Beskydy | Velká Čantoryje

Velká Čantoryje (polsky Czantoria Wielka) je nejvyšší vrchol Slezských Beskyd v České republice a leží na hranici s Polskem.

Našlapáno: cca 10 km
Stoupání: cca 620 m
Náročnost: střední
Okruh: ne – tam a zpět
Trasa: zde

Výstup jsme začali v Nýdku u skokanských můstků, kde jsme nalezli vhodné místo k zaparkování auta (placené parkoviště v centru obce jsme z principu odmítli). První část trasy jsme vystoupali po neznačené cestě mezi poli a loukami. Velká Čantoryje se nad námi tyčila a nás ve svižném výstupu zdržovalo slunce, které mělo ten den stále velkou sílu.

červená turistická značka Po kilometru a půl jsme se připojili k červené turistické stezce, jejíž součástí je v tomto úseku i Rytířská naučná stezka. Cesta vede stále do kopce (překvapivě :)), takže jsme uvítali možnost si na chvíli oddechnout u studánky. Po dalším krátkém úseku se stoupání výrazně zmírnilo. Odpočinková část nabídla i několik zajímavých výhledů do kraje i pohled na rozhlednu na vrcholu Velké Čantoryje.

žlutá turistická značka U rozcestníku Pod chatou Čantoryjí jsme přešli na žlutou značku a čekalo nás poslední větší stoupání, které vede po širší cestě. Vidina něčeho osvěžujícího k pití nám zlehčila krok a my ten kousek zdolali dost rychle.

Po občerstvení jsme se vydali na samotný vrchol, který se nachází cca 700 metrů dále po žluté. Otevírací dobu rozhledny jsme nestihli (nu, s miminkem nám vypravování se na výlet trvá o něco déle, než na co jsme zvyklí). Mezi stromy jsme zahlédli malou část toho, co umožňuje spatřit, takže jsme přesvědčeni, že na Čantoryji určitě polezeme znovu.

Již tradičně se začalo stmívat již krátce po polovině naší trasy. Rozhodli jsme se tedy vrátit se stejnou cestou zpět. Čelovky jsme sice nezapomněli, ale malým v nosítku jsme se nechtěli po tmě prodírat neznámou cestou. Námi zvolená byla více než pohodlná.

 

3 thoughts on “Beskydy | Velká Čantoryje

    1. Děkuji :) Letos jsme dost zlenivěli, ono je to turistikování s miminkem o něco náročnější, ale snažíme se. Tohle byl zřejmě největší kopec, na který jsme s ním vylezli :)

       

Okomentovat