrytý základ bergfritu, zbytky dalších budov a také hromady roztroušenéného zdiva.

Fotky nejsou nic moc, neboť nám vypověděl službu objektiv a místo jsme nafotili pouze malým Nikonem – Coopix P310. :( Hrad jsme navštívili v rámci naší beskydské dovolené, tentýž den jsme se stavili i v Technickém muzeu Tatra, o němž chystám článek. Chtěli jsme navštívit i některá místa ve Štramberku, tam se nám však nepodařilo pro velké množství návštěvníků zaparkovat.


Co vy a zřícenina hradu Šostýn? Znáte ji? Navštívili jste ji někdy?

Co v okolí považujete za nějvětší lákadlo?

 

Okomentovat