Beskydy | Godula, Křivý, Ropička, Příslop, Velký Lipový, Ropice

Beskydy - Godula, Ropička, Ropice

Beskydy | Pěší trasa (21 km): Komorní Lhotka nám. >> Godula (738 m) >> Ropičník >> Křivý (743 m) >>  Ropička (908 m) >> Příslop (946 m) >> Velký Lipový (999 m) >> Ropice (1083 m) a zpět do Komorní Lhoty částečně jinou cestou


Část Beskyd, v níž se nejčastěji pohybujeme, je málo bohatá na tisícovky, a právě tisícovku jsme si dali za cíl během našeho posledního výletu do podhůří těchto hor zdolat.

Vzdálenost: 21 km
Stoupání: cca 780 m
Náročnost: slušná
Okruh: částečný
Mapa: zde

Nakonec jsme na ni ale vyrazili prakticky neplánovaně, a to když se z obyčejné odpolední procházky na nejbližší kopec stala dvacetikilometrová túra. Ona totiž odtamtud žádná tisícovka blíže než 10 km vážně není. :) Dobře jsme ale udělali, další dny bychom to už nestihli kvůli silnému větru.

Z Komorní Lhotky na Godulu po té nejšílenější cestě

→ 3,5 km | ↑ 320 m | ↓ 10 m

Na Godulu jsme vyrazili už skoro ze všech stran, ale touhle cestou jsme až nahoru došli vůbec poprvé. Po kilometru a půl pohodové cesty do mírného kopce jsme dorazili pod svah, na němž na pouhých 360 metrech vzdálenostních nastoupáte přes 100 metrů výškových. Podobně prudký kopec jsme zdolávali naposledy v Nízkých Tatrách (tam to bylo naštěstí při cestě dolů, jednalo se totiž o úsek desetkrát tak dlouhý). Nuže, po zimě, všech těch lockdownech a absenci kopců v našem okolí to byla poměrně drsná rozcvička. ;)

Ale ten výhled!

Po tomto úseku už následovala celkem pohodová cesta, závěrečné stoupání na vrchol a pak zase pohodová cesta až k chatě Ondráš. Cestou k němu jsme posbírali pár kešek, zastavili se u památníku vzniku ČSR a pokochali se pohledem na Lysou horu, na níž jsme s malým vylezli před rokem a půl (když to půjde dobře, letos na ni na podzim vyrazíme znovu).

Přes Ropičník a Křivý na Ropičku (na kafe)

→ 4 km | ↑ 270 m | ↓ 80 m

Babičku s malým jsme nechali jít zpátky do vsi a my se rozhodli zdolat tu nejbližší tisícovku, tedy Ropici. Křivý a část stoupání na Ropičku jsme navštívili před rokem, až sem jsem si cestu pamatovala velice dobře. Na Ropičce jsem ale naposledy byla asi před 15, možná i 18 lety, takže z ní jsem si vybavovala jen to stoupání z tohoto směru. Je stále stejné. :)

Výhledů cestou moc nečekejte, z asfaltové cyklostezky ale můžete alespoň na části trasy uniknout do lesa na příjemnější pěšinu.

Z Ropičky na rozc. Pod Velkým Lipovým

→ 2 km | ↑ 60 m | ↓ 30 m

Následoval odpočinkový terén na Příslop, který je sice o pár desítek metrů vyšší než Ropička, ale to stoupání se s tím předchozím absolutně nedá srovnávat. Přibylo i výhledů do kraje a já si úžívala krajinu mně prakticky neznámou, na Ropici jsem totiž nikdy dříve nešla, a to ani v dětství, pokud si dobře vzpomínám.

Dívat se na Godulu seshora, když se jinak tyčí do majestátní výše nad vesnicí, to je výjev opravdu nezvyklý.

Velký Lipový a Ropice s Perunem

→ 1,3 km | ↑ 170 m | ↓10 m

Pod Velkým Lipovým jsme se rozdělili. Já si jednoduše řekla, že to po té zimě nebudu lámat přes koleno a dojdu si to svým tempem, případně se na to ve výšce přesně 1000 m vykašlu. Velký Lipový má ale 999 m a rovinka za vrcholem se nedala ignorovat. Tak jsem pěkně pokračovala dál směrem k Ropici, cestou přibylo sněhu (byl květen), ale i po jeho hraně se šlo dobře.

Potkali jsme se v kopci, v závěrečném stoupání (80 výškových metrů na 460 metrů vzdálenostních), a když jsem zjistila, že nahoru už to je pouhých 350 metrů a že tam stojí Perun, už asi nic by mi nezabránilo v tom dojít až na vrchol. Motivace je potřeba. :)

Stejnou cestou zpět až k sedlu pod Ropičkou

→ 4,7 km | ↑ 30 m | ↓400 m

Dolů nás čekala téměř shodná cesta, uhli jsme z ní až v sedle pod Ropičkou a do vsi zvolili neznačenou zpevněnou cestu, kterou moc dobře známe z minula. Cestou k sedlu se naskytlo pár výhledů do kraje a les už se topil v podvečerním měkkém světle, takže bylo celou dobu na co koukat.

Závěrečný nudný úsek

→ 5 km | ↑ 0 m | ↓390 m

Jen pro úplnost – na náměstí v Ligotce (Komorní Lhotce) to odsud dá ještě 5 km po asfaltu a po štěrkové cestě okolo potoka. Pokud míříte na nejbližší autobusovou zastávku, jsou to jen 3 km po asfaltu. Je to už jen z kopce a cestou pravděpodobně neuvidíte nic zajímavého, ale alespoň to ubíhá docela rychle. :)


Znáte tuto část Beskyd?
Stala se někdy Ropice i vaším cílem výletu? Z jaké jste šli strany?

 

4 thoughts on “Beskydy | Godula, Křivý, Ropička, Příslop, Velký Lipový, Ropice

  1. To dělá to podvečerní světlo, ale i jinak přes den bylo pěkné světlo, tak to bude tím. :) Děkuji!

    
 1. Myslel jsem, že Beskydy celkem znám, ale tato místa mně nic neříkají. I převýšení 700 m je na Beskydy pozoruhodné, když Lysá hora má 1323 m n. m.

   
  1. Je to takový zapadlý kus Beskyd, známější je asi jen Godula. Jinak to převýšení se jednoduše po cestě nasčítá, párkárt z kopce do kopce a hned ty výškové metry naskáčou. Celkové stoupání na Lysou bylo hodně podobné, ale absolutně jinak rozložené.

    

Okomentovat