Oblíbené pohádky

Nebudu zapírat, že se u ručních prací ráda koukám mimo jiné na pohádky. I přesto však mám mnohdy problém vyjmenovat ty, které se mi opravdu líbily a stojí za doporučení. Nakonec jsem jich napočítala přece jen více, než mám prstů na obou rukou, a rozhodla se o ně podělit :)

Sedmero krkavců (1993)

Jedna z nejpodhodnocenějších pohádek na ČSFD (55%). Nízké hodnocení je zřejmě způsobeno tím, že lidé tohle na Vánoce asi nečekali :) Příběh je určen spíše pro dospělé než pro děti. Pojednává o Bohunce, která se vydá hledat své bratry zakleté v krkavce. Cestu urazí dlouhou, nelehkou, ale je odhodlaná vytrvat a vrátit se domů i s nimi. Kromě příjemně temné atmosféry musím vytáhnout i přirozené personifikování přírodních sil, které ne vždy člověku pomohou tak, jak si usmyslí. Za sebe ji hodnotím jako jednu z nejlepší pohádek v tom původním slova smyslu. Pohádky totiž dříve byly určeny zejména pro dospělé.

Pohádka o putování (1982)

Další mou oblíbenou podobně laděnou pohádkou je Pohádka o putování. I zde vystupuje v hlavní roli dívka – Marta hledající svého uneseného bratra Maye. Ten má schopnost vycítit přítomnost zlata v okolí, která mu činí velké bolesti. Marta cestou potkává filosofa Orlanda, který ji doprovází na části jejího putování. Nechybí zde drak, strach o holý život ani setkání se starou ženštinou představující mor. Konec, kdy je hradní zhýčkaná idylka ničena pod vahou zlata, je stejně působivá, jako temná atmosféra celého Putování doprovázeného výbornou hudbou.

O Šedivákovi (1995)

Poměrně málo známá pohádka O šedivákovi mě příjemně překvapila tím, že se i na deseti metrech čtverečních ve studiu dá s trochou hereckého umu a použitelnými kostýmy natočit celkem slušný film. Původem islandský příběh vypráví o kouzly obdařeném Šedivákovi, který jednoho dne přichází do chudé chalupy a mění život jeho obyvatel k lepšímu. Zároveň se rozhodne uzavřít sázku se samotným králem a dostat jeho dceru za ženu.

Perinbaba (1985)

Perinbaba vypráví příběh Jakubka, kterého si kdysi vzala k sobě Paní Zima poté, co jej zachránila před Zubatou. Jakub pobývá u Perinbabky, kde se učí jejímu řemeslu a sleduje měnící se svět. Sám zůstává stejný. Jednoho dne se však na něj na kouzelné peřině vydá, aby mohl zamilovaný do Alžbětky bojovat o její ruku. Slouží u jejího otce rychtáře a odmítá Albětčinu nevlastní sestru, které se Jakub líbí. Za čas ze služby odejde, aby mohl postavit mlýn a o Alžbětku požádat. Při dokončování mu donese buchty, které však její macecha posypala uspávacím práškem. Alžbětka je hozena do studny, ale je zachráněna Perinbabkou. Jakub je obviněn z vraždy a je odsouzen k smrti. Jak to dopadne, na to už se podívejte sami :) Kouzelný příběh za zhlédnutí určitě stojí.

Kovladov dar (1998)

Kovladov dar je další z poměrně dost podhodnocených a méně známých pohádek. Vypráví o boji Rastislava a Ctirada o vladykovu dceru Milicu. Ta sama miluje Rastislava, vladyka však rozhodl, že ji dá za ženu tomu, kdo mu donese kůži bílého jelena. Mládenci jej opravdu těsně uloví, ale chrání jej sokol, kterého Ctirad zraní. Rastislav se mu rozhodně pomoci i přesto, že Ctirad dorazí do osady dřív a jistě se bude ucházet o Milicu v jeho nepřítomnosti. Sokol ukáže se být Kovladem, strážcem hory plné pokladů, který se mu po zásluze odmění.

Král sokolů (2000)

Král sokolů je další dosti podhodnocenou pohádkou. Odehrává se v nádherné slovenské krajině, doprovází ji hudba mého oblíbeného skladatele Krzesimira Dębskeho a vypráví o čtrnáctiletém Tomáši, který vyrůstá v horách a rozumí zvířecí řeči. Shodou okolností se dostane na hrad pána Baladora, kde se setká s jeho dcerou Forminou. Ta se má brzy provdat za Ostrika. Tomáš se připlete do intrik vrchního sokolníka Ivera, který se snaží nadobro zbavit svého soka Vagana, který dříve zastával jeho místo. Ten, ač žije v ústraní, se stále snaží chytit královského sokola pro Baladora. Později jsou Tomáš i Vagan a další jejich přátelé obviněni z únosu a snad i vraždy Ostrika, který se ztratil cestou na hrad. Na Tomášovi je, aby jej našel a ostatní zachránil před oprátkou.

Čarodějův učeň (1977)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek (v případě animovaných ji řadím na první místo) je rozhodně kreslený Čarodějův učeň, které jsem již dříve věnovala celý článek, jen hodnocení jsem od té doby pozvedla. Tato tak trošku hororová pohádka Karla Zemana pojednává o Krabatovi, sirotkovi, který se v zimě dostane do mlýna, kam následuje havrana. Tam ho přivítá podivný muž s obrovskou jizvou na hlavě, který se představí jako zdejší mistr. Jak se záhy ukáže, mistr je černokněžník a z jeho spárů není lehké se jen tak dostat.

S čerty nejsou žerty (1984)

S čerty nejsou žerty považuji za nejlepší hranou klasickou moderní pohádku. Hlášky z ní zlidověly v nejedné rodině, stejně tak i u nás. Je to nejlepší pohádkové peklo, kterého jsme se dosud dočkali. Tato tady rozhodně nesmí chybět :)

Další

Další daleko známější pohádky uvádět podrobně nebudu. Je však na místě je alespoň zmínit. Celkem se mi líbila ta O statečném kováři (1983). Ta O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987) je jediným použitelným počinem Zdeňka Trošky. Nesmím opomenout klasiku v podobě Tří oříšků pro Popelku (1973).


A co vy a vaše oblíbené pohádky? :)