Wolin – XX. ročník středověkého festivalu Slovanů a Vikingů

Léta jsme se této akce chtěli zúčastnit. Loni nám to těsně nevyšlo a až letos jsme se konečně na 20. ročník této dosti známé akce vydali. Naše očekávání se vůbec nedržela při zemi.

Do Wolinu jsme dorazili na sobotní program někdy po desáté ráno. Našli jsme jedno z posledních volných neplacených míst (polské złoté jsme chtěli využít na užitečnější věci) a kupodivu se nenacházelo daleko od vchodu. Vstupné se nám zdálo vzhledem k rozsahu celého festivalu dosti směšné – 15 złotych/osoba, tedy cca stovka na jednoho).

Zorientovat se v rozsáhlejším hradišti nám chvíli trvalo. První část programu – boje o most, se však konala u jednoho ze dvou vstupů do areálu, takže jsme tam dorazili i dost brzo na to, aby špunt jako já něco viděl.

Po bojích o most jsme se rozhodli projít si celý areál, najít nějaké známé a kouknout, co se kde děje a nabízí. Všechno jsme viděla jako z rychlíku. Dav lidí nás nekompromisně tlačil dál a jen málokde jsme se mohli opravdu zastavit. Co naplat, zkusili jsme to několikrát, jinak to nešlo :)

Pálící slunce zvyšovalo rozladěnost z množství návštěvníků a budilo v nás jinak skrytou agresi. Stínu jsme našli pramálo. V polovině programu jsme se dokonce uchýlili k razantnímu rozhodnutí, že nás sem už nikdo nedostane. To vedro nám prostě vážně vlezlo na palici. Samozřejmě jsme si to o pár hodin později rozmysleli :) Stačilo chvíli v klidu posedět a poslouchat naše oblíbené kapely – Starého Olsu a Percival. Spolu s nimi hrály ještě dvě další a celý den se střídali. Zastihli jsme je tedy 3x.

Bitva, na kterou všichni vzpomínají, když se zmiňují o Wolinu, nás zklamala asi ze všeho nejvíc. Bojovalo se v ohraničeném prostoru (samozřejmě na druhém konci, než kde jsme si našla místo já) a bojovalo se nemastně, neslaně, mdle. Dokonce předloňská bitva na Rogaru mi přišla lepší a to tam byla desetina účinkujících. Kdyby se alespoň bojovalo o hradiště, mohlo to být zajímavější. To by se však diváci nikam nevešli.

Večer se konala ještě svatba Slovanky a Vikinga, na kterou jsem se celkem těšila. Konal v místní svatyni s nově vztyčenou modlou Svantovíta. Čekala jsem představení, z něhož bych si mohla vzít inspiraci. Dočkala jsem se frašky dvou ožralých „žerců“, kteří mleli nesmysly. Bylo poměrně smutné se na to dívat.

Večer zakončil promítaný dokument o Wolinu natáčený přímo na předchozích ročnících festivalu, který byl zajímavý a stál nám i za to, že jsme ho celý prostáli. Večer jsme strávili v kempu, který střeží několik metrů vysoké modly Svantovíta a při večerní koupeli sledovali bouři na protějším břehu Dziwny. Následující den jsme se po 1600 km dlouhé cestě (první část zde) živi a zdrávi vrátili zpět domů obohaceni o mnoho cenných poznatků a zážitků.

Ač to z výše uvedeného možná nevyplývá, nakonec se nám tam líbilo a dají-li bohové, příští rok jedeme zas! :)

 

11 thoughts on “Wolin – XX. ročník středověkého festivalu Slovanů a Vikingů

 1. Pěkná a vypovídající reportáž. Něco podobného teď dělají poblíž bítovské zátoky u hradu Bítov. Je to v prostoru zříceniny Cornštejn i před ní. Má to grády, ale snad je cvrkot jen v prázdninovým období. Takovými akcemi si vydělávají na renovaci prostor zříceniny hradu :-)

   
  1. Akce vypadá zajímavě, ale já jsem přecejen na ten raný středověk :) Dřív se konala raně středověká bitva v Rosicích u Brna Svatobor, kterou už dva roky postrádám. Za týden se ale koná zmiňovaná bitva Rogar v Brdečném u Neveklova (http://www.os-midgard.info/rogar_2014.php), kterou můžu vřele doporučit.

    
 2. Tak trochu si to dovedu představit, Veroniko. Mě by na podobnou akci asi nikdo nedostal, davy lidí a vedro, to by mě nejspíš kleplo. Když se k tomu přidá zklamání …
  Nakonec jste si akci přece jenom užili, podle slov v poslední větě, a navíc jsi nafotila skvělé snímky.

   
 3. Za tenhle report moc díky. :) Na Wolin mě to vždycky táhlo, zvlášť třeba po zhlédnutí dokumentu se Sigurdy (který vlastně znáš, že :)). Svatobor mi chybí stejně jako tobě, zkusím vyzvědět, jak se to s ním má, myslela jsem, že letos konečně bude, ale jaksi se nic neděje… A Rogar mi letos, jako už tradičně, zase nevyjde, mám prostě poslední dobou na ty RS akce hrozný pech. :( Co se týče Wolině, doporučuju se jinak podívat na youtube na video s názvem „Wolin 2014 FPS“, které dělal kamarád z bitvy z pohledu první osoby, je zajímavé dostat se takhle do té bojové vřavy. :)

   
  1. Taky jsme mysleli, že to, že se Svatobor nekonal loni, bylo výjimečně. Jestli něco zjistíš, tak dej prosím vědět. Rogar byl letos parádní, škoda že ti to nevyšlo. Report taky chystám :)
   Na video kouknem, je jasné, že Wolin je akce hlavně pro ty, kteří se tam jdou pomlátit v bitvě, to divák nemá šanci prožít stejně :)

    

Okomentovat