Jak si najít čas na čtení knih?

knihovna

Teprve nedávno jsem překonala nejdelší čtenářskou krizi v mém dosavadním životě. Během první půlky roku jsem přečetla jen 3 knihy. Zlom nastal, když jsem si řekla, že takhle to prostě nejde. Věnovala jsem se sice jiným činnostem, knihy mi ale chyběly a mám dojem (snad to sama před sebou jen zveličuju), že se to podepsalo i na mém intelektu.

V září už jsem si řekla, že s tím musím něco udělat. Zatím se mi to daří.

Jak tedy překonat čtenářskou krizi? Jak si najít čas na čtení?

Základním krokem je stanovení si, kdy se čtení budu věnovat, následným pak samozřejmě dodržet to. A času se dá najít opravdu dost:

 • před spaním
  + místo poslední hodiny internetového nicnedělání se věnuji četbě
  + rozhodně je to lepší využití volného času
  – hrozí jen usnutí během odstavce, případně vypnutí mozku během odstavce (pořad čtu tutéž větu dokola a ani na popáté nedává smysl)
 • cestou
  + poslední dobou procestuju docela dost času a čtení je lepší než koukání z okna
  + na delší cestu je to příjemnější než sluchátka v uších
  – při krátké cestě se člověk nedostane úplně do děje tak, jak by si přál
  – doporučuji spíše pro literaturu faktu, které však tolik nepřečtu
 • při čekání (ve frontách, na MHD, na schůzku,…)
  + místo okounění po lidech, nástěnkách či holých zdech upřednostňuji rovněž četbu
  + čekání uteče rychleji
  – při kratším čekání hrozí stejné nevýhody jako při četbě cestou někam
 • přestávky (školní, pracovní)
  + i o relativně krátkých pauzách si najdu čas na pár stránek textu
  + v práci je na to ideální obědová pauza
  – nevýhody jsou shodné se čtením cestou někam.

Číst se ve škole samozřejmě dá i o hodinách či přednáškách, stejně tak v práci v pracovní době, pokud je zrovna možnost, to se ale už nemusí líbit vyučujícím, přednášejícím a nadřízeným. Celkem se mi osvědčilo mít na delší cestování a na doma nějakou dějem nabitou knihu a na kratší cestování či přestávky literaturu naučnou. Učím se však užívat si i knihu, ve které akce střídá akci, i v případech, že ji musím každou chvíli odložit. V současné době čtu cca 1 (tlustší) knihu týdně. Po té krizi je to rozhodně krok správným směrem.

Jestli se si sami nalháváte, že na čtení nemáte čas, je nejvyšší čas s tím něco udělat  :)

 

11 thoughts on “Jak si najít čas na čtení knih?

 1. V tom „večerním internetovém nicnedělání“ jsem se dost našla :-D Na čtení zatím čas naštěstí mám, čtu právě vždycky po autobusech, blbý je, když člověk musí číst něco do školy, to pak jdou knížky stranou

   
  1. Nu četba a práce do školy jsou samozřejmě brány jako polehčujicí okolonost. Krom toho když se člověk učí, tak ten mozek také nezahálí :)

    
 2. Vesměs čtu právě mezi přestávkami ve škole a také při cestování vlakem. Nebýt jízd vlakem, nepřečetla bych ani zdaleka tolik. Jinak mi dělá problémy si najít na čtení čas, i když si občas dokážu najít i doma volnou hodinku, během níž se odreaguji právě čtením. V dnešním hektickém světě jsou podobné chvíle vzácné, o to víc si jich pak vážím. Nečtu ale nijak moc ani rychle – řekla bych, že víc než 5-6 knih za měsíc nepřečtu, a to jenom, když mám štěstí a zrovna čtecí náladu. :)

   
 3. Spíš mám opačný problém, čtu i když bych měla dělat něco jiného :-D
  Všimla jsem si, že tu máš knížky z Čbdb, přidala jsem si tě :-)

   
 4. Tak s tímhle problém nemám, odjakživa jsem knihomol a přečtu nejmíň jednu knížku za týden. Jenže jsem v důchodu, tak zvládám internetové nicnedělání i četbu. Přiznám se, že čtu hlavně v posteli před spaním. Pokud není knížka dostatečně záživná, usnu za půl hodiny. V opačném případě čtu klidně 2-3 hodiny.

   
 5. Verunko, krásně jsi to napsala, moc.
  Pročítala jsem ty tituly, co uvádíš jako průměr atd. A moje první…kde ta holka bere čas?
  Ano, začala jsem nad svojí laxností přemýšlet a připomínat si skutečnost, že jsem byla velkým, skutečně velkým čtenářem. Stal se ze mne internetový lempl.
  Pracuji na tom, ovšem nesmím si lehnout, to je na pytel, okamžitě spím.

   
  1. Děkuji :) Už jsem to někde psala – letos část z těch titulů jsou audioknihy. S malým se věnujeme nějaké aktivitě nebo hře a já u toho poslouchám knížku. Jinak bych toho tolik nestíhala ani omylem :) Internet je strašný zabiják času a dá hodně práce se odtrhnout a jít si místo čučení do monitoru číst, ale stojí to za to :)

    

Okomentovat