Zřícenina hradu Oltářík (Hrádek)

Zřícenina hradu Oltářík (Hrádek, České středohoří)

I na zříceninu hradu Oltářík jsme se loni vydali již podruhé. Stojí na vrcholu kopce Hrádek (566 m) asi 10 km západně od Lovosic. Na vrchol vede modrá turistická značka a u silnice z Děkovky se dá zaparkovat. Výstup nahoru není vůbec náročný, přesto se vám nabídne krásný výhled na středohoří.

Výlet z roku 2013 na blogu zatím chyběl, je tedy nejvyšší čas tento rest napravit. :) Trasa obou našich návštěv je totožná, takže je spojím do jednoho článku.

  • Vzdálenost: 2 km
  • Stoupání: 60 m
  • Okruh: ne, tam a zpět
  • Náročnost: mírná
  • Typ cesty: zpevněná, kamenitá
  • Vstup: volný
  • Parkování: u silnice z Děkovky

Něco málo o zřícenině hradu Oltářík

Hrad na kopci u Děkovky nechal vybudovat husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic někdy ve 30./40. letech 15 století k ochraně svého majetku před katolickými pány z Házmburka a Kaplíři ze Sulevic. V druhé polovině 15. století se ovšem hrad dostal do držení Jana a Oldřicha z Házmburka a za držitele Viléma z Illburka se Oltářík zhruba po sto letech své existence uvádí jako pustý.

Oltářík v roce 2013

Z výletu před devíti lety mi nejvíce utkvělo to, že jsem si s sebou na hrad vzala nevhodný objektiv (pevnou padesátku), už si ale nejsem jistá tím, proč se tak stalo. Z hradu jsem si tak odnesla jen zoufale málo fotek, což se stalo i důvodem, proč se mi do zpracování této návštěvy moc nechtělo.

Oltářík v roce 2022

Loni jsem tehdejší chybu neopakovala. :) Na Oltářík jsme vyrazili na sklonku dne a hledali na něm místo k přespání. Vzhledem k hrozícímu dešti jsme si ale nakonec vybrali místo nedaleko přístřešku dole na křižovatce modré a neznačené cesty. Na hradě jsme ale předtím strávili nějaký čas a podívali se i na místa, která jsme v roce 2013 nenavštívili.

Z Hrádku se nabízí krásný výhled na okolní kopce, třeba Ostrý, Sutomský vrch nebo Lipskou horu a také na vzdálenější Milešovku, Hazmburk a Říp.

Déšť v noci opravdu přišel, plachty nepomohly a my se probudili v kaluži. Tím bylo rozhodnuto, že další noc venku už nestrávíme a pojedeme večer domů, nicméně nám stále zbýval celý den k objevování Mostecka. Než jsme ale vyrazili směrem k Bílině, vyběhla jsem si na Oltářík znovu, protože tam malý někde ztratil hračku z kešky. Co by pro ty děti člověk neudělal. :) Ráno se výhled od toho večerního (nepřekvapivě) dost lišil.


České středohoří a Mostecko 2022

Loňská výprava do Českého středohoří byla opravdu pestrá. Postupně jsme viděli a navštívili tato místa:


Znáte zříceninu hradu Oltářík?


Zdroje informací: hrady.cz, Wikipedia

 

2 thoughts on “Zřícenina hradu Oltářík (Hrádek)

Okomentovat