Zimní Oheb

• Oheb •

Zřícenina hradu Oheb se nachází přímo nad přehradou Seč. Leží v CHO Železné hory přibližně 25 km jihovýchodně od Čáslavi a 20 km severně od Chotěboře, na místě je zbudované malé bezplatné parkoviště přímo u hráze přehrady, a to hned u skály, na níž se v zimě tvoří krásné ledopády.

Ostatně kvůli nim jsme tady po svátcích zastavili, na hrad se nám ale chtělo také, přece jenom jsme Oheb neviděli nějakých deset let a byli zvědaví, co se tu za tu dobu změnilo. Auto jsme nechali u skály a podél silnice se vydali až k místu, kde zelená značka uhýbá do kopce do lesa. Toho času byla lesní pěšina trochu namrzlá, ale jít se po ní dalo bez větších obtíží.

  • Kraj: Pardubický
  • Okres: Chrudim
  • Vzdálenost: 1,5 km
  • Stoupání: 70 m
  • Okruh: ne, tam a zpět
  • Náročnost: žádná
  • Typ cesty: lesní pěšina silnice
  • Vstup: volný
  • Parkování: u hráze přehrady

Výhled na přehradu Seč z Ohebu

Než se dostanu k samotné zřícenině, začnu vyhlídkami na přehradu Seč. Těch se u hradu nachází hned několik. Na první vyhlídkové místo narazíte hned po výstupu do kopce, na přehradu je vidět z místa vedle hradu (první fotka). Další se nachází o kousek dál směrem ke skalnímu ostrohu a je dokonce oplocené (druhá a třetí fotka). Poslední se nachází přímo na skalách kus od hradu, kam jsme ale tentokrát s malým nešli, takže fotky až příště.

Za celkem zajímavý považuji fakt, že jsme reklamu na tuhle naši pěknou přehradu viděli v Maďarsku. V expozici u skály Hegyestű, což jsou pěkné a pěkně vysoké čedičové varhany podobné naší Panské skále, promítali video spřátelených lokalit, mezi než patří i Pardubický kraj. Záběr na přehradu Seč nás nenechal na pochybách ani na chvíli, tato vodní plocha je jednoduše nezaměnitelná. :)

Zřícenina hradu Oheb v zimě

Co se týče samotné zříceniny, jako první nás překvapilo, jak oproti létům minulým prokoukla. Pamatujeme si zarostlé návrší, kde toho na první pohled moc vidět nebylo. Teď je to tu prokácené a nedá se říct, že by to bylo špatně. Podobně jsem vnímala vykácení svahu na druhé straně silnice před pár lety. Člověk si zvykl na zalesněný kopec a najednou se mu otevřel výhled do dáli. A ten výhled mimochodem vážně stojí za to, najdete ho cestou z Proseče dolů k hrázi.

Ale zpět k Ohebu. Samotnému návrší se tak říkalo určitě již na začátku 14. století, kdy tady řeka Chrudimka tvořila mohutný oblouk = oheb. Hrad zde vznikl ve druhé polovině 14. století a písemně je doložen až ze začátku 15. století. Z většiny stran jej chránil strmý svah, z východní strany, jež se nachází ve výšce okolního terénu, pak uměle vybudovaný příkop a val. Do hradu se vstupovalo věží, jež se dosud částečně zachovala. K rozšíření Ohebu došlo v 60. letech 15. století, impulsem k tomu pravděpodobně byl hrozící vpád Uhrů. Vznikla tak mimo jiné nová brána a nový příkop, protože ten původní nahradily nové stavby, hlavně hradby. K vpádu nedošlo, práce se nedokončily a hrad začal od začátku 16. století chátrat. Stačila necelá dvě století, aby lidé zapomněli, kde vůbec Oheb stával.

Hrady.cz, odkud jsem čerpala informace, dále uvádějí, že toho z Ohebu moc nezbylo. Tento dojem ale nesdílím, řekla bych, že se z pohledu běžného turisty jedná o pěknou a poměrně rozsáhlou zříceninu, která rozhodně stojí za návštěvu.


Znáte zříceninu hradu Oheb?

You may also like