Migréna není obyčejná bolest hlavy

Bolest hlavy

Každý migrenik by s chutí nakopal každého, kdo o svých občasných bolestech hlavy z nedostatku tekutin, spánkového deficitu nebo špatného vzduchu prohlásí: „Migréna? Jó to mívám taky. To je v pohodě.“

Migréna není obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které je vedle středně silných až velmi silných bolestí hlavy často doprovázeno nevolnostmi a dalšími příznaky. S ohledem na intenzitu bolesti je pak migrenik nucen omezit veškerou produktivní činnost, protože jednoduše není schopen ji naplno vykonávat. Při silném záchvatu opravdu není na místě migrenika podezírat z toho, že přehání nebo simuluje.

Migréna postihuje častěji ženy než muže. Poprvé se může objevit už během puberty, nejvyšší počet migreniků však patří do věkové skupiny 30-40 let. Okolo 60. roku života u části migreniků záchvaty zcela vymizí. U žen se zpravidla zmírňuje během těhotenství. Velká část migreniků toto onemocnění zdědila. S věkem se obvykle prodlužuje délka záchvatu, avšak snižuje se jeho intenzita.

Co to tedy je ta migréna, jak se projevuje?

Přesné příčiny dosud nebyly zjištěny. Obecně se uvádí, že bolest způsobuje nárůst aktivity neuronů, které podráždí senzitivní kůru mozku, thalamus a/nebo mozkový kmen, což se projeví bolestí.

Intenzita bolesti, četnost, průvodní příznaky i spouštěče jsou u každého různé. Obecně se dá říci následující:

 • délka záchvatu: 2 – 72 hodin
 • povaha bolesti: středně silná až velmi silná, často pulzující, postihující jednu půlku hlavy nebo i menší oblast (silný pocit tlaku za okem apod.), bolest se může stěhovat
 • průvodní projevy: nevolnost, zvracení, zvýšená citlivost na světlo, zvuky, pachy

Samotný záchvat má obvykle 4 fáze:

 • prodromální fáze
 • aura
 • bolest hlavy
 • postdromální fáze

Prodromální fázi migrény často doprovází podráždění, náladovost, únava nebo i např. chuť na sladké a objevuje se několik hodin až jeden den před další fází. Část migreniků se před samotným nástupem bolesti setkává s tzv. aurou (předzvěstí), která se projevuje dočasnými změnami ve vidění zpravidla v době jedné hodiny před nástupem bolesti. Většinou se jedná o vlnění či záblesky v zorném poli, mrtvé body či oblasti v zorném poli a další. S nástupem bolesti zpravidla ustupuje. Kromě zrakových vad se může objevit ztuhlost, zhoršená koordinace pohybů, brnění, poruchy řeči a další.

Obyčejné bolesti hlavy jsou nepříjemné, o tom se nebudeme přít. Bolesti, které zažívá migrenik však bývají nesrovnatelné. Silná bolest doprovázená nevolností, někdy i zvracením, omezuje a komplikuje každodenní běh života. Fyzická i psychická námaha může záchvat zhoršit a výkonnost při něm je řádově nižší. Silná bolest trvající několik hodin v kuse je vysilující a po jejím skončení sice člověk cítí úlevu, ale zároveň i únavu či celkové vyčerpání.

Mimo záchvaty samotné se migréna sice většinou nijak neprojevuje (maximálně mírným tlakem, který může být předzvěstí dalšího záchvatu), nicméně život komplikuje i tím, že na ni člověk i tak myslí, ať chce, nebo ne. Musí si hlídat všechny jemu známé spouštěče, dodržovat určitý režim, zakazovat si konzumaci některých potravin.

Spouštěče migrény

Každý migrenik u sebe pozoruje jiné spouštěče, často se záchvat dostaví až při jejich kombinaci, 1 spouštěč ještě nemusí znamenat automatickou poukázku na bolest hlavy. Každý si je u sebe musí vypozorovat sám a podle toho ve vlastním zájmu přizpůsobit své návyky.

Mezi spouštěče mohou patřit:

 • pobyt ve vydýchaných či zakouřených prostorech
 • nedostatečný přísun tekutin
 • určité potraviny
 • alkohol
 • stravovací návyky (nepravidelnost, přejídání)
 • únava, spánkový deficit
 • stres, šok
 • změny počasí (tlaku vzduchu)
 • nadměrný hluk
 • změna životního cyklu
 • abstinenční příznaky (nedostatek kofeinu, nikotinu apod.)

Léčba

Léčba migrény je složitá. Pokud je diagnostikována, musí si sám migrenik vypozorovat, které spouštěče u něj záchvaty vyvolají, a pokud možno musí svůj život přizpůsobit tak, aby příčiny vzniku co nejvíce omezil.

Chemických pilulek existuje několik druhů, každému od bolesti pomohou jiné a nutno poznamenat, že ne vždy zabírají. Dost záleží na načasování užití, povaze záchvatu a dalších faktorech. Tyto léky jsou podávány pouze na předpis a jejich složení a původ není nic moc pěkného. Existují i léky, které neřeší pouze utlumení bolesti, ale mají předcházet procesům v mozku, které ji způsobují. Volně dostupné prášky zpravidla nemají žádný účinek, snad krom občasného placebo efektu a mohou vést k závislosti.

Přírodní léčba v poslední době podporuje kopretinu řimbabu, jejíž účinnou složkou je parthenolid, který znehybňuje chemické látky v mozku, které způsobují rozšiřování krevních cév. Užívá se preventivně a při samotném záchvatu od bolesti nepomůže. Pomoci může i hořčík a vápník (mmj. regulují přenos nervových vzruchů k mozku), majoránka nebo třeba aromaterpie. I zde však platí, že ne vždy zaberou všem. Doufejme, že se v alternativní léčbě brzy objeví nějaký způsob, jak příčiny migrény odstranit.

zdroje: obrázek | ordinace.cz | celostnimedicina.cz

 

3 thoughts on “Migréna není obyčejná bolest hlavy

 1. Moje bývalá spolupracovnice trpí migrénou při změnách počasí. Její migrény mají hrozný průběh, není vůbec schopná něco dělat, musí si vzít dovolenou a ležet ve tmě a klidu. Vzhledem k tomu, že se počasí mění dost často, dovolené se jí nedostává.
  Já trpím silnými bolestmi hlavy od mládí, je to hodně nepříjemné, ale opravdovou migrénu jsem nezažila.
  Článek je velice zajímavý.

   
 2. Můj bratr trpí na velmi časté záchvaty migrény. Do školy chodí tak 1-2x za týden.
  Ačkoliv sama migrénami trpím, nejsem si jistá, jestli to z jeho strany není další metoda, jak se úspěšně vyhýbat škole. Když byl mladší, trpěl tzv. ,,zápaly švindlu“ velmi často. Poslední dva roky má migrény. Sama vím, že je to hodně nepříjemné, ale neumím si představit, že bych od sedmi do jedenácti ráno ležela a zbytek dne strávila u počítače. Když mám migrénu, většinu dne proležím a už jenom představa, že bych hrála střílečky, nebo koukala na TV, je pro mě děsivá.
  Brácha chodí do 9. třídy a vztahy ve třídě má dobré (když se ve škole objeví, přijde pak domů s partou stálých kamarádů). Jenže je od mala flegmatik a radši předloží 10 výmluv, než aby hnul prstem. Vůbec nevím, co s ním. Rodiče se o něho bojí, jezdí s ním na neurologii, ale sami jsou si vědomi toho, že s ranním simulováním problém nikdy neměl.
  Je mi ho líto, pokud migrénami opravdu trpí tak často (ne o prázdninách a víkendech :D), ale nevím, jak mu mám pomoct.
  Poslední týden si řídím budík na 4:30, abych se ho zeptala na stav hlavy a dala mu léky (Aulin) v případě potíží. V 7:30 ho hlava stále bolí a spí až do jedenácti. Po probuzení zamíří k počítači. Spát chodí nejdřív o půlnoci a celkovou životosprávu má šílenou.
  Myslíte, že jsou jeho migrény způsobeny nedostatkem pohybu, pc, ponocováním…? Ráda bych mu nějak pomohla.
  Děkuji. :-)

   
  1. Nejsem odborník, ale migréna může být způsobena prakticky čímkoli. Spouštěče jsou u každého migrenika jiné. Často někdo uvádí zejména nepravidelné změny v pravidelném denním režimu, třeba tedy i ponocování, pokud tedy není pravidelně prováděno každý den :) Tohle si žel musí každý migrenik vypozorovat sám a nejlépe se potom spouštěčům zcela vyhýbat.

    

Okomentovat