Skanzen Villa Nova Uhřínov – podruhé

Skanzen Villa Nova (Uhřínov pod Deštnou) představuje projekt středověké vesnice z 13. až 14. století pojatý formou experimentální archeologie. Stavby jsou postaveny známými dobovými postupy a některé jsou ponechány svému osudu, aby bylo možné zkoumat jejich odolnost a životnost.

Tento skanzen jsme loni navštívili již podruhé (report z předchozí návštěvy si můžete prohlédnout zde). Villa Novu želbohům letos v březnu silně poničila vichřice. Zachytila jsem, že se konala nějaká dobrovolnická brigáda pro obnovu, nejsem však schopna říct, v jakém stavu je skanzen dnes, možná se bude od následujících informací a fotek lišit. Jakmile budeme mít čas a příležitost, určitě se tam zajedeme znovu podívat a podpoříme je alespoň vstupným.

Při naší návštěvě právě pracovali na střeše jedné budovy.


Obytná a hospodářská stavení (po pěti letech od naší přechozí návštěvy některá vypadala výrazně hůře), nějaké detaily a místní zvířata.


Vrátka, pozůstatky jedné stavby, pec na chleba, bylinná zahrádka, oboroh, past (prý na vlka, ale tomu se nám nechtělo věřit) a včelín.


Dávné obětiště s lebkou a tkanými pásky, potěšující pohled pro oko pohanovo :) Lidé to v sobě měli ještě dlouho, dlouho poté, co byli nuceni se začít klanět tomu divnému kultu z pouště.

Skanzen Villa Nova (Uhřínov)


Máte rádi skanzeny tohoto typu?

 

4 thoughts on “Skanzen Villa Nova Uhřínov – podruhé

 1. Takový skanzen se mi líbí, snad bude v pořádku. Oblast Orlických hor moc prozkoumanou nemáme, to taky musíme napravit. Tak se mi zdá, že musíme zůstat fit aspoň do 90ti :)

   
  1. Orlické jsou moje (resp. naše) srdcová záležitost, takže samozřejmě doporučuji :) A jinak se mi zdá totéž, snad se nám to poštěstí ;)

    
  1. Jak kdy… Některé reporty jsou z minulého roku, v tom počasí, co panuje letošní rok, toho moc nedáváme :(

    

Okomentovat