NPP Kotýz, Axamitova brána

Výhled z NPP Kotýz

NPP Kotýz a Axamitova brána se nacházejí v západním cípu CHKO Český kras, cca 5,5 km (vzdušnou čarou) jižně od Berouna. Dojdete sem přímo z parkoviště u Koněpruských jeskyní po žluté, která dále pokračuje k Havlíčkovu mlýnu, odkud jsme začali my.

Vzdálenost: 1,5 km
Celkové stoupání: cca 130 m
Náročnost: mírná
Trasa: zde

Na Kotýz jsme vyrazili již v létě roku 2013. Tehdy se naše turistické cíle hodně točily okolo starých hradišť a hradiště na Kotýzu bylo jedním z dalších, která jsme chtěli vidět. Český kras navštěvujeme pravidelně, ale jak vidím, článků z výletů mi tu chybí více. Snad to časem napravím. ;)

Axamitova brána

Cestou od Havlíčkova mlýna se nachází Axamitova (nebo Aksamitova) brána. Původně se jednalo o vchod do jeskyně, jejíž strop se v 19. století propadl. Na první pohled mě tam zaujal skalní strážce, kterého jistě uvidí i ti, kteří nemají tak bujnou fantazii jako já. :)

Kotýz

NPP Kotýz leží hned vedle velkolomu Čertovy schody a zahrnuje krasové jevy (vedle Axamitovy brány např. Jelínkův most) a vzácné suchomilné ekosystémy. Hradiště se zde nacházelo v době bronzové, halštatské i v raném středověku a zachovaly se z něj náznaky valů.

Z holých ploch na stráni se nabízí pohled na blízké okolí. 


Znáte tento kout Českého krasu?

 

4 thoughts on “NPP Kotýz, Axamitova brána

 1. To je krása! Skály, jeskyně, lesy, výhledy, … Máme malého vnoučka, tak také koukám, je-li trasa vhodná pro kočárek. Nikdo to neuvádí. Škoda! Ale jinak je článek super! Se všemi informacemi (dostupnost, náročnost, délka trasy, …).
  Přeji pohodový pracovní týden.:-)

   
  1. Pokud si dobře vzpomínám, část trasy by s kočárkem šla, ale nevzpomenu si na celou (je to už spousta let, co jsme tam byli). U jiných článků to nepíšu, protože jsem syna prakticky výhradně nosila a teď už nějakou dobu pěkně šlape po svých. :) Nicméně můžu na přání u některých tras doplnit do komentářů, není problém. :)
   Děkuji a též přeji pěkný týden. :)

    
  1. Já zase naopak nebyla právě v Koněprusech, vždycky mě odradily ty zástupy lidí. Tenhle rest ale někdy určitě napravím! :)

    

Okomentovat