Šumava | Luzný (Lusen)

Šumava - Luzný

Luzný / Lusen (1373 m. n. m.)

Luzný (německy Lusen) je považován za jeden z nejhezčích vrcholů Šumavy/Bavorského lesa. Celý vršek pokrývá kamenné pole, jinak je holý a poskytuje tak kruhový výhled.

Našlapáno: 8,5 km
Stoupání: cca 410 m
Náročnost: střední
Okruh: částečně
Trasa: zde

Odkud na vrchol

Luzný se nachází na německém území kousek od hranic. Dá se na něj vydat ze dvou hlavních bodů – z obce Waldhäuser, odkud jsme vyšli my, či z Modravy, jak jsme zjistili po návratu domů. Okruh z Modravy je však více než 3x delší, což by v letních vedrech pro nás znamenalo dosti velký problém. Vydali jsme se tedy do Waldhäuseru vzdáleného 50 km od Železné Rudy.

Na místě jsme zjistili, že jsou Němci vtipálci. Cestu z něj k parkovišti, ze kterého jsme chtěli vyjít, označili cedulí se zákazem vjezdu mezi 9. a 16. hodinou. Čekaly nás tedy 2 km po silnici. Druhou možností bylo úsek objet a zajet si tak 15 km. Poslední pak autobus, který líné turisty ty 2 kilometry v pravidelných intervalech vozí sem a tam.

Ač bylo dopoledne, panovalo vedro už od rána, takže jsme se po silnici vlekli déle, než by se nám líbilo. Nakonec jsme však do původního výchozího bodu dorazili a mohli se skrýt před sluncem na lesní cestě. Brzy jsme se po mírném stoupání dostali ke Skleněné arše. Loď v dlani je dílem německých sklářů a českých řezbářů.

Cesta dál se táhla nízkým porostem a pomalu před námi začalo rýsovat závěrečné stoupání v podobě strmých kamenných schodů.

Pohled zpět na cestu, kterou jsme šli.

Kameny na vrcholu jsou pokryty lišejníkem a připomněly mi stejně porostlá kamenná pole v Nízkých Tatrách. Vrchol poskytl výhled opravdu na všechny strany

Cesta dolů druhou cestou uběhla rychle a závěrečný úsek po silnici kupodivu také.


Znáte tento vrchol, tuto část Šumavy?

Doporučíte další vrcholy, na nichž se nachází podobné kamenné pole/moře?

 

4 thoughts on “Šumava | Luzný (Lusen)

 1. To jsou nádherné záběry, Veroniko!
  Loď vypadá velice zajímavě a kamenitý terén je prostě úžasný. Jenom si nedovedu představit chůzi mezi těmi balvany.
  Je fajn, že se tvoje fotky dají rozkliknout a zvětšit. To já neumím udělat a navíc mám pořád děsné problémy s blogem. :(

   
  1. Díky :) Chůze po balvanech je bez problémů. je tam vyšlapaná cesta z těch placatějších a stabilnějších :)
   Rozklikávací fotky jsou plugin do WordPressu. Obávám, se, že na blogu.cz nic takového nastavit ani nelze…

    

Okomentovat