Zřícenina tvrze Proseč

Zřícenina tvrze Proseč

Zřícenina tvrze Proseč stojí na okraji stejnojmenné obce na Pelhřimovsku, zhruba 8 km západně od Lipnice nad Sázavou a 10 km severozápadně od Humpolce, přesně zde. Cestou od Lipnice narazíte na ukazatel k tvrzi a zaparkovat můžete přímo u ní.

Tuto tvrz jsme měli v plánu navštívit jako jeden z cílů při naší cestě z Jihlavy přes Havlíčkův Brod a Vojslavice. Za sebou už jsme pár cílů měli (články chystám) a všelijaká obloha slibovala brzký déšť. Jakmile jsme ale zaparkovali, chytli jsme asi 2 minuty naprosto úžasného světla, které zmizelo ještě předtím, než jsme vůbec došli ke vchodu (všimněte si toho rozdílu na fotkách). Déšť nás zastihl na cestě ihned po opuštění Proseče, ale to nám už nevadilo. :)

Z historie tvrze Proseč

O založení vsi a tvrze se toho moc neví. První písemné zmínky o vsi pocházejí z roku 1538, avšak nějaké pány z Proseče uvádějí prameny již na konci 14. století a následně v první polovině 15. století. V průběhu 15. století se zřejmě Proseč dostala do držení majitelům panství lhotického.

Zbudování tvrze jako takové se odhaduje na konec 14. století, čemuž nasvědčuje způsob jejího postavení. Využívána byla zřejmě pouze jako hospodářské stavení. Brzy proto byla opuštěna a rozebírána místními na stavební materiál. Předpokládá se i to, že stavba vyhořela, protože zdivo nese stopy kouře a žáru.

Z věžovité tvrze zůstalo dochováno pouze přízemí. Dnešní vchod odpovídá původnímu. Zřícenina tvrze Proseč je chráněna jako kulturní památka České republiky.


Než dopíšu tipy na další výlety z okolí, mohu alespoň doporučit blízkou zříceninu hradu Orlík.


Znáte tuto zříceninu?

Doporučíte nějaké zajímavosti v okolí pro příště a pro ostatní návštěvníky?


Zdroj informací: castrum.cz a wiki

 

5 thoughts on “Zřícenina tvrze Proseč

  1. Bylo úžasné a opravdu vydrželo tak ty 2 minuty, ale tak to už u podobného počasí bývá.

    
 1. Moc krásné a vzácné světlo, takové se povede chytit jen občas právě v době těsně před deštěm nebo naopak těsně po něm.

   
 2. Hmmm… Systém mi oznámil, že můj komentář je spam. Ale nevadí, třeba nakonec odněkud vykoukne :-).

   

Okomentovat