Bismarckova rozhledna Háj u Aše

Bismarckova rozhledna Háj u Aše

Nejzápadnější rozhlednou v ČR je tzv. Bismarckova rozhledna Háj u Aše a my ji nemohli v rámci naší výpravy na nejzápadnější bod České republiky vynechat.

 • Vzdálenost: 1,5 km
 • Stoupání: 90 m
 • Okruh: ne, tam a zpět
 • Náročnost: mírná
 • Typ cesty: zpevněná, ale nerovná cesta
 • Vstup na rozhlednu: volný (v sezóně)
 • Parkování: dole pod kopcem v Aši

Rozhledna Háj u Aše už na první pohled působí majestátně a její kamenná konstrukce napovídá, že je pěkně stará. A skutečně, postavena byla v letech 1902 až 1904, měří 34 metrů a na vrcholovou plošinu ve výšce 25 metrů vede 122 schodů. Vyhlídková patra na ní ale najdete celkem čtyři a každé z nich je trochu jiné. Minimálně ve dvou jsme si připadali spíše jako na hradě než jako na rozhledně. Ze všech se vám otevře výhled na Aš, Slavkovský les, Český les, Krušného hory a samozřejmě i přilehlé části Německa.

A proč se jí říká také Bismarckova, když další Bismarckova rozhledna leží nedaleko, konkrétně u Chebu? Staveb pojmenovaných po říšském kancléři Ottu von Bismarckovi totiž vzniklo ve své době více na různých místech, nejen na našem území. Do dnešního dne se tzv. Bismarckových rozhleden dochovalo po světě 173. Tato konkrétní nesla kancléřovo jméno do roku 1918 a jeho reliéf na ní vydržel až do konce druhé světové války.

Vstupné je dobrovolné, ale nemohu sloužit ohledně otvírací doby. Někde píší, že je otevřena stále, jinde uvádějí pouze sezónu od dubna do října.

Zdroje: kudyznudy.cz, mapy.cz


Hurá na nejzápadnější místo ČR

V rámci tohoto roadtripu jsme mj. navštívili a viděli následující:


Znáte rozhlednu Háj u Aše?
A co nějakou další Bismarckovu rozhlednu?

 

4 thoughts on “Bismarckova rozhledna Háj u Aše

 1. Rozhledna je vskutku krásná. A výhled z ní také. Proč mám pocit, že v minulosti si lidé dali více záležet na vzhledu budov? Nebo se mi staré stavby líbí jenom proto, že jsou staré? Kdo ví?

   
  1. U mě to je obojím, ty staré kamenné rozhledny se mi hodně líbí. Když vedle toho vidím nějakou „obyčejnou“ železnou konstrukci, tak si taky občas postesknu, že to lidé dříve dělali poctivěji. Na druhou stranu se ale u nás najde řada moc pěkných moderních rozhleden, takže bych je neházela všechny do jednoho pytle. :)

    

Okomentovat