Zřícenina hradu Říčany

Zřícenina hradu Říčany

Říčanský hrad – nepřehlédnutelná památka města Říčan, pokud víte, kde ji hledat. :) Zřícenina hradu se nachází prakticky v centru obce, přesto se nám v době, kdy jsme ještě bydleli v Praze, stala taková věc – jeli jsme přes Říčany na výlet a řekli si, že navštívíme místní zříceninu. Nevěděli jsme, kde se přesně nachází, ba jsme vlastně ani netušili, jak Říčany dále od Černokostelecké ulice (to je hlavní tah z Prahy na Kutnou Horu) vypadají. Nu, zabloudili jsme a hrad jsme samozřejmě nenašli. Poprvé jsme se k němu podívali až době, kdy už jsme v Říčanech bydleli, a na procházku jsme se k němu vypravovali poměrně často. Když jsem o něm nedávno četla ve Vondruškově Husitské epopeji, řekla jsem si, že je nejvyšší čas mu věnovat vlastní článek.

Kudy k hradu
 • Z vlakové stanice Říčany tudy (cca 3km okruh s Mlýnským rybníkem).
 • Z autobusové zastávky Říčany – Masarykovo náměstí tudy (cca 600 metrů i se stejnou cestou zpět).
 • Pokud se na výlet vypravíte s dětmi, vezměte je na Lázeňskou louku, kde se mj. nachází opravdu lákavé provazové hřiště, přesně tady. ;)
Něco málo z historie

Říčanský hrad byl založen v druhé polovině 13. století Ondřejem z Všechrom – nejvyšším komořím krále Přemysla Otakara II, který tak založil i rod pánů z Říčan. V podhradí v krátké době vznikla stejnojmenná vesnice. V období husitských válek měl hrad v držení odpůrce husitů Diviš z Průhonic. Hrad byl husity dvakrát dobyt. V druhé polovině 15. století se dostal do držení Trčků z Lípy, kteří jej zřejmě brzy nechali chátrat. Od roku 1544 se uvádí jako pustý. Dnes je chráněn jako kulturní památka ČR.

Jak je patrné z fotek, dochoval se donjon (věž) se studnou a zeď paláce. Zřícenina hradu Říčany je volně přístupná a určitě stojí spolu se svým okolím za návštěvu.

Zdroj informací: wiki


Znáte tento hrad? Navštívili jste někdy Říčany?

 

5 thoughts on “Zřícenina hradu Říčany

  1. Nejvyšší čas to napravit! :) Hodně lidí jsme překvapili, když jsme jim řekli, že máme kousek od bydliště hrad. Není to úplně známé místo. :)

    
 1. Tam jsem nikdy nebyla, ale třeba to někdy napravím. Zimní fotky hradu mají takový větší nádech opuštěnosti, marnosti, smutku.

   
  1. Tak až budeš mít cestu okolo, stojí to za to. :) Je fakt, že to tam v zimě má jinačí atmosféru, ale naživo opuštěně nepůsobí, nachází se de facto v obydlené zástavbě. :)

    

Okomentovat