veruce.cz

Migrace z blog.cz na WordPress

AKTUALIZACE:: 14.8. 2017 – aktualizován seznam převedených blogů
AKTUALIZACE:: 9.8. 2017 – přidána funkce pro přenesení obrázků v článcích, další info níže

Na základě velkého množství stížností na směr, kterým se ubírá server blog.cz, a s tím souvisejícího stesku po tom, že by někteří blogeři rádi migrovali jinam, avšak nechce se jim ani kopírovat články ručně, ani přijít o komentáře, dospěli jsme s mým mužem k následujícímu řešení. Já mu situaci popsala a on napsal skript, který blog běžící na blog.cz vyexportuje ve formátu, který lze importovat do redakčního systému WordPress.

Pár informací o skriptu Blogcz2WP:

 • Skript stáhne z vašeho blogu na doméně blog.cz všechny články vč. data zveřejnění, dále kategorie, do nichž články vloží, a také komentáře.
 • Skript zachová u článků a komentářů jejich vlastnosti (čas zveřejnění, autor, e-mail, www autora, atd.).
 • Skript neumí stáhnout obsah nacházející se mimo články – rozvržení menu, informace v patičce, informace v záhlaví.
 • Skript umí stáhnout obrázky v článcích, v exportovaných článcích modifikovat cesty k obrázkům tak, aby se načítaly lokálně. Při exportu vznikne vedle XML souboru adresář Obrazky, jehož obsah stačí pouze nahrát do adresáře wp-content/uploads ve Vašem WordPressu. (Funguje jak u WordPressu na vlastním hostingu, tak na wordpress.com.)
 • Skript neumí exportovat a zachovat design blogu (záhlaví, sloupce, barvičky, nastavení písem, rozvržení stránek..).
 • Skript neumí přenést a založit menu se stejnou strukturou, jakou mělo na blogu.cz (přenesou se kategorie, články budou správně zařazené, ale menu bude nutné ve WordPressu vytvořit nové v souladu s použitou šablonou)
 • Pro správnou funkci je nutné mít rozhraní blogu nastaveno na český jazyk.

Není vyžadováno žádné heslo ani jiné přístupové údaje, skript pracuje s volně dostupnými stránkami, nepřistupuje k žádným chráněným zdrojům, nehackuje blog.cz ani jeho databázi. Export vašeho autorského obsahu se odehraje s vaším souhlasem, vše je tedy zcela legální.
Export se nijak nedotkne stávajícího blogu, ten zůstává beze změny.

Autorem skriptu blogcz2WP je Martin Rybenský. Program je napsán v Pythonu, tvoří jej přibližně 1000 řádků zdrojového kódu, jeho programování probíhalo ve dnech 3. – 8.8. 2017 a zabralo několik desítek hodin čistého času.

blocz2WP


Úspěšně přemigrované blogy:


Prohlášení:

Ačkoliv byla snaha naskriptovat program co nejuniverzálněji, občas se může stát, že při exportu některého blogu zhavaruje. Nelze zkrátka podchytit úplně všechno, co blog, to do značné míry originál.
Obvykle se dá drobným přizpůsobením skriptu problém vyřešit, ale může se stát, že to za vynaložení přiměřeného úsilí prostě nepůjde.
Pokud se tak stane, vyhrazujeme si právo takový blog odmítnout exportovat.
Mějte prosím pochopení, export blogu je od nás služba, za kterou nepožadujeme žádné peníze a všechno děláme ve volném čase, kterého máme už takhle málo.

Program blogcz2WP bude časem uvolněn ke stažení jako freeware. Stane se tak ale až po odladění všech chyb, na které při exportu dalších blogů narazíme a také poté, co bude dotažen do konce ověřovací mechanismus prokazující majitele blogu, aby nedošlo k jeho zneužití.

Jinak dobrovolné příspěvky samozřejmě vítáme, na případných složitějších operacích nad rámec výše uvedeného za přiměřenou odměnu jsme také ochotni se domluvit, pro více informací pište na mail info@veruce.cz.

Podmínky použití a postup:

Máte-li o exportní soubor svého blogu zájem, podmínky a postup jsou následující.

 • Na mail info@veruce.cz nám pošlete zprávu, který blog chcete exportovat.
  • Na tomto blogu je nutné mít na úvodní stránce (třeba v menu) uvedený stejný e-mail, z jakého nám budete psát, aby nedošlo ke zneužití služby třetí osobou.
  • Dále potřebujeme vědět jen to, zda se stěhujete na vlastní hosting s WP nebo na wordpress.com.
  • V případě wordpress.com potřebujeme znát adresu nového blogu kvůli správnému přenesení obrázků.
 • Po ověření e-mailové adresy exportujeme daný blog do souboru .xml, který je importovatelný do WordPressu. Tento soubor vám pošleme e-mailem spolu s odkazem na stažení složky s obrázky.
 • Tento soubor nahrajte pomocí nástroje Import do vašeho blogu používajícího WordPress.
 • Do patičky nebo do sloupečku pod menu nového blogu uveďte následující informaci:
  Převedeno z domény blog.cz programem blogcz2WPMartin Rybenský 2017)

  Zde je HTML kód ke zkopírování:
  Převedeno z domény blog.cz programem <a title="Informace o převodu blogu z blogu.cz na WordPress" href="http://blog.veruce.cz/dulezite/migrace-z-blog-cz-na-wordpress/">blogcz2WP</a> (© <a title="Stránky autora" href="http://rybensky.com">Martin Rybenský</a> 2017)
 • Pokud nás zmíníte i v článku o úspěšné migraci, zlobit se nebudeme :)
 • Odkaz na váš blog bude uveden v seznamu úspěšně převedených blogů na konci tohoto článku jako reference.
 • Založení nového blogu ihned po vygenerování .xml souboru samozřejmě není podmínkou. Pokud se však později rozhodnete blog založit a soubor použít pro nahrání původního obsahu, platí podmínky výše.

WordPress

Podávání informací k postupu instalace a nastavení WordPressu už je mimo téma a rozsah tohoto článku a mimo naše časové možnosti (drobnou radu poskytnout můžeme, zakládání nového blogu, zřizování hostingu apod. už je však na vás). Přikládáme alespoň několik užitečných odkazů:

 

2 thoughts on “Migrace z blog.cz na WordPress

 1. Jitka S.

  Skvělý počin. Věřím, že spousta lidí ho ocení a také využije. Já sama se stěhovala už před lety, to těch článků ještě nebylo tolik, tak se to dalo přenést ručně. Dnes už bych si to nedovedla představit. Vím o pár lidech, kteří o změně už nějakou dobu uvažují, takže jim předám info o této možnosti.

   
  1. veruce Post author

   Děkujeme a rozšíření mezi blogery, kteří by to mohli využít, budeme rádi!

    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.