Zřícenina hradu Zlenice

zřícenina hradu Zlenice

Na tuto zříceninu jsem si vzpomněla, když jsme letos navštívili nedalekou zříceninu hradu Stará Dubá a pozůstatky středověkého města Odranec (článek zde). Chvíli jsme tehdy přemýšleli, že bychom se tam šli při té příležitosti podívat znovu, ale nakonec nás odradil nutný návrat do Hvězdonic pro překonání řeky (blíže most není). V létě však přímo pod Zlenicemi funguje přívoz, takže to můžete spojit v jeden výlet. :)

Našlapáno: cca 4,5 km
Stoupání: cca 160 m
Náročnost: mírná
Okruh: ne – tam a zpět
Trasa: zde

Zlenice jsme navštívili před dvěma lety. Vyrazili jsme ze Senohrab (auto jsme zaparkovali u nádraží), kde jsme si šli nejdříve prohlédnout zříceninu hradu Ježov (na mapě severně od vlakové stanice Senohraby). Z té toho kvůli blízké vlakové trati moc nezbylo, takže o ní samostatný článek dělat nebudu. 

Cesta na Zlenice vede od nádraží po žluté z části podél tratě, následně lesem z kopce dolů a podél potoka. Na místo jsme dorazili krátce před setměním, proto jsou fotky tak divně tónované – panovalo už přítmí. Máme v plánu se tam v dohledné době znovu vydat a hrad nejen lépe nafotit, ale dodat i více informací, nyní jen ve zkratce. :)

O Zlenicích toho není známo příliš mnoho. Hrad byl založen z kraje 14. století, svého času jej vlastnili pánové z Dubé a přecházel z držení do držení podobně jako hrady jiné. Již v 2. polovině 15. století se uvádí jako pustý.

 

2 thoughts on “Zřícenina hradu Zlenice

    1. Tajemné to trochu je, zejména pokud si před návštěvou pustíš film Zločin na Zlenicích hradě (existuje i knižně, ale zatím jsem nečetla) :)

       

Okomentovat