Krasová jeskyně Na Pomezí se nachází asi 2 km severně od obce Lipová-lázně a 5,5 km severozápadně od Jeseníku. Jeskyně je otevřená od dubna do října (út-ne), v zimě představuje významné zimoviště netopýrů. Za vstup zaplatí dospělí 190 Kč a děti 100 Kč.
My si jeskyni Na Pomezí jako dobré místo, kde se ukrýt před srpnovým vedrem. A dobře jsme udělali, protože má opravdu pěknou krasovou výzdobu a slečna/paní průvodkyně nás jí provedla přiměřeným tempem (nikoli zbrklým jako jsme to zažili ve Škocjanských), takže jsme si mohli všechny zajímavé krápníky v klidu prohlédnout. Navíc vyprávěla pěkně a poutavě, bez zbytečných průvodcovských klišé. :)
- Kraj: Olomoucký
- Okres: Jeseník
- Vzdálenost: 0,5 km
- Stoupání: 196 schodů
- Okruh: ano
- Náročnost: žádná
- Typ cesty: betonový chodník, schody (obojí v jeskyni)
- Vstup: zpoplatněný (190/100 Kč, více zde)
- Parkování: přímo u vstupu do jeskyně
- Nutná výbava: oblečení do vlhka a chladna (teplota v jeskyních se pohybuje okolo 7 °C)
Jeskyně Na Pomezí má krásnou krasovou výzdobu
Jeskyně Na Pomezí má tři patra, z nichž horní a spodní jsou přístupná, prostřední nikoli. Krasové procesy začaly ve třetihorách prosakováním vody, která postupně rozšiřovala trhliny ve vápencích. Svou výzdobou mi hodně připomněla Jezerinu, některé krápníky a dómy mají i svá jména, například Smuteční vrba, Sloní ucho, Eskymák v kajaku, Šikmá věž v Pise, Spící sova nebo Zkamenělý pes. Místní stalagmity, stalaktity, stalagnáty a záclonky mají převážně bílou barvu, někde s odstíny béžové. Pokud pominu krápníkovou výzdobu, tak mě nejvíc zaujala rychlost, s jakou po objevení jeskyně odtěžili nánosy v jednom z dómů.
Další informace se dočtete na stránkách jeskyně: napomezi.caves.cz/.
Poznáváme Jesenicko 2023
V srpnu jsme se rozhodli probádat pro nás naprosto neznámý kraj severně od Jeseníku, předtím jsme se ale ještě stavili třeba na Rešovských vodopádech, u Bruntálu, v Krnově a na Pradědu. S dětmi jsme spali v dodávce a domů odjížděli nadmíru spokojení. :)