Helfštýn

HelfštýnHrad Helfštýn jsem měla spojený jen s velkou akcí Hefaiston (mezinárodní setkání uměleckých kovářů), jinak jsem si ani nevybavovala, jak vlastně vypadá. Celkem mě proto překvapila jeho rozlehlost (podobně jako pár dnů předtím u Hukvald). Jediné, co jsem čekala a co se také splnilo, byl větší počet návštěvníků – je to známý a hojně navštěvovaný hrad. A není divu.

Hrad Helfštýn stojí na kopci nad Týnem nad Bečvou, odkud se na něj dá dojít po turistické stezce, případně lze přímo u hradu zastavit na parkovišti pro návštěvníky. Už pohled zvenčí napovídal, že tam strávíme prohlídkou delší čas.

 

Založení hradu se datuje na začátek nebo na konec 14. století.  Během husitských válek patřil ze začátku na stranu husitů a nebyl dobýván. Podrobnosti o jeho osudu poté, co tehdejší majitel kapituloval a přešel na stranu Zikmunda Lucemburského, nejsou známy. V druhé polovině 15. století byl hrad obléhán, ale ani o této události a stavu po obléhání se nedochovaly podrobnější záznamy. Hrad se dostal do rukou Pernštejnů, kteří jej přestavěli a udělali z něj vojenskou základu svého rodu. V polovině 16. století jej však prodali kvůli finančním potížím. Během třicetileté války byl hrad dvakrát neúspěšně obléhán a poté už přestal být udržován. Na konci 18. a na začátku 19. století se rozhodlo o částečném rozebrání hradu a demolici jedné věže hradního jádra. Jen krátce poté se začalo řešit zpřístupnění hradu návštěvníkům.


Druhé (Pernštejnské) nádvoří

 

Brány a stavby okolo třetího nádvoří

 

Pohled na hradní jádro a druhé nádvoří z vyhlídkové věže

 

Hradní jádro se žel v době naší návštěvy nacházelo v rekonstrukci se zákazem vstupu, na druhou stranu je to vítaná záminka se tam jet za pár let podívat znovu :)


Zdroj informací: wiki

Kam dál?
 

2 komentáře: „Helfštýn

Napsat komentář