Barvy – jejich význam a působení na člověka

Barvy - jejich význam

Barvy a jejich význam, jak jej udávají různé zdroje. Jak je chápeme? Jak na nás působí?

Červená

Význam: energická, prudká, sebevědomá, výstražná, často spojovaná s láskou, ohněm, krví, nebezpečím, změnami, postupem vpřed, zdoláváním nesnází a dobyvačností.

Působení: dodání energie, zpozornění, povzbuzení aktivity a myšlení, dodání chuti k jídlu, povzbuzení emocí (někdy až rozčilenost, agrese) a chuti do života,  stupňování zážitků, člověk je hovornější a snaživější.

Zajímavost: Přednost jí dávají lidé sebevědomí, cílevědomí, tvořiví, ale také pruďasové a se sklony k násilí. Odmítání červené může být znakem nedostatku sil a vyčerpanosti, pasivity. 

Oranžová

Význam: radostná, slavnostní, optimistická, často spojovaná se sluncem, teplem, zlatem a bohatstvím, úrodou, ale také rozčilením, symbol sebedůvěry a nadšení.

Působení: dodání energie, zpozornění, povzbuzení aktivity a myšlení, dodání chuti k jídlu, povzbuzení emocí (někdy až rozčilenost, agrese), pomáhá proti špatné náladě i depresím, nespokojenosti, pesimismu.

Žlutá

Význam: povzbuzující, uvolňující, veselá, často spojovaná se souladem, harmonií, otevřeností ale i s povrchností, symbol plnosti života ale i ohlašování stáří (v přírodě na podzim také plody, květy a listy žloutnou).

Působení: pocit o 2°C vyšší teploty, zahřívá, podporuje chápavost, schopnost kontaktu, pozitivně působí na paměť, podporuje chuť poznávat nové věci.

Zajímavost: rádi ji mají lidé plní nadějí a očekávání. Na nešťastné „beznadějné“ jedince žlutá působí pokrytecky. Odmítání žluté prozrazuje zklamání, nedůvěru v budoucnost.

Žlutozelená

Význam: barva přicházejícího jara, svěžest, mládí, naděje.

Působení: dává impuls k navAzování kontaktu, k otevření se.

Světle zelená

Význam: přirozenost ale i jedovatost, spojená s pocitem chladu, vlhka a ticha, rostlinami.

Působení: uklidňuje.

Zelená

Význam: barva přírody a vegetace, symbol růstu, nového začátku a hojnosti, života, ale také zlých bytostí a duchů (představa mimozemšťanů, vodník…).

Působení: uklidňuje nervy, posiluje smysly, pocit klidu a zotavení, vzbuzuje důvěru.

Zajímavost: zelené dává přednost ten, kdo se jen tak nezalekne překážek a umí si stát na svém, ten kdo pečuje o druhé nebo je má sklony ovládat, touží po obdivu a uznání. Odmítají ji lidé originální nebo vnitřně nejistí. Za nesympatickou ji často označují lidé trpící srdečními chorobami.

Tmavě zelená

Význam: důstojnost, stabilita, vážnost, prestiž, ctižádost, úcta.

Působení: zlepšuje schopnost koncentrace, uklidňuje vznětlivost, dává pocit bezpečí a naděje.

Zelenomodrá

Význam: sebeznázornění, barva přátelský citů a sympatií ale naopak i hrdosti, odtažitosti, sebezbožňování, touhy po uznání, sterility.

Působení: potlačuje nesmělost a trému, povzbuzuje fantazii.

Zajímavost: rádi ji mají lidé sebevědomí a houževnatí.

Světle modrá

Význam: barva oblohy, ticha a touhy.

Působení: uklidňuje, podporuje komunikaci, navozuje bezstarostné veselí.

Modrá

Význam: uvolnění, rovnováha, soulad, uspokojení, klid, mír, barva touhy i víry, věrnosti, oddanosti i tradice, barva vody, nebe i vzduchu.

Působení: zlepšuje vnímání, uklidňuje, ochlazuje, zlepšuje intuici a dojmy.

Zajímavost: rádi ji mají lidé s bohatým vnitřním životem, romantikové a introverti. Nevyhledávají ji naopak ti, kteří nejsou spokojeni se současnými vztahy.

Tmavě modrá

Význam: barva měsíčního svitu, magických mocností a předmětů (kladných i záporných), symbol spirituální síly, mystiky, důstojnost, vyrovnanost, důvěra, symbolizuje dálku i hloubku, smutek, mír i spokojenost.

Působení: navozuje důvěru, uklidňuje, stimuluje k zaobírání se nadpřirozenem.

Fialová

Význam: změna, sjednocení opaků, barva inspirace, mystiky a magie, melancholická, osobitá, barva tajemství.

Působení: vyvolává skromnost, znepokojení, střízlivost, sjednocuje duchovní a materiální myšlení.

Světle fialová

Význam: obětavost, láska k lidem.

Purpurová

Význam: důstojná, vznešená, povzbudivá, spojená s představou spravedlnosti.

Růžová

Význam: láska, náklonnost, něžnost, jemnost, oddanost, zdrženlivá elegance, volnost, energie.

Působení: slavnostní nálada, něžnost, sentimentální cítění, zvyšuje chuť na sladké, může narušovat vztah k realitě a odvracet od řešení problémů („vidět svět skrz růžové brýle“).

Zajímavost: v je Číně barvou nadcházejícího úspěchu.

Meruňková

Význam: oživení, stimulace, obnovení.

Působení: dokáže rozpustit či potlačit citové bloky.

Zajímavost: je nejblÍž barvě pokožky, drží tak v toku životní energii.

Hnědá

Význam: barva země a mateřství, potřeba bezpečí, tepla, spojována s představou tělesných požitků a s  touhou po klidném, s přírodou spojeném životě, stabilita, růst.

Působení: odříkání, nevyhledávání změn, zdrženlivost, ale i ochota.

Zajímavost: mají ji rádi lidé toužící po vlastním pohodlí, ale také lidé vyčerpaní toužící po odpočinku. Ti, kteří chtějí být výjimeční a chtějí se lišit, jí pohrdají.

Černá

Význam: smutek, ztráta, beznaděj, konečné rozhodnutí, barva smrti a opuštěnosti, tmy a tajemna, ale také protestu a vzdoru, plodnosti země, je to barva smutku i slavnosti.

Působení: ve velkém množství může navodit sklíčenost a špatnou náladu, zhoršit tělesný i duševní pohodu člověka.

Šedá

Význam: smutná, nudná, neutrální spojená s představou chudoby a pokory.

Působení: snižuje aktivitu, pobízí lenost.

Bílá

Význam: čistota, nevinnost, jasnost, vznešenost, barva světla, svobody, citlivosti, rezervovanosti, symbol nového začátku, barva neurčitá, nejistá.

Působení: dodává sílu, stabilizuje vědomí, probouzí tvořivost.

Zlatá

Význam: idealismus, velkorysost, nejvyšší hodnoty, šlechetnost, štěstí, barva slunce, spojená s bohy, vznešenost, pro Řeky byla symbolem rozumu a nesmrtelnosti.

Působení: pocit hojnosti, zvládání duševních nejistot, přeměna poznání v pochopení.


Jaké je vaše oblíbená barva?

Sedí vám uvedený význam barvy?

A co jiné barvy a jejich význam? Jaký z nich máte pocit vy?

 

14 thoughts on “Barvy – jejich význam a působení na člověka

 1. Zajímavé, někde bych se tam možná našel. Teď už vím, proč vymalovali jednu věznici na růžovo.

   
 2. Jé, tak to já musím být teda pořádně líná, když šedá působí lenost :-D Já totiž pořád chodím doma v šedých svetrech… :-D Článek fakt zajímavý, celkem mě to zaujalo… S barvami jsou taky různá zajímavá zraková cvičení nebo optické klamy. Já si nedokážu představit, jaký by byl svět bez barev, takový jak ho vidí barvoslepí lidé. To musí být fakt divné… :)

   
 3. o význame farieb čo to viem, keďže som o tom písala článok do školského časopisu, no niektoré veci sú naozaj zaujímavé, možno až prekvapujúce :)

   
 4. Já jsem vždycky byla nešťastný beznadějný jedinec, ale žlutou mám nejradši :-D Skvělá kapitola je o barvách v knížce Lindy Goodman-Hvězdná znamení.

   
 5. marieke: tak nějak, já jsem introvert a vždycky se mi líbila žlutozelená :D

  knížku neznám, seženu si :)

   
 6. Koukám, že můj nový fialový pramen vlasů o něčem svědčí:D
  Stejně tak jako náklonnost k černé barvě a občasné nošení žluté.
  Vždycky mě to dostane, když zjistím něco dalšího o barvách, co jsem ještě nevěděla, a ejhle, ona je to pravda!

   
 7. Myslím, že na každého pôsobia farby aj podľa toho, ako vysoko sú v jeho rebríčku obľúbenosti. Napríklad na mňa čierna nikdy nepôsobila skľučujúco, skôr naopak. Zase sú to svetlé farby, ktoré na mňa pôsobia nepríjemne a necítim sa dobre, ak som nimi dlho obklopená…(to platí pre „umelé“ farby..samozrejme, s prírodou je to trochu iné… :D )

   
 8. Chloë Noir: tak to vidím hodně podobně, přecejen ten článek je obecný :) Ale třeba světle zelená v přírodě je opravdu uklidňující/povzbuzující (záleží na také na náladě) a přitom světle zelenou na oblečení (na sobě) nebo v místnosti si neumím moc představit, působí to na mě až rušivě.

   

Okomentovat