Migrace z blog.cz na WordPress nebo Blogspot

Skript blogcz2WP stáhne z vašeho blogu na doméně blog.cz všechny články vč. data zveřejnění, dále kategorie, do nichž články vloží, a také komentáře.

AKTUALIZACE::

11.4.2019 – aktualizován seznam převedených blogů (celkem 29)

12.12.2017 – přidány reference spokojených blogerů :)

1.10.2017 – přidány informace k importu blogu na blogspot.com / blogger.com

Na základě velkého množství stížností na směr, kterým se ubírá server blog.cz, a s tím souvisejícího stesku po tom, že by někteří blogeři rádi migrovali jinam, avšak nechce se jim ani kopírovat články ručně, ani přijít o komentáře, dospěli jsme s mým mužem k následujícímu řešení. Já mu situaci popsala a on napsal skript, který blog běžící na blog.cz vyexportuje ve formátu, který lze importovat do redakčního systému WordPress.

Pár informací o skriptu Blogcz2WP:

 • Skript stáhne z vašeho blogu na doméně blog.cz všechny články vč. data zveřejnění, dále kategorie, do nichž články vloží, a také komentáře.
 • Skript zachová u článků a komentářů jejich vlastnosti (čas zveřejnění, autor, e-mail, www autora, atd.).
 • Skript neumí stáhnout obsah nacházející se mimo články – rozvržení menu, informace v patičce, informace v záhlaví.
 • Skript umí stáhnout obrázky v článcích, v exportovaných článcích modifikovat cesty k obrázkům tak, aby se načítaly lokálně. Při exportu vznikne vedle XML souboru adresář Obrazky, jehož obsah stačí pouze nahrát do adresáře wp-content/uploads ve Vašem WordPressu. (Funguje jak u WordPressu na vlastním hostingu, tak na wordpress.com.)
 • Skript neumí exportovat a zachovat design blogu (záhlaví, sloupce, barvičky, nastavení písem, rozvržení stránek..).
 • Skript neumí přenést a založit menu se stejnou strukturou, jakou mělo na blogu.cz (přenesou se kategorie, články budou správně zařazené, ale menu bude nutné ve WordPressu vytvořit nové v souladu s použitou šablonou)
 • Pro správnou funkci je nutné mít rozhraní blogu nastaveno na český jazyk.

Není vyžadováno žádné heslo ani jiné přístupové údaje, skript pracuje s volně dostupnými stránkami, nepřistupuje k žádným chráněným zdrojům, nehackuje blog.cz ani jeho databázi. Export vašeho autorského obsahu se odehraje s vaším souhlasem, vše je tedy zcela legální.
Export se nijak nedotkne stávajícího blogu, ten zůstává beze změny.

Autorem skriptu blogcz2WP je Martin Rybenský. Program je napsán v Pythonu, tvoří jej přibližně 1000 řádků zdrojového kódu, jeho programování probíhalo ve dnech 3. – 8.8. 2017 a zabralo několik desítek hodin čistého času.

blocz2WP


Reference:

Jestli jsem já rychlá ve svých rozhodnutích, tak Veruce je rychlá v zálohování blogů. Člověk očekává přesun v rámci dnů a ono je za půl hodiny hotovo.

Lina Dee

V tomto článku by som sa chcela poďakovať za export mojej stránky z blog.cz Martinovi a Veronike…
Ste úžasní! :) Ďakujem!

rainorchid

Veruce a Martin se rozhodli vyslyšet stížnosti množící se na blog.cz a Martin věnoval hodiny na sepsání scriptu, který dokáže stáhnout veškerá data z vašeho blogu – fotky, články i komentáře. Založíte si blog jinde, nahrajete soubor a články se vám tam rozbalí tak jak byly. Původního blogu se to nedotkne a můžete s ním naložit, jak se vám zlíbí.

 

Jednoduchost a rychlost neuvěřitelná. Jeden večer jsem Veruce napsala a druhý den jsem měla na založené doméně nahrané všechny své články za celých pět let se zachovanými komentáři i původním časem publikace. Donahrála jsem soubor s fotkami a ty se k článkům napárovaly jako by se nechumelilo.

Teeda


Všechny úspěšně přemigrované blogy:


Prohlášení:

Ačkoliv byla snaha naskriptovat program co nejuniverzálněji, občas se může stát, že při exportu některého blogu zhavaruje. Nelze zkrátka podchytit úplně všechno, co blog, to do značné míry originál.
Obvykle se dá drobným přizpůsobením skriptu problém vyřešit, ale může se stát, že to za vynaložení přiměřeného úsilí prostě nepůjde.
Pokud se tak stane, vyhrazujeme si právo takový blog odmítnout exportovat.
Mějte prosím pochopení, export blogu je od nás služba, za kterou nepožadujeme žádné peníze a všechno děláme ve volném čase, kterého máme už takhle málo. Zatím se však všechny blogy podařilo vyexportovat úspěšně a nějaký čas navíc jsme každému věnovali :)

Podmínky použití a postup:

Máte-li o exportní soubor svého blogu zájem, podmínky a postup jsou následující.

 • Na mail info@veruce.cz nám pošlete zprávu, který blog chcete exportovat. A klidně tykejte, pokud nevyžadujete vykání :))
  • Na tomto blogu je nutné mít na úvodní stránce (třeba v menu) uvedený stejný e-mail, z jakého nám budete psát, aby nedošlo ke zneužití služby třetí osobou.
  • Dále potřebujeme vědět jen to, zda se stěhujete na vlastní hosting s WP, na wordpress.com nebo na blogspot.com a potřebujeme znát adresu nového blogu kvůli správnému přenesení obrázků (neplatí pro blogspot.com, info k obrázkům níže).
 • Po ověření e-mailové adresy exportujeme daný blog do souboru .xml, který je importovatelný do WordPressu/na Blogspot. Tento soubor vám pošleme e-mailem spolu s odkazem na stažení složky s obrázky.
 • Tento soubor nahrajte pomocí nástroje Import do vašeho blogu používajícího WordPress/na blogspot.com.
 • Někam na nový blog (třeba do patičky nebo do sloupečku pod menu) uveďte odkaz na tento článek a na web autora. Může to vypadat třeba takto:
  Převedeno z domény blog.cz programem blogcz2WPMartin Rybenský 2017)

  Zde je HTML kód ke zkopírování:
  Převedeno z domény blog.cz programem <a title="Informace o převodu blogu z blogu.cz na WordPress/Blogspot" href="http://blog.veruce.cz/dulezite/migrace-z-blog-cz-na-wordpress/">blogcz2WP</a> (© <a title="Stránky autora" href="http://rybensky.com">Martin Rybenský</a> 2017)
 • Pokud nás zmíníte i v článku o úspěšné migraci, zlobit se nebudeme :)
 • Odkaz na váš blog bude uveden v seznamu úspěšně převedených blogů uprostřed tohoto článku jako reference.

WordPress

Podávání informací k postupu instalace a nastavení WordPressu už je mimo téma a rozsah tohoto článku a mimo naše časové možnosti (drobnou radu poskytnout můžeme, zakládání nového blogu, zřizování hostingu apod. už je však na vás). Přikládáme alespoň několik užitečných odkazů:


Možnost importu z blog.cz na blogspot.com

 

Dohledali jsme online aplikaci, která dokáže převést náš export blogu do souboru importovatelného na blogspot.com.

Správně se přenesou články, kategorie (jako štítky), komentáře včetně jmen autorů, dat publikace, odkazů na www, apod. Problém je ovšem s obrázky. Jejich cesta je po nahrátí na  blogspot.com zcela náhodná a proto nelze do .xml souboru zapsat správné cesty. Možnosti jsou následující:

 • Předáme vám obrázky v zazipované složce, vy je nahrajete na nějaký hosting (třeba známého nebo nějaký freehosting) a dáte nám vědět adresu (včetně složky), kde se budou obrázky nacházet. V takovém případě je můžeme do exportu zahrnout, do .xml bude zapsáno jejich nové umístnění na vašem hostingu a budou se v článcích zobrazovat automaticky.
 • Ponechat absolutní cesty na současná umístění tak, jak jsou nyní na blogu.cz. Bude to fungovat do doby, dokud se obrázky budou nacházet na svém současném umístění. Pokud jste je nahrávali do uložiště na blog.cz, měly by se zobrazovat i po zrušení stávajícího blogu. Záleží ale na tom, jak dlouho vůbec bude existovat blog.cz…
 • Obrázky vám dáme v zazipované složce a necháme na vás, jak s nimi naložíte. (Do článků si je musíte nahrát ručně). 

Pokud se tedy chcete přestěhovat na blogspot.com a nechcete ručně kopírovat články (a případně i komentáře), můžete náš export využít rovněž. Postup a podmínky výše zůstávají stejné. 

42 komentářů: „Migrace z blog.cz na WordPress nebo Blogspot

 1. Skvělý počin. Věřím, že spousta lidí ho ocení a také využije. Já sama se stěhovala už před lety, to těch článků ještě nebylo tolik, tak se to dalo přenést ručně. Dnes už bych si to nedovedla představit. Vím o pár lidech, kteří o změně už nějakou dobu uvažují, takže jim předám info o této možnosti.

   
 2. Něco takového rozhodně chybělo. Já se pokaždé stěhovala spíš stylem“ „Jdu o dům dál“ , a spíš jsem byla ráda, že ty svoje starší články už nevidím. Rozhodně oceňuju to kvantum práce, kterou si s tím Martin dal.

   
 3. Milá Veruce,
  kéž by bylo více takových lidí, jako jste vy dva. :-)

  Poznámka ke Galerii: tohle je např. ze zrušeného blogu – a obrázky tam pořád jsou (alespoň doufám, že se nejedná o žádou mezipaměť), Galerie je podle mě nezávislá.

  http://nd06.jxs.cz/041/844/d1ee3aee8b_103051017_o2.jpg

  viz také http://blog.blog.cz/1012/co-se-deje-po-smazani-blogu-nebo-obrazku-v-galerii

  Problém je spíš v tom, že by to s Novou mohlo celé padnout. Já sama mám většinu obrázků u starých přestěhovaných článků právě z Galerie, takže by se mě to také dotklo…

   
  1. Děkujeme za info! Tohle jsme netušili, v článku už je to opraveno :)
   Snad to vydrží co nejdéle, tu práci s předěláváním obrázků v každém článku si dovedu představit…
   A jinak díky za linkování tohoto článku na několika místech. Lidi sem teď na něj dost chodí, ale zdá se, že většina, která o stěhování uvažovala, už to mezitím stihla udělat svépomocí a ti ostatní se zřejmě zas tak moc přestěhovat nechtějí :)

    
   1. Rádo se stalo – dobrý věci je třeba šířit! Já do těch odkazů vlastně ještě musím doplnit ten Blogspot. :-)

    Ono to vypadá, že hodně lidí by chtělo, ale nemohou se k tomu rozhoupat (čas, zvyk, atd.). Ale tím, jak se to zhoršuje, se myslím mnozí ještě odváží a budou rádi za vaší pomoc. :-)

     
 4. Skvělé! Takový kus odvedené práce, určitě pomůžete spoustu blogerům, kteří chtějí odejít z blog.cz :) A pomohli jste i mně, protože jsem se z Bloggeru rozhoupala do vlastního hostingu a domény na WordPressu, když jsem viděla, kolik blogerů se tam přesunulo :) Děkuji :)

   
 5. Tak tohle je fakt super, tím víc, že už jde články přesunout i na Blogspot! :) Asi blbá otázka, ale zachovává se prosím i po importu (na Blogspot) stejné formátování článků? :)

   
  1. Otázka je to naopak dobrá. V zásadě ano, ale ne úplně absolutně.
   Správně se přenese základní formátování textu tak, jak je definováno v HTML, to znamená úrovně nadpisů, tučné písmo, kurzíva, pozice obrázků, členění odstavců… Nepřenáší se ale žádné externí CSS, takže pokud jsou v šabloně blogu například ty úrovně nadpisů nějak nastylované (zvláštní font, barvy..) a základní barva textu je třeba modrá, tato informace se nepřenese a styly se největší pravděpodobností naopak podědí od šablony použité na blogspotu.

    
   1. :)
    Aha, tak ve mně klíčí naděje, že něco, o co mi fakt strašně jde, zůstane zachováno, ale radši se ještě dozeptám, protože jste to vyloženě nezmínil: když jsem nějaký text normálně při psaní článku v editoru zvýraznila barvami, tak to tedy zůstane zachováno? :D
    Děkuju moc za odpověď! :)

     
    1. Ano, zůstane :)
     Editor blogu.cz to zapisuje jako přímý styl tagu span, takže je to normálně v těle článku a můj skript to sebere. Poslal jsem do mailu ukázku.

      
 6. Mohla by som sa opýtať, či niekedy (možno v daleje budúcnosti) neplánujete napísať skript (alebo čo.to -nevyznám sa v tom), aby sa zachovalo aj menu, hlavičky či dizajn?
  Inak možno niekedy túto vec využijem, pretože sa bojí, že niekedy blog padne a ja by som to chcela mať všetko zálohované, takže rozhodne o tom uvažujem a príde mi to ako skvelý nápad. Je úžasné, že ste niečo také vytvorili :)

   
  1. To by šlo špatně.. Ve WordPressu není rozvržení designu, použité záhlaví ani struktura menu součástí importované / exportované zálohy ve formátu XML. Tyto informace jsou součástí použité šablony, která definuje design. Skript, který by stáhl současný vzhled a modifikoval nějakou základní WP šablonu tak, aby vypadala jako původní blog na blogu.cz by byl neuvěřitelně složitý. Pokud by to vůbec bylo proveditelné, čas nutný na jeho naprogramování by byl neúměrný jeho reálnému přínosu.

   Menu v zásadě zůstane zachováno už nyní, přenesou se články se všemi kategoriemi a obvykle jsou to kategorie, co tvoří menu. Jak ve WP, tak blogspotu by tedy mělo stačit menu jen z těch kategorií poskládat. Pokud jde o design, záhlaví, patičku.. to už si bude muset poradit každý sám. Určitě to zabere mnohem méně času, než ručně přetahat všechny články a komentáře :)

    
 7. Mám jeden zákeřný dotaz. 0:-) Nad stěhováním stále ještě váhám. Blog na wordpressu mám připravený, ale zatím je vedený jako neveřejný. Chtěla jsem se tedy zeptat, jestli bych mohla otravovat i přesto. A nebo mám počkat, až budu s konečnou platností rozhodnutá?

   
  1. Ahoj, dneska se Ti chystám odpovědět (trošku nestíhám), koukali jsme na to a chybu jsme zatím neobjevili, tudíž se to špatně opravuje, nejspíš něco náhodného, ale rozepíšu se :) .

    
 8. Veruce s Martinem bleskově a bezchybně přenesli 8 let mé činnosti na blog.cz na novou adresu. Jste úžasní, lidi, děkuju!
  Prdlá Prvomatka

   
 9. Milá Veruce, jsem jedna z těch , které momentální situace na Blog.cz dovádí k šílenství, a abych se nemusela rozčilovat ještě i kvůli blogu, přešla jsem ba blogspot. Ale na blog.cz jsem také, prostě je to takový paralelní blog. Pokud se na blog.cz nic nezmění, chci odejít. proto ta dualita. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné přenést blog z blog.cz na blogspot ale tak, aby fungoval stále i na platformě blog.cz. Tedy přenést najednou všechny články ale blog nemazat. Pokud by to šlo, ráda bych o tuto službu poprosila. Díky moc za cokoli ;-)

   
  1. Promiň, komentář spadl do spamu a já si toho všimla až teď :/
   K dotazu – určitě to jde. My se v zásadě blogu na blog.cz vůbec nedotkneme, skript pracuje s tím, co je dostupné pro čtenáře. Takže můžeš přenést stávající články jako zálohu na Blogspot a poté fungovat na obou nezávisle na sobě, případně mít Blogspot jen jako zálohu, kdyby blog.cz zcela padl :)

    
 10. Martine a Verunko,
  přísluší se postavit do řady lidí, kteří slušně poděkují.
  To, že mám jinou adresu se stejnými články / prý mimochodem 659, to je docela raketa/, se stovkami milých komentářů, pecka nééé.
  A víte proč tak juchám, já jsem neměla zálohovaný ani jediný článek za celých osm let !
  Inu, děkuji, mohu už lépe spát. / asi jste v neděli slyšeli všichni tu ránu, kdy mi spadl kámen od srdeční krajiny, přeci jen osm let života člověka ovlivní /

   
 11. Neznám slova, která by dokázala přesně vyjádřit ten krásný pocit z toho, že jste mi přes veškeré problémy dokázali přenést články z původního blogu na nový a tak se omezím jen na jedno velké a upřímné DÍKY !!!!

   
  1. Děkuji za slova uznání, jsem rád, že se to podařilo dotáhnout do konce a že blog může ke spokojenosti svého majitele pokračovat na nové doméně s původním obsahem :)

   Pro zajímavost, tenhle konkrétní blog mě stál hodně potu a krve, proces jeho exportu se choval naprosto nevyzpytatelně a odlišně od všech předchozích. Vyžádal si ze všech převáděných blogů s velkým náskokem nutnost nejvíce úprav zdrojového kódu a nejvíce času věnovaného debugování. I moje radost byla velká, když se konečně podařilo :) Takže – rádo se stalo a ať slouží!

    
 12. Veľmi by som sa chcela poďakovať za pomoc, ktorú ste mi prejavili! Včera mi prišiel e-mail, že mám všetko exportované a naozaj keď som si to nahrala na blogger ukázalo mi to všetky moje staré články aj komentáre jednoducho povedané všetko! Ďakujem za prejavenú pomoc a dúfam, že takto pomôžete ešte mnohým :)

   
 13. To je super, já jsem přecházela z wix.com, o kterém jsem byla přesvědčena, že tam zůstanu, ale nakonec ne. Je super, že někdo si dal tu práci, aby ostatním pomohl v jeho koníčku :)

   
 14. To je super práce! Vážně úžasné, sama o přechodu z blogu už dlouho přemýšlím, ale právě kvůli ztracení článků a komentářů jsem váhala, tuhle možnost určitě využiju. Vážně díky za tu práci s tím vším! :-)

   

Napsat komentář