Kokořínsko | Okruh z Nedvězí

Nedvězí > Dražejov rozc. > Na Spáleništi > Planý důl > Dobřeň > Dolní Vidim > Horní Vidim > Starý zámek > Nové Osinalice > Osinalické sedlo > Rač > Panenský hřeben > Nedvězí

Po posledním výletu jsme dostali chuť na další delší túru. Původní Kokořínský okruh jsme naplánovali o 6 kilometrů delší, nicméně zdržení po cestě nás přimělo jej trošku zkrátit.

Našlapáno: 26,5 km
Stoupání: cca 650 m
Náročnost: střední
Okruh: ano
Trasa: zde

Modrá turistická značkaDražejov rozc. > Na Spáleništi > Planý důl

→ 6,5 km | ↑ 100 m | ↓ 210 m

První kilometry se táhly poměrně nezajímavou krajinou, ale utíkaly rychle. Brzy jsme se dostali do Střezivojic, za nimiž modrá uhýbá do lesa. Místo lesní pěšiny nás však čekala od traktorů či čeho rozrytá a zablácená cesta, po níž se šlo jen velmi obtížně. Teprve v blízkosti Planého dolu se cesta zlepšila. Pár zajímavých objektů jsme však spatřili již tu.

Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí

Zelená turistická značkaPlaný důl > Dobřeň

→ 2 km | ↑ 80 m | ↓ 20 m

Další dva kilometry už se šlapalo po příjemné cestě až do obce Dobřeň. Počasí však pro nás nemilovníky tepla a dusna nijak příjemné nepanovalo.

Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí

Zelená turistická značkaDobřeň > Dolní Vidim > Horní Vidim

→ 4 km | ↑ 130 m | ↓ 130 m

Následující část údolíčkem řadím mezi nejhezčí, které jsme v oblasti Kokořínska navštívili. Kousek za obcí vede trasa z celkem prudkého kopce a až do Dolní Vidimi se mírně svažuje. Z Dolní do Horní Vidimi se pak vystoupá takřka to, co člověk za celou dobu naklesal, a ta námaha je odměněna pěkným výhledem.

Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí
Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí
Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí

Modrá turistická značkaHorní Vidim > Starý zámek (zříc.) > u roz. Království

→ 5 km | ↑ 150 m | ↓ 70 m

Celý tento úsek považuji až na okolí zříceniny Starý zámek za méně zajímavý. Cesta vsí i později za zříceninou vedla převážně po silnici a ubíhala pomalu. Po čase naštěstí uhnula a poměrně prudké stoupání vedlo zajímavou cestou – údolíčkem, které vypadalo téměř jako uměle vytvořené.

Z tvrze Starý zámek se dochovala stěží jedna tesaná místnost.

Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí

Zelená turistická značkaodbočka u roz. Království > Nové Osinalice > Osinalické s. > Rač

→ 5 km | ↑ 180 m | ↓ 60 m

Jak se postupně zatahovalo, správně jsme předpokládali, že začně pršet. Déšť nás provázel prakticky od cesty do Nových Osinalic a ustal až za rozcestníkem Rač. Cestou jsme se tedy nezdržovali a šlapali, co nám nohy stačily. Sprchnutí jsme však po celodenním dusnu uvítali.

Červená turistická značka> Rač > Panenský hřeben > Nedvězí

→ 4 km | ↑ 110 m | ↓ 100 m

Poslední úsek naskytl zajímavý výhled z bezejmených skalních útvarů. Cesta do Nedvězí se zdála být trošku náročnější kvůli táhlému stoupání, avšak i tak uběhla poměrně rychle a překvapivě snadno. Vrchol Nedvězí jsme nakonec kvůli pozdnímu příchodu odpustili (západ slunce jsme neprošvihli, ale barev jako posledně jsme se nedočkali, pouze se plynule setmělo) a dál pokračovali přes ves k autu.

Kokořínsko - okruh z Nedvězí Kokořínsko - okruh z Nedvězí

 

2 thoughts on “Kokořínsko | Okruh z Nedvězí

 1. Když vidím tyhle fotky, lituji toho, že nejsem mladší a schopnější. Kokořínsko je nádherný kout naší země, jenže já už nějaké velké výšlapy nezvládnu.
  Snímky jsou všechny krásné, ale ty poslední dva, to je něco úžasného!

   
  1. Kokořínsko je dost dobře dostupné autem a člověk se zas tak moc namáhat nemusí, když nechce nebo nemůže. Na hodně míst vede od parkoviště sotva 500 metrů dlouhá cesta bez nějakého šíleného stoupání :)
   A jinak děkuji!

    

Okomentovat