Beskydy | Godula, Křivý, Ropička, Příslop, Velký Lipový, Ropice

Beskydy - Godula, Ropička, Ropice

Beskydy | Pěší trasa (21 km): Komorní Lhotka nám. >> Godula (738 m) >> Ropičník >> Křivý (743 m) >>  Ropička (908 m) >> Příslop (946 m) >> Velký Lipový (999 m) >> Ropice (1083 m) a zpět do Komorní Lhoty částečně jinou cestou


Část Beskyd, v níž se nejčastěji pohybujeme, je málo bohatá na tisícovky, a právě tisícovku jsme si dali za cíl během našeho posledního výletu do podhůří těchto hor zdolat.

Vzdálenost: 21 km
Stoupání: cca 780 m
Náročnost: slušná
Okruh: částečný
Mapa: zde

Nakonec jsme na ni ale vyrazili prakticky neplánovaně, a to když se z obyčejné odpolední procházky na nejbližší kopec stala dvacetikilometrová túra. Ona totiž odtamtud žádná tisícovka blíže než 10 km vážně není. :) Dobře jsme ale udělali, další dny bychom to už nestihli kvůli silnému větru.

Z Komorní Lhotky na Godulu po té nejšílenější cestě

→ 3,5 km | ↑ 320 m | ↓ 10 m

Na Godulu jsme vyrazili už skoro ze všech stran, ale touhle cestou jsme až nahoru došli vůbec poprvé. Po kilometru a půl pohodové cesty do mírného kopce jsme dorazili pod svah, na němž na pouhých 360 metrech vzdálenostních nastoupáte přes 100 metrů výškových. Podobně prudký kopec jsme zdolávali naposledy v Nízkých Tatrách (tam to bylo naštěstí při cestě dolů, jednalo se totiž o úsek desetkrát tak dlouhý). Nuže, po zimě, všech těch lockdownech a absenci kopců v našem okolí to byla poměrně drsná rozcvička. ;)

Ale ten výhled!

Po tomto úseku už následovala celkem pohodová cesta, závěrečné stoupání na vrchol a pak zase pohodová cesta až k chatě Ondráš. Cestou k němu jsme posbírali pár kešek, zastavili se u památníku vzniku ČSR a pokochali se pohledem na Lysou horu, na níž jsme s malým vylezli před rokem a půl (když to půjde dobře, letos na ni na podzim vyrazíme znovu).

Přes Ropičník a Křivý na Ropičku (na kafe)

→ 4 km | ↑ 270 m | ↓ 80 m

Babičku s malým jsme nechali jít zpátky do vsi a my se rozhodli zdolat tu nejbližší tisícovku, tedy Ropici. Křivý a část stoupání na Ropičku jsme navštívili před rokem, až sem jsem si cestu pamatovala velice dobře. Na Ropičce jsem ale naposledy byla asi před 15, možná i 18 lety, takže z ní jsem si vybavovala jen to stoupání z tohoto směru. Je stále stejné. :)

Výhledů cestou moc nečekejte, z asfaltové cyklostezky ale můžete alespoň na části trasy uniknout do lesa na příjemnější pěšinu.

Z Ropičky na rozc. Pod Velkým Lipovým

→ 2 km | ↑ 60 m | ↓ 30 m

Následoval odpočinkový terén na Příslop, který je sice o pár desítek metrů vyšší než Ropička, ale to stoupání se s tím předchozím absolutně nedá srovnávat. Přibylo i výhledů do kraje a já si úžívala krajinu mně prakticky neznámou, na Ropici jsem totiž nikdy dříve nešla, a to ani v dětství, pokud si dobře vzpomínám.

Dívat se na Godulu seshora, když se jinak tyčí do majestátní výše nad vesnicí, to je výjev opravdu nezvyklý.

Velký Lipový a Ropice s Perunem

→ 1,3 km | ↑ 170 m | ↓10 m

Pod Velkým Lipovým jsme se rozdělili. Já si jednoduše řekla, že to po té zimě nebudu lámat přes koleno a dojdu si to svým tempem, případně se na to ve výšce přesně 1000 m vykašlu. Velký Lipový má ale 999 m a rovinka za vrcholem se nedala ignorovat. Tak jsem pěkně pokračovala dál směrem k Ropici, cestou přibylo sněhu (byl květen), ale i po jeho hraně se šlo dobře.

Potkali jsme se v kopci, v závěrečném stoupání (80 výškových metrů na 460 metrů vzdálenostních), a když jsem zjistila, že nahoru už to je pouhých 350 metrů a že tam stojí Perun, už asi nic by mi nezabránilo v tom dojít až na vrchol. Motivace je potřeba. :)

Stejnou cestou zpět až k sedlu pod Ropičkou

→ 4,7 km | ↑ 30 m | ↓400 m

Dolů nás čekala téměř shodná cesta, uhli jsme z ní až v sedle pod Ropičkou a do vsi zvolili neznačenou zpevněnou cestu, kterou moc dobře známe z minula. Cestou k sedlu se naskytlo pár výhledů do kraje a les už se topil v podvečerním měkkém světle, takže bylo celou dobu na co koukat.

Závěrečný nudný úsek

→ 5 km | ↑ 0 m | ↓390 m

Jen pro úplnost – na náměstí v Ligotce (Komorní Lhotce) to odsud dá ještě 5 km po asfaltu a po štěrkové cestě okolo potoka. Pokud míříte na nejbližší autobusovou zastávku, jsou to jen 3 km po asfaltu. Je to už jen z kopce a cestou pravděpodobně neuvidíte nic zajímavého, ale alespoň to ubíhá docela rychle. :)


Znáte tuto část Beskyd?
Stala se někdy Ropice i vaším cílem výletu? Z jaké jste šli strany?

 

7 thoughts on “Beskydy | Godula, Křivý, Ropička, Příslop, Velký Lipový, Ropice

  1. To dělá to podvečerní světlo, ale i jinak přes den bylo pěkné světlo, tak to bude tím. :) Děkuji!

    
 1. Myslel jsem, že Beskydy celkem znám, ale tato místa mně nic neříkají. I převýšení 700 m je na Beskydy pozoruhodné, když Lysá hora má 1323 m n. m.

   
  1. Je to takový zapadlý kus Beskyd, známější je asi jen Godula. Jinak to převýšení se jednoduše po cestě nasčítá, párkárt z kopce do kopce a hned ty výškové metry naskáčou. Celkové stoupání na Lysou bylo hodně podobné, ale absolutně jinak rozložené.

    
 2. Abych se přiznala. Ty názvy mi nic neříkají. Snad jen ta Godula. A to jen díky tomu, že se tak jmenuje jedno CD od Tomáše Kočka. :-)
  Jinak, fotky jsou nádherné. A opravdu. Ty výhledy. Já nejsem moc příznivcem trmácení se do kopců ale někdy to za ten pohled do krajiny stojí.

   
  1. Ano, CD Tomáše Kočka znám (a mám ráda) též, ačkoli horu znám přece jenom o něco déle. :)
   Děkuji. Já trmácení se do kopců miluju a ty výhledy jsou vždycky ta nejlepší odměna. Už se těším na další túru. :)

    
 3. Jé, tam to poznávám! Přítel je od Třince a občas, když s ním jedu k jeho rodičům, mě protáhne přes nějaký ten kopeček u nich, je to tam krásný :)

   

Okomentovat