Góry Stołowe | Białe Skały a Fort Karola

Góry Stołowe (Stolové hory

Góry Stołowe (Stolové hory) leží hned za hranice u Náchoda a Białe Skały i Fort Karola patří mezi známé cíle.

Našlapáno: 9 km
Stoupání: cca 210 m
Náročnost: mírná
Okruh: ano
Trasa: zde

První letošní delší výlet jsme si naplánovali právě v polských Stolových horách. Trasu jsem vzhledem k počasí nakonec zkrátili, nicméně se tam rozhodně brzy vydáme znovu.

Na prvním rozcestníku jsme se vydali po zelené směrem k Bílým Skalám. Na asfaltce leželo tak 15 cm sněhu, takže se po ní nejlépe nešlo. V tu chvíli jsme litovali, že jsme doma nechali běžky. Úsek začal být zajímavým ale až po téměř 4 kilometrech, kdy se před námi objevily první skalní útvary.

Prostor kolem nich před námi v posledních několika hodinách nikdo neprocházel, takže jsme se místy bořili po kolena do sněhu, jak jsme se snažili najít cestu. :) O několik desítek metrů dál už tento problém odezněl, přes lesní porost se na zem tolik sněhu nedostalo. U dalších skalních útvarů jsme se dočetli, že pískovcové útvary vznikly před cca 100 mil. let v mořském prostředí.

Naší další zastávkou byla zřícenina hradu Fort Karola na hoře Ptak (841m.n. m.). Pozůstatky malé vojenské pevnosti z roku 1790 jsou až na jeden zděný oblouk a vysekané schody nenápadné. Tuto strážní pevnost nechal postavit pruský král Bedřich Vilém II. a pojmenoval ji po císaři Karlu VI. Dokončena však nebyla a během 19. století byla opuštěna. V dnešní době slouží jako vyhlídka na Velkou a Malou Hejšovinu (2km vzdušnou čarou). Tak daleko nám však počasí nedovolilo dohlédnout.

Z Fortu Karola jsme zamířili opět směrem do Karlówa. Lingvistický vtípek na ceduli jsme si nemohli odpustit a vycvakli ho také. :)

 

4 thoughts on “Góry Stołowe | Białe Skały a Fort Karola

  1. Pohádkové snímky, Veroniko, šli jste cestou necestou, ve sněhu a za sněhových přeháněk to musel být náročný výšlap, ale stál za to.

     

Okomentovat